Martı Jonathan Livingston Romanı Hakkında ve Özeti Richard Bach


Esa
6.06.2015
 
 
 
Yazıda “ Martı Jonathan Livingston “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Martı Jonathan Livingston  “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,  Martı Jonathan Livingston  adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Martı Jonathan Livingston özgün adı ile Jonathan Livingston Seagull adlı roman, ABD’li yazar Richard Bach tarafından   1972 yılında yazılan masal türünde  bir romanıdır.
Martı; hemcinsleri gibi sadece yemek peşinde koşmayan, birbirleriyle kavga etmeyen  alegorik olarak  insani ve erdemli bir  karakteri temsil eden  ve bu yönüyle  insani dünyaya eleştireler getirmiş olan  martı  Jonathon Livinston'un hikâyesini anlatmaktadır.
Esr pek çok dile çevrilmiş, fabl tarzı yaklaşımı ile çok sevilmiş, pek çok ülkede çk satan romanlar arasına girmiştir. Pek çok ülkede çocuk edebiyatının başyapıtlarından biri kabul edilmiş, kişisel gelişime sağlayabileceği olumlu katkıları nedeni ile  başarılı bulunmuş bir roman olmuştur.
Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı. 
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu
. “ (Tanıtım Bülteninden)
 
ROMANIN ÖZETİ
                            I. BÖLÜM
Martı Jonathon Livinston, diğer arkadaşlarından farklı bir martıdır.  Diğer martılar sadece  karınlarını doyurmak amacındayken,  Jon için uçmak daha önemlidiir.. Annesi ise onun bu tutkusundan şikayet etmekte,   bu hevesi yüzünden  zayıf kaldığını söylemektedir.  Fakat Jon ailesini dinlemeyerek  alçaktan uçuş denemeleri yapmış ama başaramayınca da sıradan bir martı olmaya karar vermiştir.  Birgün martıların karanlıkta uçamadığını bildiğinden karanlıkta da uçamayı başarmış üstelik uçarken akrobatik hareketler yapmayı dabaşarmışve martı sürülerinden ayrılmıştır.  Jon,  yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir ve özgür  de olabiliriz!" diye düşünmektedir.
Onun özgür  davranışları diğer martıların hoşuna gitmemektedir. Martı Konseyi Livinston'u sorumsuzluk gösterdiği  için sürüdeen atar.  Jon artık yalnız bir martıdır.  Gökyüzünde uçarken iki martıyla karşılaşır. Bu iki martı Jonathan'ı da yanlarına alarak gözden kaybolur. 
                            II.    BÖLÜM  
Kitabın ikinci bölümünde Jon farklı bir gezegendedir.  Jon kanatlarından  ışıklar saçan  iki martı ile geldikleri bu mekanın cennet olduğunu düşünmektedir. Cennet sandığı  Bu yeni dünyadaki  martıların  hepsi de kendilerini geliştirmeye çalışan  muhteşem martılardır.  Burada Sullivan  adındaki bir martı ile tanışır. Beraber uçuş çalışmaları yaparlar. Sullivan dostluğa çok önem vermektedir ve Jonathan'ın kardeşi olur. Daha sonra Chiang adlı yaşlı bir bilge martıyla tanışmıştır.
Chiang  burasının cennet olmadığını cennetin bir mekan ya da zaman dilimi olmadığını ve ancak cennete mükemmelikle ulaşabileceğini ona öğretmiştir. Chiang ona  hız dersleri  vermiş ve onun öğrenmeye hazır ve istekli bir kaçmartıdan biri olduğunu söylemiştir.   Chiang bir gün parlaklaşarak yok olur
Kendisinin sınırları olmayan mükemmel bir martı olduğuna karar vermiş olan Jon,  Sulllivan karşı çıksa da öğrendiklerini paylaşmak amacıyla dünyaya geri dönmeye karar  verir.
                             III.  BÖLÜM
Jon'un  dünyaya geri dönerek sürüdekiarkadaşlarına   yaşadığı maceraları anlatılır.  Fletcher de sürüden atılmış bir martıdır ve Jon'un ilk öğrencisi olur. Gün geçtikçe  Jon’un öğrencileri çoğalmıştır. Sürü onlara sırtını dönse de Jon eğitim uçuşlarına devam etmiş ve ve her gün bir iki tane yeni martı Jon'un grubuna katılmayı sürdürmüştür.  Bir gün Fletcher yavru bir martıya çarpmamak için kayaya çarpmış ve herkes onun öldüğünü zannetmiştir. Fakat Fletcher bir rüyadan uyanır gibi kalkar. Dört bin martı bunun şeytan işi olduğunu düşünerek ona saldırır.  O anda Jon ve Fletcher bin metre uzağa uçarak kaçarlar. Bu duruma Flatcher çok şaşırmıştır. Bu nasıl olur diye sorar. Jon, tıpkı eskiden olduğu gibi çalışarak der.

Ertesi sabah, Jon, "Artık bana ihtiyacın kalmadı. Senin  de kendini bulmaya ihtiyacın var.." diyerek  şeffaflaşır ve kaybolur. Fletcher, “ sınır yok Jonathon”  diye düşünür. Öğrenme yarışına yeniden başlamıştır.  


 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
24.12.2017 - 22:16
Sağolun :)