Robinsonlar Okulu Hakkında Konusu ve Özeti Jules Verne


Esa
9.03.2019
 
 
 
Yazıda “Jules Verne’nin  Robinsonlar Okulu “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin , Robinsonlar Okulu “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı, Robinsonlar Okulu, kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne , Robinsonlar Okulu anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
Robinsonlar Okulu,  özgün adı “ L'ecole Des Robinsons” Fransız yazar Jules Verne’nin ilk yayınlanma tarihin,1882 yılı olan yazarın olağanüstü geziler konulu romanları içinde, Esrarlı Ada  ve İki Yıllık Tatil romanları gibi ıssız ada konulu   gezi-macera türündeki bir romanıdır. Roman yazarın daimi yayıncısı Pierre-Jules Hetzel tarafından yayınlanmıştır.
 
 Yazarın popüler olduğu, eserlerinden oldukça iyi paralar kazandığı, hatta büyük bir yat alıp dünyanın çeşitli yerlerine, deniz ve limanlarına gitmeye başladığı yıllarda yazılmıştır.  Kitap ilk basıldığı yıl İllüstratör, Léon Benett tarafından resimlenmiş, yazarın bu eseri de Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  , Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan Dünyanın Merkezine Seyahat ,. Seksen Günde Devr-i Âlem    Balonla Beş Hafta ,  Esrarlı Ada    gibi diğer eserleri kadar sevilmiştir.
Eserlerinde hayal ettiği buluşları ve makinalar, özellikle uzay, hava taşıtları, denizaltılar Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olan yazar bu romanında bunları başarmıştır.
 
 
ROMANIN KARAKTERLERİ
Jüp Pirinç
Carefinotu
Dean Felporg
Gingrass
Phina Hollaney
William W. Kolderup
Bay Mackay
Godfrey Morgan
Oakhurst
bodur
tartlet
JR Taskinar
Kaptan Turcotte
 
KONUSU VE ÖZETİ
 
22 yaşındaki genç bir adam olan Godfrey,  çok zengin bir adam olan amcası Lord William W. Kolderup ile birlikte ayrıcalıklı bir yaşam sürmektedir.
 
Godfrey genç ve güzel Phina’yı sevmekte ve onunla evlenmek istemektedir. Fakat Phina ile evlenmek için kendine bir şart koşmuştur.   Godfrey, Phina ile evlenmeden önce, dünyayı  gezmek istemektedir.
 
Bu isteğe amcası da razı olmuş,  ama amcası bu yolculuğa onun dans ve akıl öğretmeni Tartelett ile seyahat etmesi koşuluyla kabul etmiştir.
 
Yeni Zelanda’ya giden bir gemiye binerek bu rüyasını gerçekleştirmek üzere yola çıkmıştır.  Godfrey bu rüyasını gerçekleştirebilmek için Kaptan Turcotte’nin idare ettiği gemi ile Profesör T. Artelett’i de, yanına akıl hocası ve öğretmen olarak almıştır.
Ancak Kaptan Turcotte’nin gemisi açık bir denizde batar.  Batan gemiden kurtulanlar Godfrey, Profesör T. Artelett’i de ve Kaptan Turcotte’den ibarettir. Kazazadeler ıssız bir adaya sığınırlar.
 
 Ancak Godfrey'in hayatta kalmasını, vahşi doğa şartları ile mücadele etmesini sağlayacak kişiler olan Profesör T. Artelett’ ve Kaptan Turcotte ile birlikte genç ve tecrübesiz bir adam olan Godfrey bu ıssız adada tek başına kalmıştır. Üstelik başlarına gelecek çok türlü felaket vardır.
 
 
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış