Abdullah Şaik ( Azerbaycan 1881- 1959 )


Esa
8.4.2017
 
Abdullah Şaik
 
24 Şubat  1881 Tiflis Gürcistan- Bakü - 1959
 
Tam adı Abdullah Mustafa oğlu Talibzadedir. (Azerice: Abdulla Şaiq, Abdulla Mustafa oğlu Talıbzadə), Azerbaycanlı yazarı, şair, öğretmen. Azerbaycan çocuk Edebiyatı’nın seçkin temsilcisi ve ilk döenm milletvekili
24 Şubat 1881 de Gürcistan- Tiflis’te Dünyaya geldi. Babası Ahund Molla Mustafa bir din adamıydı 1889 yılında ailesi İran’ın Meşhed Şehrine göçtü.
 
Öğrenimini i Tiflis'te ve Horasan'da iken tamamladı.  Rusça ve Farsçayı oldukça iyi bir düzeyde öğrendi. Tekrar Tiflis’e döndüğünde vekil öğretmenlik hakkını kazandı.
 
 1901'de Bakü’ye yerleşti.  Baküde öğretmenlik yapmaya başladı. Bir müddet çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı.  İlk eserlerini çeviriler halinde vermeye başladı. İlk şiirlerini Fuzuli, Nesimi, Habibi gibi divan şairlerinin etkisi altında klasik şiir örnekleri ile vermeye başladı. İlk gazellerini yazdı.  Buna rağmen yayınlanan ilk eseri Laylay isimli bir çocuk şiiri oldu
 
1906 yılından itibaren çocuklara hitaben yazdığı şiirleri ile Azerbaycan çocuk edebiyatının en önemli şairlerinden birisi halline geldi.  Azerbaycan çocuk edebiyatının en önemli ismi haline geldi. 1934 yılına kadar öğretmenlik yaptı. Bir müddet devletin çeşitli yüksek kademelerinde görev aldı.  Azerbaycan’ın ilk dönem milletvekillerinden birisi oldu. A. Saik ADC döneminde, birkaç okulu millîleştirmiş, Rus okullarında Azerbaycan Türk sınıfları oluşturmuş, Azerbaycan milli eğitimine katkılar da sunmaya gayret etmişti.
 
Emekliğe ayrıldıktan sonra da cemiyet hayatında aktif bir insan oldu.  Edebiyat ve sanata faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.  Azerbaycanlı çocukların, aydınları ve şairlerin yetişmesi için önemli gayretlerde bulundu. Eserleri yanı sıra, birçok ders kitapları da yazdı, Rusça ve Farsçadan Azerbaycan Türkçesine birçok çeviriler yaptı. Kitap haline getirdiği eserleri dışında birçok yazıları devrinin çeşitli dergi ve gazetelerinde yayımlandı.   Nizami’nin İskendername’sini Azerbaycan Türkçesine çevirdi.
 
Azerbaycan Çocuk edebiyatının kurucularından olan,  roman öykü, tiyatro, makale, inceleme, çeviri ve şiir dallarında eserler veren çok yönlü br sanatçı olan Abdullah Şaik 1959’da Bakü'de vefat etti.
 
ESERLERİ
 
Roman : Araz
Hikaye: Müellim, Görev, Kendisi bilsin,  Bana ne?, Annebacı, Sinirli adam…
Oyunları:  Gözel Bahar- Tilki Hacca Gedir.  Kimdir Haklı -  Tık Tık Hanım – Murad - Yahşı Arha-  Şelekuyruk-  Çoban Memiş
Diğer Eserleri: Nizami İskendername Çevirisi,  Cırıcırama  ve Garışga ( A. Kirlov’dan çeviri )  Pinti Kız  ( A. Barto’dan çeviri ) Türk edebiyatı / Bakü :,Azerbaycan Halk Maarif Neşriyatı,,1920. Edebiyat Dersleri.
 
Kaynak:
  • Zeynelabidin Makas, Çğdaş Azerbaycan Şiir Antolojisi- 1992
  • /tr.wikipedia.org/wiki/Abdullah_Şaik
  • https://www.azerbaijans.com/content_1125_tr.html
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış