Küçük Prenses Sara İnceleme Konu Özet F.Hodgson Burnett'


Esa
22.06.2015

 
Yazıda “Küçük Prenses  Hodgson Burnett’inromanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Küçük Prenses  Hodgson Burnett’in “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Küçük Prenses  Hodgson Burnett’in adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Kitap Hakkında Bilgi
 
Küçük Prenses romanı  İngiliz  asıllı yazar Frances Hodgson Burnett’in ilk kez  1905 yılında yazmış olduğu bir çocuk  romanıdır. Roman aslında her kesim için yazılmış ama daha ziyade özelliklerinden ötürü dünya çocuk klasiklerinden biri haline gelmiştir.
 
Roman mekân olarak Hindistan’da başlar. Hindistan o yıllarda İngiltere’nin en önemli sömürgelerinden biridir. 20. Yy ın ilk başlarından yazılmış olan diğer pek çok İngiliz romanı gibi bu romandaki olaylar da bu bakımdan  Hindistan da geçmektedir.
Roman ilk yayımlandığı tarihten sonra Hem İngiltere de hem de dünyanın pek çok ülkesinde pek çok kez baskı yapmıştır. [1] Ayrıca romanın çizgi filmleri de yapılmış roman bu filmler sayesinde de tanınan ve sevilen çocuk klasiklerinden biri haline gelmiştir.
 
Roman, kahramanı Sara’nın kişiliğinde  İdeal kız figürü üzerine kurulmuş vaka düzeni ile dikkati çeker. Sara  alçakgönüllü, yardımsever, eli açık, sevecen akıllı ve çok çalışkan bir kızdır.  Zengin olmasına karşın para hırsı olmayan ve kimseye tepeden bakmayan ideal bir çocuktur. Önce annesini, sonra babasını  en sonundu da servetini de kaybeder. Zenginlikten hizmetçiliğe düşer. Ama sabırlı, dayanıklı ve çilekeştir.
Okul müdiresi ikiyüzlü çıkarcı ve acımasız bir karakter olarak Sara ile tezat teşkil eder ve romandaki ana duyguyu pekiştiren bir yansıtıcı görevi görür. 
 
Roman, Sara’yı ideal kimliğinden dolayı ödüllendirirken kötülere de ceza vermeyen yaklaşımı ile dikkatleri çeker.
 
ÖZETİ
 
Sara Hindistan’da oturan küçük ve  sevimli bir kızdı. Yaşından büyük davranıyor, babasıyla birlikte yaşıyordu. Sara’nın annesi o doğarken ölmüştü ve babası Albay Crew , ona annesinin yokluğunu hissettirmemeye  çalışıyor, kızının iyi bir eğitim alması için elinden geleni yapıyordu.
 
Devam etmeye başladığı okulun müdiresi olan  Bayan Minchin de  Sara’ya iyi davranıyordu. Sara’nın babası  zengin bir adamdı. Sara, Fransızca ve Hintçe biliyordu ama okula yeni geldiği için okulda hiç bir arkadaşı yoktu.  Bir müddet sonra Ermenaar adındaki, kısa boylu ve şişman bir kız  ile arkadaş oldu.  Herkes Ermenaar ile dalga geçiyordu. Sara ise buna çok üzülüyordu.
 
Sara bu okula gelmeden önce  okulun en iyi öğrencisi  gözdesi Lavinia adında biriydi. Ama Sara gelince   bütün dikkatler onun üzerine çekilmiş, Sara okulun en iyi öğrencisi olmuş bu yüzden de Lavinia   rakibi olan Sara’ya öfke duymaya başlamıştı.
Sara 11 yaşına geldiğinde uzakta olan  babası ona bir mektup göndermiş, bir elmas madeni aldığını ve işletmeye başladığını yazmıştı. Sara buna çok sevindi. Sara’nın doğum günü partisi geldiğinde  babası ona bir sandık içinde güzel kıyafetler  ile  bir bebek  göndermişti. Sara bebeğin adını Emilly koydu.
Bay Barrow, Sara’nın babasının iş ortağıydı. Bay Barrow okula gelmiş ve  müdire hanıma, Sara’nın babasının dolandırıldığını ve bu olaya  üzülen Sara’nın babasının  üzüntüden  öldüğünü söyledi.  Tam bu sırada ise Sara arkadaşları ile doğum gününü kutluyordu. Para düşkünü bir kadın olan okul müdürü Bayan Minchin doğum günü partisinin  tam ortasında kötü haberi Sara’ya ileterek , “ Baban öldüğü için artık okul paran ödenemeyecek o yüzden  bundan sonra okulda bir hizmetçi olarak çalışacaksın “ demişti. Artık Sara  okulun eski hizmetçisi Bekc gibi hizmetçi olarak bu okulda çalışmaya başlayacaktı. 
Sara üzerindeki güzel kıyafetleri çıkarıp  eski püskü elbiseleri giymek ve okulda hizmetçi olarak çalışmak zorunda kalmıştı. O Güzel odasından  taşınarak diğer hizmetli Bekc’in yanındaki odaya  yerleşti. Bu oda okulun  tavan arasındaki bir odaydı.  Sara hala olayın şokunu yaşıyor ve  tavan arasındaki farelerin çıkardığı seslerden gözüne uyku girmiyordu.
 
Sara’nın okulunun yan tarafına bir aile taşınmıştı. Bu aile çok geçemeden Sara ile tanışmış ve Sara’yı kendi öz kızları gibi sevmeye başlamıştı.  Kimsesi kalmayan Sara da bu aileyi oldukça çok seviyordu. .
 
Okullarının yanına Hintli bir genç  de taşınmış ve Sara ile arkadaş olmuşlardı. Sara’yı  çok seven komşuları bu Hintli gençle de tanıştı. Bu Hintli genç elmas madeni satın alıp sonra dolandırılan bir adamdı. Fakat daha sonra F davaları kazanmış ve yeniden servetine kavuşmuştu.  .Hintli gencin adı Carwis For idi ve Carwis For Sara’nın babası Albay Crewe’nin de ortağıydı.  Crawis For İki yıldır Albay Crewe’nin kızını  yani Sara’yı arıyor  ve Sara’nın mirasını Sara’ya vermek istiyordu. Sara’yı tanımadığı için de onun hemen yan binada oturduğunu bilmiyordu.
 
Bay Carwis For,  gerçeği kısa zamanda gerçeği anlamış  Sara’nın aradığı kız olduğunu öğrenmişti. Daha sonra emin olmak için Sara ve babası hakkında birçok sorular sordu. Daha sonra aradığı kızın Sara olduğuna emin olmuştu.
Carwis For şaşırıp kalan avukata bütün olan biteni ve Sara’nın kim olduğunu anlattı. . Daha sonra Sara ile Bekc okuldan ayrıldı.  Sara artık eskisi gibi zengin biri olmuştu.
 
YAZAR HAKKINDA BİLGİ
 
Frances Hodgson Burnett, doğum adıyla Frances Eliza Hodgson, (d. 24 Kasım 1849 - ö. 29 Ekim 1924), İngiltere'nin Manchester kentinde bir kuyumcunun kızı olarak dünyaya geldi. Babasının ölümünden sonra ailesi 1865 yılında ABD’nin Knoxville (Tenessee olarak da bilinir) kentine taşındı. Orada Amerikan gazeteleri için yazmaya başladı. 1868 ila 1922 yılları arasında birçok roman ve oyun yazdı. Bunların arasında en bilinenleri The Secret Garden, A Little Princess ve Little Lord Fauntleroy 'dur.
 
1873 yılında Dr.Swan Burnett ile evlendi, sonrasında ise Lionel ve Vivian adlı iki oğlu oldu. Büyük oğlunun ölümünden sonra kocasından ayrıldı. 1901’den sonra Bermuda ve Long Island adasında yaşamını sürdürdü. Orada Hristiyanlık, bahçıvanlık ve tinsellik ilgisini çekti. 75’inci doğum gününden birkaç hafta önce vefat etti.     
 
 
[1] Küçük Prenses, Çevirmenin Önsözü  Necdet Neydim Mayıs 2004, İstanbul
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış