Robin Hood Hikayesi Varyantları ve - Howard Pyle -Roman Özeti


Esa
28.04.2015
 
 
Yazıda “Howard Pyle’nin Robin Hood, “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Robin Hood,  “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Howard Pyle’nin  ve Robin Hood’un , “hayatı, “Robin Hood, “şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Robin Hood Efsanaesi ve Robin Hood Hakkında Bilgiler
 
Robin Hood, İngiliz halk edebiyatının en önemli figürlerinden biridir.  Türk Edebiyatında Köroğlu ne ise İngiliz edebiyatı için de Robin Hood aynı  şey demektir.
 
İngiliz anonim halk hikâyelerinin  kahramanı olan Robin Hood  İngiliz, yazarları, okurları  ve çevrilen filmler  sayesinde  dünya edebiyatının da yakından tanıdığı bir  eser kahramanı haline  dönüşmüştür.
 
Pek çok araştırmacı Robin Hood karakterini  Fulk Fitzwar adlı  tarihte yaşamış   Normandiyalı bir soylunun  Kral John ve idaresine karşı çıkarak [1] eşkıyalık yapmaya başlayıp fakirlerin yardımcısı haline gelmesi ile bağdaştırmaktadır. 
Robin Hood ve Maid Marian adlı kahramanlarının  10. yy. ‘da teşekkül ettiği ve bu kahramanların Kral John zamanında aona karşı çıkan kişiler olduklarına dair pek çok görüş öne sürülmektedir.  Bu görüşe göre Robin Hood sadece bir hikâye kahramanı değil yaşamış bir eşkıyadır.
 
İlk oluşan Robin Hood hikâyeleri ile sonraki yıllarda oluşan İlk Robin Hood hikâyelerinin varyantlarında esas tema değişmemekle beraber Robin Hood’un ilk mesleği, düşmanları ve eşkıya haline geliş nedeni  değişime uğramıştır. İlk  oluşan hikâyelerde  Robin Hood’un  düşmanı  bir şehir valisi  veya şerifi, ilin veya bölgenin  yöneticisidir. Robin Hood bu despot yöneticiye boyun eğmemiş, ona karşı çıkmış, mağdur ve mazlum halkın yardımına koşan ok kullanmakta oldukça mahir bir  eşkıya olarak ortaya çıkmıştır. Kanun kaçağı haline gelme epizotları da pek çok farklılık gösterir. Kimilerinde  şerifin akrabası olan  ormancıyı öldürdüğü için, kimi varyantlarında ormandaki geyiklerden [2]birini vurduğu için, kimlerinde  ise   mülklerinin  vali- şerif – tarafından haksız yere alındığı için kanun kaçağı olmuştur. Hikayenin   ilk varyantlarında Robin Hood, valiye;  bazı varyantlarında  Kral John’a [3];  bazı varyantlarında  ise Arslan Yürekli Richard’a [4] karşı savaşmaktadır..
 
Robin Hood, önceki hikâyelerde bir çiftçi,[5] sonraki hikâyelerinde  ise bir soylu olmaktadır. Hatta bazı hikâyelerinde Haçlı Savaşlarına  iştirak etmiş savaşlardan geri döndüğünde de şerif topraklarını  elinden  alınca Sherwood Ormanı'da ona karşı çıkmaya başlamıştır. Sherwood Ormanı ise İngiltere’nin Nottinghamshire eyaletinde  bulunmaktadır.
 
Robin hood'un en iyi yardımcılarından biri  olan Küçük John ile birlikte  zenginlerin mallarını  alıp fakirlere dağıtan  yardımsever bir  halk  kahramandır. Bu özellikleri ile birçok açıdan Köroğlu hikâyesi ile benzerlik taşımaktadır.
 
Robin Hood  hakkında pek çok roman uyarlaması, hikâye,  film ve çizgi filmler yapılmış; Robin Hood bu sayede  tüm dünyada tanınan bir edebiyat kahramanı haline gelmiştir.  Bu romanlar içerisinde en tanınmış olanlardan birisi ise Howard Pyle’nin yazmış olduğu romandır. Howard Pyle’nin yazmış olduğu roman  Robin Hood hikâyelerin ilk varyantlarından teşekkül ettirilmiştir.
 
ROBİN HOOD FİLMLERİ 
 
 
Robin Hood hakkında  tam 58 adet  [6] film çevrilmiş   bu filmlerden ilki   1912 yılında çekilmiştir. Türkiye'de  Vatan Kurtaran Aslan veya Robin Hood'un Maceraları adıyla gösterilen 1938 yılı yapımı olan   başrollerinde Errol Flynn ve Olivia de Havilland oynadığı The Adventures of Robin Hood filmi  en önemli çekimlerinden birisidir.
 
 Kevin Costner'ın oynadığı 1991 yılı yapımı film ise çevrilen Robin Hood filmleri arasında en önemli olanlarındn bir diğerdir.  

 
 
HİKAYENİN  HOWARD PYLE   TARAFINDAN YAZILAN VARYANTININ  KISA ÖZETİ 
 
Orman koruyucusu Gilbert ve eşi Margaret Sherwood Ormanı'nda küçük ahşap bir evde yaşamaktadır. Margaret'in kardeşi bir gün elinde küçük bir sepetle ziyaretlerine gelir. Sepette onları küçük ve sevimli bir sürpriz beklemektedir: Bir bebek. Yıllarca hayalini kurdukları bir çocukları vardır artık. Adını Robin koyarlar. [7] Robin Hood,  güçlü kuvvetli  çok iyi ok atan gözü pek bir gençtir. Nottingham Şerifi  okçuluk la ilgili bir yarışma düzenlemiş bir çiftçi olan Robin Hood da bu yarış katılmak için Sherwood Ormanlarından Nottingham’a gitmek için yola çıkmıştır.
 
Fakat Sherwood Ormanlarından  geçerken ormancılarla  bir sorun çıkar. Kendisine laf atan ormancılarla kavga etmek zorunda kalan Robin Hood  bir ormancıyı okla vurarak öldürür. Yaptığına çok pişman olmuş ama iş işten geçmiştir.
Öldürdüğü  bu ormancı ise  Nottingam Şerifi’nin akrabasıdır. Bu yüzden Şerif, Robin Hood’un yakalanması için  emir verir. Kanun kaçağı haline gelene Robin Hood canını kurtarmak için ormanlarda gizlenmek  ve kanun kaçağı olmak zorunda kalır. Robin’in başına büyük bir ödül konmuştur. Bu ödülü almak isteyen  kolluk kuvvetleri Robin’in peşine düşmüştür.
 
Robin Hood  Valinin gözünde bir asi, halkın gözünde  ise  başından  çıkarmadığı tüylü şapkası, yayı ve okları, arkadaşı Küçük John ile birlikte  “zalimlere ve kötülere karşı, halkın ve iyilerin yanında savaşan bir halk kahramanıdır .
Kanun kaçağı olarak aranan Robin, bir sene Shenvood ormanında gizlenmeye Nottingam Şerifi’nden kaçan diğer kanun kaçaklarını  etrafında toplamaya yolu ormana düşen zenginleri ve soyluları soymaya başlar.  Çevresinde, haksızlığa uğramış  olanları ve kanun kaçaklarını toplayarak güçlenen Robin Hood kısa zamanda namlı bir eşkıya haline gelir.  
 
Bir süre sonra sayıları oldukça artmış ve etrafındaki insanların sayısı  ve yüzü kişiyi geçmiştir. Robin Hood  lideri olduğu bu çete ile  adaletsiz vergiler toplayan, topraklar kiralayan  haksızlık yapan soylular ve zenginlerin üzerine gitmeye fakir halka ve köylülere yardım etmeye başlar.   Zenginleri ve arazi sahibi soyluları soyup fakir halka dağıtmaya başlar.
Nottingam Şerifi ve adamları ise onun peşine düşmüş aralarında amansız bir mücadele başlamıştır.
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood
[2]  https://www.neokur.com/kitap/8680/robin-hood
[3]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood
[4] https://tr.wikipedia.org/wiki/Vatan_Kurtaran_Aslan_%28film,_1938%29#Di.C4.9Fer_Robin_Hood_filmleri
[5] https://www.idefix.com/kitap/robin-hood-howard-pyle/tanim.asp?sid=CO365CUWCH6HQEGJUCFK
[6] https://tr.wikipedia.org/wiki/Vatan_Kurtaran_Aslan_%28film,_1938%29#Di.C4.9Fer_Robin_Hood_filmleri
[7]  https://www.idefix.com/kitap/robin-hood-howard-pyle/tanim.asp?sid=CO365CUWCH6HQEGJUCFK

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
05.12.2017 - 19:27
I am nazmiii