Percy Jackson ve Olimposlular Roman Serisi ve Rick Riordan


Esa
3.05.2015 

Percy Jackson ve Olimposlular

Yazıda “Percy Jackson ve Olimposlular, Rick Riordan “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Percy Jackson ve Olimposlular, “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “, Rick Riordan “hayatı, “Percy Jackson ve Olimposlular, Rick Riordan “ şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Percy Jackson ve Olimposlular, Rick Riordan tarafından yazılmış  17 ödüllü  roman serisidir.  Percy Jackson & Olimposlular serisi toplam beş kitaptan oluşur. Seri beşinci kitapla sonlanmasına rağmen, Rick Riordan Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman ile yazmaya devam etmiştir. Serinin tüm kitapları  dilimizde de yayınlanmıştır. [1]
New York Times ‘ın yaptığı anketlerde  Best Seller olan  Percy Jackson’un başkahramanı olan  bu roman serisi yaklaşık olark 4. 000. 000 kopya satmış,[2] bu roman serisi 37 ülkede satılmış[3], pek çok ödül almış, birçok dile çevrilmiş, serinin birçok kitabı filmlere de [4]uyarlanmıştır. Bu roman serisi halen  Eşi ve iki oğlu ile Boston'da yaşamakta olan 5 Haziran 1964 doğumlu  Rick Riordan’un dünya çocuk edebiyatına kazandırdığı önemli bir roman serisi olmuştur.
 
 
SERİNİN KİTAPLARI
Serinin baş kahramanı  Percy Jackson ‘dır. Serinin ilk kitabı olan  Şimşek Hırsızı veya ( Kayıp Kahraman )   ile başlayan roman serilerinin tümünde de başkahraman Percy Jackson’dır. Serinin bütün kitaplarında görülen  Percy, "Olimpos Kahramanlarının ilk kitabında kayıp olur ama  kitabın üçüncü serisi olan  Neptün'ün Oğlu'nda tekrar karşımıza çıkar.
Olimpos Kahramanları serisi toplam beş kitaptan oluşur. Serinin ilk kitabı – Şimşek Hırsız -  Kayıp Kahraman, ikinci kitabı Neptün'ün Oğlu,  üçüncü kitabı Athena'nın İşareti, dördüncü kitabı, Hades’in Evi;  beşinci ve son kitabı Olimpos'un Kanı  adlı romandır.
Fakat bu romanlar dilimize farklı yayıncılar tarafından farklı adlarla da çevrilmiş, yazarın roman serisinde bir karmaşa oluşmuştur. Şimşek Hırsızı, Canavarlar Denizi, Titan'ın Laneti, Labirent Savaşı, Son Olimposlu adları ile de basılmışlardır.


KONUSU VE MİTLERLE İLİŞKİSİ
Bu roman serileri  Yunan Mitolojisinin günümüze yansıyan motifleri ile birleşmiş ve günümüzde geçen olaylar kurgusu  üzerine yansıtılmış, fantastik çocuk edebiyatı  ürünleridir.
Percy Jackson ve Olimposlular, Yunan mitolojine farklı bir yöncen bakması ile dikkat çeken bir roman serisidir.[5]
 Bu romanalar serisinin  kahramanı olan Percy, annesi ve üvey babası Gabe ile  Manhattan’ın, Yukarı Doğu Yakası'nda yaşarken, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yüzünden, pek çok  okuldan atılan haylaz ve başarısız bir öğrencidir.  Olaylar  Parcy’in  Tanrı Zeus’un kaybolan şimşeğini çalmak suçlaması ile karşı karşıya kalmasıyla başlar.
Serdeki olayların Yunan Mitleri ile alakası ise basit  bir kehanete dayanır.  Bu kehanet 70 yıl önce bir kâhin tarafından yapılmıştır. Bu kâhin,   Zeus, Poseidon ve Hades’in   çocuklarından birinin Olimpos'u kurtaracak ya da yıkacak bir karar vereceğini söylemiş, bunun üzerine  Zeus, Poseidon ve  çocuk sahibi olmayacaklarına yemin etmişler   ama bu yeminlerini  tutamamışlardır.
Yeminini bozan Zeus'un Thalia Grace ve Jason Grace adında iki çocuğu olur. Percy'nin babası  ise Poseidon'dur. Hades sözünü tutmuş, fakat bu sözü vermeden önce doğan çocukları olan  Nico di Angelo ve Bianca di Angelo'yu Zeus'un haberi olmadan Lotus Kumarhanesinde günümüze kadar  saklamıştır.
Posedion’un oğlu olan  12 yaşındaki Percy Jackson, Zeus'un kayıp şimşeğini çalmadığını ispatlamak, kayıp şimşeği bulup suçsuz olduğunu kanıtlamak zorundadır. Yoksa  tanrılar arasında dünyayı yok edebilecek, büyük bir savaş çıkacaktır.  Serinin diğer kitaplarında ise Percy ile acımasız Titan Lordu Kronos arasında, gittikçe büyüyen savaşlar anlatılmaktadır. [6]
Ana karakterler
Olimpos kahramanları:
  • Annabeth Chase: Athena kulubesi'nin baş danışmanı ve Percy Jackson'ın sevgilisi.Olimpos kahramanlarının ikincisi.Athena'nın en iyi ve başarılı kızı.Ayrıca Olimpos'u yeniden inşaat eden kişi.
  • Percy Jackson:Olimpos kahramanı.Jason Grace'den önce geldi ve daha çok tecrübesi olmasına rağmen şu an hiçbir şey hatırlamıyor.Tek hatırladığı Annabeth'in ismi ve Roma kampına gitmesi gerekiyor.
  • Piper Mclean:Afrodit'in kızı.Jason Grace'le çıkıyor olmaları başta Hera'nın yarattığı bir yanılsamadır.Sonradan gerçekten çıkmaya başlamışlardır.Piper savaşamaz.Sadece hançeri Katoptris'e bakabilir.
  • Nico Di Angelo:Percy'den etkilenmiştir ve kafası karışıktır.Ayrıca Yunan ve Roma kampları arasında iki kampa da bilgi vermeden gidip geliyordur.Yeni kardeşi Hazel'i de bulmuştur.
  • Hazel Levesque:Pluto'nun kızıdır ve Nico'nun üvey kız kardeşi'dir.Romalıdır ve Frank Zhang'le çıkmaktadır.Sis'i kullanabilir ve büyü yapabilir.Ayrıca yerin altından değerli metaller çıkarır.
  • Frank Zhang:Mars'ın oğludur.Çok iyi ok atmaktadır.Percy'le çıktığı görevden sonra Praetor olmuştur.
  • Leo Valdez: Kampa geldiğinde babasının kim olduğunu bilmemektedir. Annesi bir tornacıdır ama yangında ölmüştür.Hephaestus'un oğludur.
  • Jason Grace: Jupiter'in oğlu, Piper Mclean'nın sevgilisi. O da kendini Melez Kampı'nda bulmuştur ama Yunan değildir. Ancak bunu kendisi bile bilmemektedir. Çünkü hiçbir şey hatırlamıyordur.
  • Kıvırcık Çalıdibi: Annabeth, Thalia, Luke ve elbette Percy Jackson ' ın koruyucusudur.Ve bir satirdir.Doğa'nın lordu seçilmiştir çünkü 100 yıllardır Pan'ı bulan ilk satirdir.
  • Thalia Grace :Thalia Zeus'un kızıdır.Tam ölecekken babası Zeus onu bir ağaca çevirmiştir.Bu ağaç Melez Kampı'nın sınırlarını belirlemektedir.Ama 2. kitap olan Canavarlar Denizi'nde Altın Post'un etkisi ile yeniden insan olmuştur.Jason Grace'in ablasıdır.
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Rick_Riordan
[2] https://www.rickriordan.com/about/biography
[3] https://www.rickriordan.com/about/biography
[4] https://www.filmifullizle.com/percy-jackson-canavarlar-denizi-percy-jackson-sea-of-monsters-2013-turkce-dublaj-izle.html
[5]  wikipedia.org/wiki/Percy_Jackson_%26_Olimposlular
[6] wikipedia.org/wiki/Percy_Jackson_%26_Olimposlular

 

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış