Firavunun Puroları ( Tenten ) Hakkında ve Özeti


Esa
15.02.2019
 
 
 
 
Yazıda “Tenten ’in maceraları Hergé ”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Tenten ’in maceraları Hergé” hakkında bilgiler “Tenten ’in maceraları Hergé  “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Tenten ’in maceraları Hergé “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESERİN YAZIMI BASIMI YAZARI İÇERİĞİ HAKKINDA
 
Tenten ’in maceraları ayrı ayrı 24 öyküden oluşan bir çizgi roman dizisidir. Bu çizgi roman dizsini Belçika asıllı yazar,  ressam ve karikatürist Hergé takma adını kullanan Georges Prosper Remi –tarafından oluşturulmuştur. Bu çizgi roman serisinin Fransızcadaki özgün adı Les Aventures de Tintin dir. Bu çizgi roman serisi Türkçe ’ye Tenten çevrilmiştir. [1]
 
Serinin Firavunun Puroları (Fransızca: Les Cigares du Pharaon, 1955 - Tintin en Orient, 1934),  Tintin (Tenten şarkta) adıyla Belçikalı yazar ve resimleyici Hergé tarafından ilk kez 1934 yılında yazıp resimlenmiştir.  Bu öykü Tenten’in maceraları serisinin dördüncü albümüdür.[2]
Serinin bu cildi Belçika’da Le Vingtième Siècle gazetesinin bir ekinde  Tintin en Orient (Tenten şarkta) adıyla 1932 yılında tefrika edilmiş, 1934'te ise kitap olarak yayımlanmıştır. Kitabın bu serisi 1955 yılında yeni baştan ve renkli olarak çizilmiş, adı da Les Cigares du pharaon (Firavunun Puroları) haline çevrilmiştir. [3]
Eser Türkçeye ilk kez 1958'de çevrilmiş, o günden bu güne pek çok yayıncı tarafından defalarca basılmıştır.
 
ÖYKÜNÜN KARAKTERLERİ
TENTEN:   Tenten çok çalışkan genç ve dinamik, araştırmacı bir gazetecidir.  Lakin çalıştığı gazeteye yazılı haber götürdüğüne de neredeyse rastlanılmaz. Tenten, aslında pek bir özelliği olmayan genç bir maceraperesttir.
Kaptan Haddok : Tenten'in en iyi arkadaşıdır. İlk serilerde zayıf ve alkolik bir tip olan Kaptan Haddok daha sonraki serilerde daha saygın, daha cesur ama biraz da kaba saba, küfürbaz ve alaycı bir karaktere dönüşmüştür.
Profesör Turnösol: Biraz şaşkın, biraz duyma özürlü ama Ay roketi ve ultrasonik silah gibi pek çok icat etmeyi de başaran, tek kişilik köpek balığı şeklindeki denizaltı gibi pek çok şeyi o tasarlayabilen, birçok buluş da yapabilen bir adamdır.  Turnusol, zor duyabildiğinden bazı şeyleri yanlış anlar,
Milu (Milou) : Milu adlı köpek Tenten ‘in dört ayaklı yoldaşıdır. Tenten ve köpeği arasında çok derin bir bağ vardır ve bu bağ sayesinde birbirlerini sık sık kurtarmışlardır.  Milu da, Kaptan Haddock gibi viski içmeyi seven bu nedenle de ara sıra sarhoş olup başını da belaya sokan bir hayvandır.
Dupont ve Dupond  : ikiz gibi gözüken iki sakar dedektiftir. Bıyıkları burulmuş olanın adı  Dupont,  bıyıkları düz olanın adı ise Dupond'dur.
Bu iki karkater roman serileri boyunca komedi unsurlarını yaratmakla mükellefmişler gibi eylemler içindedirler. Her ikisi de aynı cümleleri her defasında farklı şekillerde söyleyen,  beceriksiz ve seferinde hep yanlış kişileri tutuklayan tiplerdir.  Fakat nedense her önemli görev de onlara verilmektedir.
 
ÖZETİ
 
Birçok arkeolog Mısırdaki Firavun "Kih-Oskh"un kayıp mezarını bulmak için araştırma yapmaya başlar. Fakat bu arkeologlar esrarengiz bir biçimde ortadan yok olmuşlardır.
Tenten ve sadık köpeği Milu, bir gün çok ilginç bir bili madamı olan Doktor Sarcophagus’la tanışır Fakat Tenten ve arkadaşları bu olay üzerine ve Doktor Sarcophagus’un sayesinde Mısır’da kaybolan bilim adamları hikâyesinin içine dalıverişiler.
Tenten ve arkadaşları Mısır’a gider. Onlar da kaybolan bilim adamlarının peşine düşmüşlerdir. Aradıkları Firavun "Kih-Oskh"un mezarı, mumyalar, çöl ve kumlar arasında pek çok maceraya kapılırlar.  Tenten ve arkadaşları tahmin ettiklerinden çok daha fazla maceraya katılıp, pek çok sır ve gizemin arasında kalmışlardır.
Firavun "Kih-Oskh"un mezarını da bulmuşlar ve lahit odasında bir puro bulmuşlardır. Bu puronun üzerindeki markadan yola çıkarak esrarengiz bir sembolün de peşine düşmüşlerdir. Bu defa karşılarına uyuşturucu kaçakçıları çıkmış, Arabistan ve Hindistan’a kadar uzanan baş döndürücü bir kovalamaca ve hareketli bir maceraya kapılmışlardır.
Üstelik başları uluslararası azılı gangsterlerle de belaya girmiş olur.  Nihayetinde bu uluslararası uyuşturucu kaçakçıları çetesinin en önemli üyelerini de yakalayıp ve çetenin şefinin kaçırdığı Ravhacputalah Mihracesinin oğlunu da kurtarırlar.
 
[1] https://edebiyatvesanatakademisi.com/cocuk-edebiyati/tenten-in-maceralari-serisi-hakkinda-ve-kahramanlari/63031
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Firavunun_Purolar%C4%B1
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Firavunun_Purolar%C4%B1

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış