Afacan Beşler Roman Serisi Hakkında ve Afacan Beşler Define Adasında


Esa
18.04.2015
 
Yazıda “,Enid Blyton   The Famous Five-  Afacan Beşler   “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Enid Blyton   The Famous Five-  Afacan Beşler    “ olay örgüsü,  romanın yazarı, “’nin  “hayatı, “, “şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar, Enid Blyton   The Famous Five-  Afacan Beşler   anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
Afacan Beşler  Roman Serisi Hakkında  
 
Afacan Beşler, adlı çocuk kitapları serisi İngiliz yazar  Enid Blyton  yazdığı Orijinal adı  The Famous Five olan çocuk kitapları serisidir. Enid Blyton ‘un yazdığı toplam yirmi bir kitaptan oluşan seri Dünya Çocuk Edebiyatının  en önemli roman serilererinden birisini oluşturmaktadır.
 
Çocuk edebiyatının klasikleri arasında gösterilen  bu kitap serisi  750 nin üzerinde kitaba imza atan [1]Enid Blyton'ın en sevilen eserleri arasındadır.  Çok sayıda eser yazmış olması onun hakkında  "Yazar kadrosuna yazdırıyordur,"[2] iddialarının ortaya atılmasına sebep olmuş ama  Blyton "Bu iddialar doğru olmadığını” kesin bir dille reddetmiştir.
Üç kardeş, bir kuzen ve bir köpeğin (  Julian, Dick, Anne, George ve tabii Timothy ) temel kahramanları olduğu 21  adetlik roman serisi  birbirinden bağımsız  21 ayrı hikaye örgüsünden oluşur.  Her kitabın olayı birdiğerinden bağımsız olduğu halde kitapların kahrmanları aynı kahramanlardır.
 
Serinin ilk kitabı “Afacan Beşler Define Adasında” adlı kitaptır. Afacan Beşler Define Adasında  adlı kitabın 1942 yılında yayımlanan ilk baskısının gördüğü yoğun ilgi sonrasında yazar bu romanını ve kahramanlarını bir kitap serisi haline getirmeye başlamış,  1942 den 1962 yılına kadar ard arda  toplam 21 adet roman yazmıştır. [3]
 
Bu roman serisi  1940 lı yıllarda  İngiltere'de büyük bir üne kavuşmuş. II. Dünya Savaşı sırasında dahi  kâğıt bile  bulmak  zorken, yayınevleri  bu kitapları basmaya devam etmiştir.[4]
 
Çok sayıda dile çevrilen kitap serisi, çizgi filme, sinemaya ve TV dizilerine de uyarlanmış[5], aynı isimle  çizgi film serisi de oluşturulmuştur. [6]
 
Afacan Beşler  Konusu
 
Julian, Dick ve Anne üç kardeştir.  En büyükleri olan Julian akıllı ve mantıklı uzlaşmacı biridir.  Kardeşi Dick de en az onun kadar uyumlu bir çocuk iken  en küçükleri olan   Anne ise  ağabeylerinin koruması altında yaşayan üç kardeştir. Kuzenleri olan George’de onlara katılmış, köpekleri Timothy’de sürekli yanlarındadır. Bu üç kardeş, kuzenleri ve köpekleri maceradan maceraya koşmaktadırlar.
 
 
AFACAN BEŞLER SERİSİ KRONOLOJİK SIRA
 
 • 1.            Five on a Treasure Island (1942) Afacan Beşler Define Adasında
 • 2.            Five Go Adventuring Again (1943) Afacan Beşler Macera Peşinde
 • 3.            Five Run Away Together (1944) Afacan Beşler Kaçıyor
 • 4.            Five Go to Smuggler's Top (1945) Afacan Beşler Kaçakçılar Tepesinde
 • 5.            Five Go Off in a Caravan (1946) Afacan Beşler Karavanla Seyahate Çıkıyor
 • 6.            Five on Kirrin Island Again (1947) Afacan Beşler Yine Adada
 • 7.            Five Go Off to Camp (1948) Afacan Beşler Kampa Gidiyor
 • 8.            Five Get Into Trouble (1949) Afacan Beşler Başları Belada
 • 9.            Five Fall Into Adventure (1950) Afacan Beşler Maceranın Göbeğinde
 • 10.          Five on a Hike Together (1951) Afacan Beşler Gezintiye Çıkıyor
 • 11.          Five Have a Wonderful Time (1952) Afacan Beşler Harika Vakit Geçiriyor
 • 12.          Five Go Down to the Sea (1953) Afacan Beşler Denizler Altında
 • 13.          Five Go to Mystery Moor (1954) Afacan Beşler Esrarlı Bölgede
 • 14.          Five Have Plenty of Fun (1955) Afacan Beşler Çok Eğleniyor
 • 15.          Five on a Secret Trail (1956) Afacan Beşler Gizli Takipte
 • 16.          Five Go to Billycock Hill (1957) Afacan Beşler Tepede
 • 17.          Five Get Into a Fix (1958) Afacan Beşler Zor Durumda
 • 18.          Five on Finniston Farm (1959) Afacan Beşler Çiftlikte
 • 19.          Five Go to Demon's Rocks (1960) Afacan Beşler Şeytan Kayalıklarında
 • 20.          Five Have a Mystery to Solve (1962) Afacan Beşler Gizem Peşinde
 • 21.          Five Are Together Again (1962) Afacan Beşler Yine Beraber
 
 
Afacan Beşler Define Adasında Kısa Özet
 
Julian, Dick ve Anne  adındaki üç kardeşin anne ve babası İskoçya’ya baş başa tatile gitmişlerdir. Bu sayede onlar da ilk defa tek başlarına kalacak olduklarından buna sevinmişlerdir.  Bu üç kardeşin Quentin amcalarının yanına gitmeleri kararlaştırılmıştır.  Quentin amca huysuz bir bilim adamıdır.  Quentin Amca’nın oğlu olan kuzenleri Georgina olan bu kuzen en az babası kadar huysuz bir kızdır.
 
Fakat Georgina  erkek kılığında dolaşmakta kendisine  Georgina  değil George denmesinden hoşlanmakta kendisine George diyenlere çok kızmaktadır.  “George” diye hitap etmeyenlerle konuşmayan,. İnatçı, dediğim dedik,  sözünün eri cesur bir kız çocuğudur.
 
George annesinin ailesine ait olan Kirrin Adasını çok sevemekte bu ada ile gurur duymaktadır. Yaşadıkları Kirrin Koyu’nun ortasındaki bu ufacık adayı  annesi George’a armağan etmiştir. George’un çok sevdiği diğer varlığı ise köpeği Timothy’dir.
Kuzenler ilk başta iyi anlaşamazlar ama daha sonra  çok iyi dost olmaya başlamışlardır. Böylece George  onları adasına götürür. Adaya gidip piknik yapmak isterler, ama  onları adada bekleyen  eski bir gemi enkazı vardır. Dört kafadar ve köpekleri Timothy, bu gemi enkazının içindekileri keşfetmeye kalkışırlar ama onları beleyen çok başka sürprizler de vardır.
 
[1] https://www.sabah.com.tr/kitap/2012/04/14/afacan-besler-artik-70-yasinda
[2] https://www.sabah.com.tr/kitap/2012/04/14/afacan-besler-artik-70-yasinda
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Afacan_Be%C5%9Fler
[4] https://www.sabah.com.tr/kitap/2012/04/14/afacan-besler-artik-70-yasinda
[5] https://www.sabah.com.tr/kitap/2012/04/14/afacan-besler-artik-70-yasinda
[6] https://www.hdfilmsaati.org/afacan-besler-izle.html

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış