Kitapkurdu Lily Özeti ve Yazarı Gillian Shields'ın Hayatı


Esa
6.10.2015
 
 

Kitapkurdu Lily  Gillian Shields,

Kitapkurdu Lily  , ilk baskısı 2011 yılında İngiltere yapılan  İngiliz kadın yazar Gillian Shields’in yazmış olduğu bir çocuk romanıdır. Roman İngiiltere de beğenilince Türkçe’ye de tercüme edilmiş ve ülkemizde de basılmıştır.Özeti

Lily, okumayı öğrenmeye başlar başlamaz tuvalette, yemekte, sahilde, kışın evde her an her yerde kitap okuyan bir çocuk haline gelir. (Lily; bahar, yaz, güz, kış; sabah, öğlen, akşam demeden okumaya başlar.  Onu sadece kitapların içindeki maceralar ilgilendirmekte gerçek hayattaki maceralara hiç ilgi duymamaktadır. Ta ki okumayı hiç sevmeyen; ancak gerçek maceralara bayılan Milly ile tanışana kadar!

Lily , annesiyle geldiği parkta yine kitap okuyorken  bir ağaç tepesinden sarkan bir  maceraperest görür. Bu çocuk çok hareketli, eve kapanmaktan çok doğada olmayı seven  kitaplardan ve okumaktan hiç hoşlanmayan , am her gün yeni bir macera yaratmaktan çok hoşlanan bir çocuktur.

Milly,  Lily’in tersidir. Kitaptaki maceraları zaten hiç okumamış ama kendi maceralarını kendi yaşayan biridir.  Bir kitap kurdu ile  bir maceraperestin yolları kesişmiştir.  İki  ayrı  dünyanın bir birlerine zıt olan iki insanı  en yakın  iki  olmayı başaracak mıdır. Bu iki farklı dünyanın iki farklı çocuğu biribirilerine aceba neler verecekelerdir. Birlikte ne yapacaklardır.

İki  ayrı dünyanın iki farklı çocuğu çok iyi arkadaş olur. Liy Mily’e ,  Mily de  Lily’e bilmedikleri dünyayı birbirlerine tatırmaya başlar.  Her iki kız  birbirlerine hayatın diğer yönlerini ve  güzelliklerini göstererek mükemmel bir uyum yakalamıştır.

"Lily okumayı öğrendiğinde annesi çok sevindi. Lily'i kütüphaneye götürüp ona bir kütüphane kartı aldı. Lily çok heyecanlanmıştı. Kütüphanede kalın kitaplar, ince kitaplar, kara şeklinde çok büyük kitaplar, eski kitaplar, yeni kitaplar ve kapağı peluş kaplı kitaplar vardı. Kütüphaneye gitmek maceraya atılmak gibiydi..."
 

 

Yazar Hakkında Bilgi. Gillian Shields

Gillian Shields, kuzey İngiltere'de yaşayan genç yetişkin ve çocuk romanları  yazarıdır.
Gillian Shields İngiltere'nin kuzeyinde, Yorkshire  de dünyaya geldi.  Çocukluk yıllarını kitaplar ve tiyatro oyunları arasında geçirdi. Genç bir kadın olduğunda iki tutkusu  vardı. Kitaplar ve Tiyatro. Gillian’ın  kitap  sevgisi  onu St. Catharine Colleg’e ve  Cambridge Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmasını sağladı.  

Üniversiteyi bitirdikten sonra sıra diğer tutkusuna gelmişti.  Tiyatro eğitimi almak da istiyordu . Böylece Londra'da oyunculuk eğitimi  de aldı. Daha sonra  öğretmenliğe başladı. Öğretmen ve müdür yardımcısı olarak   Güzel Sanatlar Akademisi, drama okulunda öğretmenlik yaptı. Daha sonra . Beechwood Sacred Heart adındaki  yatılı kız okulunda İngiliz Edebiyatı  ve Drama öğretmeni olarak görev yaptı.

Gillian Shields Çocuklar için yazdığı romanları ile tanındı . Görev yaptığı okullarda edindiği izlenimleri bu romanlarında malzeme olarak kullandı.  O bir oğlu ve bir kızı  olan Gillian Shields  New York Times Media Group bünyesinde çalışan Brian ile evlidir. [1] Kocası oğlu ve kızı ile halen  Yorkshire ‘de yaşayan yazar, boş zamanlarında hobi ve part time olarak drama dersleri vermektedir.

 Bir düzineden fazla resimli çocuk kitapları yazan  romancı özellikle  Immortal serisi ile şöhret kazanmış, gençler, erikinler ve çocuklar için romanlar yazmıştır. [2] . Bir çok romanı dilimize de çevrilen yazarın Denizkızı serisi, Çin, Japon, İtalyan, Alman ve Lehçe dillerine tercüme edilmiştir.[3] 

 

  • [1] https://www.goodreads.com/author/show/145926.Gillian_Shields
  • [2] https://www.epicreads.com/authors/gillian-shields/151/
  • [3] https://www.epicreads.com/authors/gillian-shields/151/

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış