Jules Verne Dünya’nın Efendisi Hakkında Konu Özet


Esa
5.08.2019
 
Yazıda “Jules Verne, Dünya’nın Efendisi ”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Jules Verne  , Dünya’nın Efendisi  “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,    “Jules Verne    , Dünya’nın Efendisi   “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMANIN YAZARI KONUSU TEKNİĞİ BASIMI  HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR
 
 
1904 yılında yayınlanan Dünya'nın Efendisi,  Fransızca özgün adı "Maître du Monde", İngilizcesi  "Master of the World", bilim kurgu yazarı Jules Verne'nin son romanlarından biridir.  Eser ilk kez 1904 yılında yuayıncısı Pierre-Jules Hetzel tarafından basılmış, yazarın “Fatih Sultan Robur “ adlı eserinin devamı niteliğinde olan bilim kurgu, macera türünde bir romanıdır.
 
 Verne romanı yazdığı sırada sağlığı bozulmaya başlamış bu nedenle bu romanı yazarın yazdığı en son romanlarından birisi olmuştur.
 
Roman Türkçeye Dünya’nın Efendisi, Dünya Efendisi, Dünya’nın Sahibi, Dünya'nın Hakimi gibi adlarla  tercüme edilmiş, daha ziyade çizgi roman şeklinde basılmış yazarın en çok beğenilen romanlarından birisi olmuştur.
Roman , filme de uyarlanmış, Dünyanın Efendisi  adı ile 1961 de gösterime giren filmin de konusu olmuştur.
 
Görevine düşkün, ağırbaşlı polis komiseri Strock ile "Fatih Robur" isimli kitaptan tanıdığımız Robur'ü karşı karşıya getiren "Dünyanın Hakimi", sadece geçen yüzyılın başında bilginlerin, araştırmacıların masa başında ya da laboratuvarda tasarladıklarını okurun gözünde canlandırmakla kalmıyor, kıtalar arası yolculukların henüz bugünkü kadar sıradan sayılmadığı bir dönemde Eski Dünya'nın , insanına Yeni Dünya'nın çelişkilerle dolu değişik yönlerini de tanıtıyor.”
 
KONUSU
 
Görevine düşkün bir polis olan Strock volkanik bir patlama olacak korkusunu ortaya çıkaran birçok gizemli olayın peşine düşer. Bunun üzerine araştırmalara başlayan Strock’un karşısına pek çok garip olay ile ikendini dünyanın hâkimi sanan Robur çıkmıştır.
.
ÖZETİ
 
“Kimsenin beni yakalama veya durdurma girişiminde bulunmasına izin vermeyin. Bu, ve tamamen imkansız olacak. Birinin bana karşı herhangi bir girişimi olursa olsun, yüz kat geri döneceğim. Bana sunulan paraya göre, küçümsüyorum! Dahası, milyonlarca veya milyarlarca insanı olmaktan beni mutlu ettiği gün, elime ulaşıp onları almamdan başka bir şey yapmam da gerek. Hem Eski hem de Yeni Dünya bunun farkına varsın: Bana karşı hiçbir şey başaramazlar; Onlara karşı her şeyi başarabilirim. Bu mektubu imzalarım: Dünyanın Efendisi. "
 
ABD’nin kuzeydoğu eyaletlerinde bir dizi gizemli olay cereyan etmektedir: eski bir yanardağın üzerinde devasa bir kus görülür. Bunun üzerine herkes yanardağın faaliyete geçeceğinden korkmaya başlamıştır. Şehirlerde dolaşan inanılmaz hızlı bir otomobil gördüğünü söyleyen pek çok  haber de gelmeye başlamıştır. Polis Şefi Strock bu olayları araştırmaya başlar.  Bu otomobili görenler dehşete düşmüşlerdir. Üstelik askeri gemilerden daha hızlı giden bir gemi de peydah olmuş askeri birlikler kendilerinden daha hızlı giden bu gemi karşısında şakına dönmüşlerdir.  Büyük bir gölde de  tüm gemileri hızla geçen bir geminin çıktığına dair de bir sürü haberler gelmektedir.
 
Polis Şefi Strock tüm bunları incelemeye başlamış iddiaların olduğu her yere en güvenilir adamlarını yollayarak araştırmaya başlamıştır. Söylenenlere bakılırsa karşısında her türlü araca dönüşebilen bir araç vardır.
 
Polis Şefi Strock bu işin içinde bir takım işler olduğundan şüphelenmeye başlar. Karşısında araba, tekne, denizaltı, gemi ya da helikopter ile bunların hepsine birden dönüşebilen, saatte 150 mil hızla gidebilen , bu yüzden de neredeyse görünmez olan  bir araç veya araçlar ile bunları kullanan kişiler vardı.
 
Polis sefi Word, en sonunda tüm bunları yapan kişinin kendisini Dünya’nın efendisi sanan  Robur'un ve "terror" adını verdiği fantastik bir aracının marifetleri olduğunu anlamıştır. Hem yerde, hem havada, hem su üstünde hem de su altında son derece yüksek hızlarla gidebilen bu aracın motorları elektriklidir, ancak elektrik kaynağı gizemlidir...
 
John Strock, dünyanın efendisini avlamak ve onu ele geçirmek ve / veya aracını imha etmek için görevlendirilir. Dünyanın efendisi ve uşakları onu görmezden gelmekte ve asla kaçmak için bir şey yapmamaktadırlar.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış