Jules Verne Meteor Avı Hakkında Konusu Özeti


Esa
9.03.2019
 
Yazıda “Jules Verne’nin Meteor Avı “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin , Meteor Avı“romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı, Yeşil Işın , kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne , Meteor Avı “romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Meteor Avı
 
Meteor avı adlı roman Jules Verne tarafından 1901 yılında yazılmış, İngilizce adı The Chase of Golden Meteor, Fransızca özgün adı La Cahasse au Meteore olan bir romandır.  Bu roman yazarın ölümüne yakın yıllarda yazılmış,  fakat yazarın ölümünden sonra basılmıştır.
 
Kitap bilimsel gelişimleri ve çekişmeleri kendi çıkarları için kullanmaya çalışan bilim adamlarını eleştirmek hatta onları iğnelemek amacı ile yazılmış, gök bilim konulu bilimsel romanlarından biridir. Roman Dean Forsyth ve Sydenlen Hudelson iki gök bilimcinin asteroit ve meteorlar hakkında yaptıkları gözlemelerini bir çıkar savaşı haline getirmelerini alaycı bir dilde konu edinmektedir.  
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
KONUSU VE ÖZETİ
 
Bu iki gök bilimcisi Dean Forsyth ve Sydney Hudelson’dur. Dean Forsyth ve Sydney Hudelson’da evlerinin damlarına birer kule yaptırmışlar teleskopları ile sürekli gözlem yapan iki gök bilimcidir. Her ikisi de sürekli olarak gökyüzünü, gezegenleri, yıldızları ve asteroitler gözlemlemektedir.
 
Bir asteroit dünyanın yerçekimi alanına girer ve dünyaya doğru yaklaşmaya başlar.  Bu meteorun yaklaşması ise Virginialı iki rakip gökbilimcisi tarafından da tespit edilir.  Her ikisi de bu meteorun som altından bir meteor olduğu düşüncesindedir.  Som altından oluşan bu büyük meteor dünyaya düştüğünde bu altının sahibi olabilmek için her iki gök bilimci de amansız bir yarışa girmişlerdir. Asteroitin altın olduğu ve dünyaya doğru gelmeye başladığı ve som altından oluşan bu meteorun dünyaya düşmesi tüm dünyayı ayağa kaldıracaktır.  
 
Dean Forsyth ve Sydney Hudelson’da meteoru görmüşler ve her ikisi de gözlemevlerine müracaat ederek, meteoru ilk görenin kendileri olduğunu ayrı ayrı bildirmişlerdir.  Her ikisi de meteoru ilk görenin kendisi olduğunu tasdik ettirmeye uğraşmaktadır.
O günden itibaren altın meteora sahip çıkmak için kıyasıya bir rekabet başlamıştı. Meteor dünyaya düşerse kimin olacağı konusu için büyük bir çekişme başladı Çünkü her ikisi de meteoru aynı anda görmüştü.
 
Olayın duyulması üzerine Zephyrin Xirdal adlı bir Fransız bilim adamı da som altından oluşan bu meteoru kendisinin işine gelecek bir yörüngeye düşürebilmek için büyük bir keşif yapmaya kalkışmıştı. Zephyrin Xirdal yaklaşan meteoru kendi yörüngesine çekebilecek parlak bir fikir düşündü.  .Xirdal, altın asteroidi mevcut yörüngesinden çıkarıp kendi arazisi üzerine düşürebilmek için bir ışın icat ettiğini umuyordu.
 
Diğer yandan iki rakip gökbilimcisi Dean Forsyth'in yeğeni ile Sydney Hudelson'un kızı evlilik hazırlığı içindedir. Ancak bu altın meteor meselesi iki dünürü bir bine rakip yapmış, gençlerin de evlilikleri suya düşmüştür. Çünkü bu eski iki dünür artık azılı düşmandır.
Meteorla ilgili ortaya çıkan söylentiler yüzünden bazı devletlerin arasında da mücadele kızışmaya başlamıştır.  Bu devletler altın meteora sahip çıkmak huşunda hak iddia etmektedir. Xirdal ile Dean Forsyth ve Sydney Hudelson’un rekabeti devletlerarası bir rekabet boyutuna da sıçramıştır.
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış