Jules Verne’nin Altın Volkanı Hakkında Konusu ve Özeti


Esa
9.03.2019
 
 
Yazıda “Jules Verne’nin Altın Volkanı  “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin , Altın Volkanı  “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı, Altın Volkanı  , kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne , Altın Volkanı  anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
Altın Volkanı adlı roman Fransız yazar Jules Verne’inin basılmış olan altmışa yakın romanı içinde ilk baskıları ölümünden sonra yazılmış olan altı romanından birisidir.  Altın Volkan ilk kez 1906 yılında yayımlanmış Jules Verne’inin bilim, seyahat ve macera türündeki sevilen romanlarından birisidir.  
 
 Yazarın bu romanı dünyaya yaklaşan altın bir meteoru konu edindiği   Meteor Avı  romanı ile bu yönden benzerlik göstermektedir. Altın Volkanı  bilimkurgu türündeki romanlarına kıyasla daha bir gerçekçi, daha bir yaşanması  muhtemel yanı ağır basan romanları arasındadır.
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
 
 
KONUSU VE ÖZETİ
 
Bir amaç uğruna her şeyin göze alarak amansız bir mücadeleye girenlerin başlarına gelen maceralar bu romanın konusudur.
Jules Verne, Altın Volkanı adlı romanında biri maceracı ve hırslı, diğeri rahatına düşkün iki kuzen olan  Summy Skim ve Ben Raddle amcalarından miras kalan altın madenini görmek için Klondike'a  ( Alaska) gitmeye karar verirler.
 
Temkinli, ağır başlı ve rahatına düşkün bir genç olan Summy, bir an evvel altın madenini satıp gereksiz işlrden ve yüklerden kurtulmayı planlarken; açıkgöz, kurnaz, mücadeleci ve maceraperest bir yapıda olan Ben Raddle, önce Klondike’ye gidip madenin gerçek değerini öğrenmek olabilecek en yüksek değerde gelir elde etmek amacındadır.
Ben Raddle’i tek başına göndermeye gönlü elvermeyen hatta biraz da çıkarı içi riskli bulan Summy, yeğenini ile birlikte gitmek zorunda kalmıştır. Yolculuk Alaska’nın soğuk yüzü ile iyice zor hale gelmiş ama iki yeğen en sonunda uzun bir yolculuktan sonra denilen yere gelmiştir.
 
İki yeğen miras kalan madendi ölçüp biçmek ve olan altınları çıkarmak için çalışmalara başlar Summy bu işten hiç de hoşnut değildir.  Zaten bu madenden altın çıkarmaya çalışırlarken bir deprem olmuş maden ve maden ve arazi sular altında kalmıştır.
İki yeğen Dawson-City'de,  kışı geçirmek zorunda kalmışlar ve çok soğuk geçen bu kış günlerinde ölmek üzere bir Fransız onları bulmuştur.
 
Üstellik bu Fransız onlara başka bir müjde verir.  Kuzeyde bir altın volkanı vardır.  Kuzenler oraya da giderler ancak volkan faaliyete geçmek üzere olduğundan kratere inmek mümkün değildir.
 
Kuzenler volkanı patlatıp, etrafa püskürecek altınları toplamak üzere planlar yapmaya başlar ama başlarına daha da ilginç şeyler gelecektir.
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış