Jules Verne’nin Yeşil Işın Romanı Hakkında


Esa
9.03.2019
 
 
 
Yazıda “Jules Verne’nin Yeşil Işın , “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin Yeşil Işın, “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı, Yeşil Işın , kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne , Yeşil Işın “romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Yeşil Işın adlı roman ilk kez Jules Verne tarafından 1882 yılında tamamlanmış ve  Jules Verne’nin diğer pek çok romanını da yayımlayan yayıncısı Pierre-Jules Hetzel tarafından basılmış,  Léon Benett tarafından çizilen resimlerle süslenmiş bir romanıdır.
Macera ve bilimsel roman türündeki bu roman Jules Verne’inin sevilen romanlarından biridir. Jules Verne bu romanını 1878’de romanlarından elde ettiği geliri ile satın aldığı yatı ile önceden Lizbon, Tanca ve Cebelitarık’ı dolaşmış, 1881’de Hollanda, Danimarka, Almanya’yı ziyaret etmişti.
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
Yeşil Işın adlı romanı Jules Verne’in o günlerde hakkında bilimsel yayınların yazılmaya başladığı kuzey ışıkları hakkında bilgi edinerek ve bu bilgilerden esinlenerek üzerinde kurmaca olaylar kurgulayarak yazdığı bilim romanlarından biridir.  Roman, Kuzey Kutbu’nda oluşan manyetik alanın güneş ışınlarını etkilemesi, güneş ışınlarının kutuplara çok eğik biçimde gelmesi sonucu yılın altı ayı boyunca güneşin hiç doğamaması ve bazı ışıkların görülebilmesi üzerine kurgulanmıştır.
Bu doğa olayı romanın yazıldığı yıllarda çok az insan tarafından bilindiği gibi Kuzey ışıklarını görebilen insan sayısı da çok azdı.  
Yeşil Işın adlı roman bu ilginç doğa olayını görmek üzere Kuzey Kutbuna giden bir grup maceraperestin yaşadığı olaylara pek çok denemeden sonra yeşil ışıkları görmeyi başarmalarına ama şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşmalarına dayanmaktadır.
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış