Momo Konusu Özeti Michael Ende Hakkında


.
4.04.2020
 
 
 
 
Momo ve Michael Ende Hakkında Bilgiler 
 
 
Momo, adlı roman Alman yazar Michael Ende’nin ilk baskısı Ocak 1973 yılında yapılan, fantezi veya fantastik roman türündeki bir eseridir.
 
Momo yayınlandıktan sonra önce Almanaya da daha sonra da tüm dünyada büyük bir ilgi görmüş, yaklaşık otuz dile çevrilen [1] bu roman dünya genelinde milyonlarca satarak en çok okunan romanlar arasına girmiştir. Michael Ende,  bu romanı ile “Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’n layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.”[2]
 
Roman ülkemizde ilk kez Leman Çalışkan tarafından Türkçeye de çevrilerek Kabalcı yayınları tarafından 2005 yılında basılmış, 2107 yılında ise Pegasus yayınları  tarafından bir daha basılmıştır.
 
Momo,  adlı roman daha ziyade genç ve çocuk okurlara hitap ede insanların bir birlerine ne kadar yabancılaştıklarını ortaya koyan,  Dünyanın sevgi, dostluk ve arkadaşlık gibi değerleri yitirmesinden şikayet eden bir eser olmaktadır.  
 
Romanın geçtiği ülke, şehir veya mekânı belirsiz, çağı ve zamanı da belli değildir. Roman, bilinmeyen bir zamanda, büyük bir şehrin terk edilmiş bir amfitiatır binası içindeki yıkıntıları merkezi mekan olarak seçmiştir. Roman kahramanı ise bu harabede yaşayan on, on iki yaşlarında küçük bir kız olan Momo’dur.  Dünyadaki yeri belli olmayan bu hayali ülkede yaşanan olaylar her yönü ile günümüzdeki dünyaya ve zamana benzemektedir.   Romanı fantastik hale getiren şyler ise mekân ve zamanının birisizliğinin yanı sıra romanda ortaya çıkan duman adamlar olmaktadır. Diğer bir fantastik öğe ise romanın bir masal havasında anlatımından kaynaklanır.
 
Romanın  Konusu
 
Büyük bir şehrin yakınında ve bir amfitiatr harabesinde yaşayan küçük bir kız olan Momo, etraftan bulduğu eşyalar ve kendisine hediye edilen araç gereçler ile birlikte yapayalnız yaşamaktadır.  Momo,  şehirdeki insanlar tarafından fark edilen herkesi dikkatle dinleyen iyi bir kızdır.
Bu tiyatro harabesinde bir gün ortaya duman adamlar çıkar.  Duman Adamlar  insanların zamanını çalmaya başlamışlardır. Onları durduracak tek insan ise Momo’dur. .
 
ROMANIN ÖZETİ  [3]
 
Momo sekiz, on iki yaşları arasında kıvırcık saçlı,  iri siyah gözlü,  kimsesi olmayan, büyük bir şehrin yakınlarındaki bir tiyatro binası harabeleri içinde yaşayan küçük bir kızdır. Bu tiyatro binasının etrafı tarlalar ile çevrilidir ve evler,  kulübeler ve insanlar artık git gide iyice yoksullaşmıştır.
 
Momom’nun içinde yaşadığı tiyatro harabesi, küçük bir çam ormanının içindedir ve insanlar burayı nerdeyse unutmuştur. Bu harabe etrafında yaşayan insanlar dışında da burasını hiç kimse bilmemektedir. Bu insanlar Momo’nun orada yaşadığını bilmekte ve Momo’nun karnını da bu insanlar doyurmaktadır.
 
Civardaki insanlar bu harabe içinde Momo için bir yer yapmışlar, Momo da bu oyuğun içinde yaşamaktadır.  Çevre halkı bir gün Momo ile konuşup kim olduğunu, nereden geldiğini öğrenmeye çalışır. Momo, kendisinin buradan atılacağı korkusu ile onlara cevap vermez ama daha sonra onlarla iletişim kurmaya başlamıştır.
 
Bu insanlar Momo’yu sahiplenmek isterler ama kimse bunu tek başına üstlenmek istememiştir. Böylece herkes Momo için bir şeyler yapmaya karar verir.  Duvar ustası Nicole , Momo’nun kaldığı yeri düzenleyip duvarına resim yapar, diğer insanlar da karyola, yatak ,masa ve sandalye gibi eşyalar getiriler.
 
Momo yanına gelen insanları iyice dinlemekte onların sorunlarına ortak olmaktadır. Bir müddet sonra kimin derdi olursa Momo’ya gidip anlatmaya başlamıştır. Üstelik , Momo civardaki çocuklar için yeni ve yaratıcı oyunlar bulmakta onlarla oynamaktadır.  Bu nedenle git gide Momo’nun etrafı çocuklar ile dolup taşmaya başlar.
 
Momo bir müddet sonra Beppo ve Gigi ile çok yakın arkadaş olur. Beppo sabahtan akşama kadar kaldırımları süpüren bir çöpçüdür.  Beppo da tiyatronun yakınında taş, teneke ve çinko parçalarından yaptığı bir kulübede oturmaktadır Gigi ise dalgın yakışıklı ve sürekli gülümseyen bir çocuktur. Onun da hayali ileride zengin olmaktır.
 
Belli bir işi olmadığı halde kendisini turist rehberi olarak görmektedir. .Gigi  buraya gelen turistlere rehberlik etmekte onlara hikayeler uydurup, onların ilgisini çekmektedir.   Momo geldikten sonra Gigi daha güzel hikayeler uydurmayı da öğrenir.
Ama bir gün orta yere Duman Adamlar çıkar. Zaman tasarrufçusu olduklarını söyleyen bu  duman adamlar insanların her işini çabucak yapmalarını isteyerek  geri kalan zamanlarla  kendileri beslenmektedir. Duman adamlar aşırı sığara da içmekte, insanları yok ederek dünyayı ele geçirmek istemektedir. Onları faak eden ve onları durduracak olan tek insan ise Momo’dur. Momo , duman adamların planlarını öğrenek onlarla savaşmaya başlar.
 
Momo duman adamları herkese anlatmaya başlar ve onlara inanmamalarını söyler. Bunu gören duman adamlar da insanları daha çok meşgul etmeye başlarlar. Artık bu harabeye hiç kimse gelmemektedir.  Momo  yeni arkadaşı Kassiopeia adlı kaplumbağa ile gezinmeye  başlar. Üstelik Kassiopeia olacakları yarım saat önceden bilen bir hayvandır. Kassiopeia , Momo’yu  duman adamların elinden kurtararak Hora Usta’ya götürür.
 
Hora Usta, Zaman bekçisidir ve Momo’ya yardım etmeye karar vermiştir.
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Momo_(roman)
[2] https://www.kitapyurdu.com/kitap/momo/434330.html
[3] Michael Ende, Momo, PEGASUS YAYINLARI, 2017
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış