Uçan Sınıf Hakkında ve Özeti Erich Kastner


Esa
29.06.2015
uçan sınıf kitabı ile ilgili görsel sonucu
 
 
Yazıda “Uçan Sınıf  "Das fliegende Klassenzimmer "  Erich Kastnerromanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Uçan Sınıf  "Das fliegende Klassenzimmer "  Erich Kastner romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, Uçan Sınıf  "Das fliegende Klassenzimmer "  Erich Kastner adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ROMAN HAKKINDA 
 
Uçan Sınıf  özgün adı Almanca  "Das fliegende Klassenzimmer "  olan adlı çocuk romanı Alman yazar  Erich Kastner tarafından 1933 yılında yazılmış    2013 yılına kadar 26 kez yeni baskı görmüş [1]olan  bir romanıdır.
Roman Türk Edebiyatındaki Rıfat Ilgaz’ın Hababam  Sınıfı adlı romanın benzeyen bir çok yönü ile ülkemizde de ilgi görmüştür.
Romanın kahramanı olan çocuklar  çok  yaramazlık yapmalarına rağmen  temiz ve dürüst olmalrı ile dikkati çekerler.  Ayrıca karakterlerinin her biri bir başka yönden çocuklara  iyi örnek olabilecek farklı bir yön taşır.  Kitabın kahramanlarından Johnny Trotz edebiyat hastası, Martin Thaler okul birincisi, , Matthias Selbmann her zaman yemek yiyen  iri  kalıplı birisi,  Uli von Simmern ise ve ufak tefek olmasına rağmen temiz kalpli bir çocuğu temsil eder. 
 
KONUSU
Johann Sigismund yatılı okulunda okumakta olan öğrenciler   Noel için bir tiyatro oyunu hazırlamaya karar verir. Ancak rakip okul  öğrencilerden birisini ve oyun için hazırlanan notları da kaçırmıştır. Çocuklar bu nedenle rakip okul ile savaşmaya karar verir.
 
Karakterler
Erich Kästner: Annesi Bayan Kästner onu Noel öyküsü yazması için bir yere göndermiş, eğer öyküyü yazmazsa ona bu noelde hediye almayacağını söylemiştir.
'Jonathan Trotz, Johnny: Uçan Sınıf oyununun yazarıdır.  Babası tarafından terk edilmiş  dedesi ve babaannesi büyütmüştür. Onlar  da ölünce geminin kaptanı onu evlatlık edinmiştir.
Martin Thaler: Okulun en akıllı  ama en fakir çocuğudur.
Matz : Çok güçlü ve  çok oburdur.. Büyüyünce boksör olmak istemektedir.
Uli: Sarışın, küçük ve zengin ve  cesur olduğunu kanıtlamak  isteyen bir çocuktur.
Dr. Johann Bökh, veya Justus: Okulda öğretmendir.
Dr. Robert Uthofft, veya Sigara İçmez: Çocuklarla yakın arkadaş olan bir doktordur.  Çocuklar ona Sigara İçmez adını takmışlardır.
Egerland: rakip okulun yaramaz çetesinin lideridir.
 
ÖZET
Çocuklar Noel kutlamaları için ser­gilenecek olan, Johnnynin yazdığı “Uçan Sınıf”  oyunu  için hazırlanmaktadır. . Oyun, beş perdelik kehanete dayanan bir oyundur. . İlk perdede,  coğrafya dersi uzayda yapılmaktadır. İkinci perdede uçak Vezüv i kraterine iner. Üçün­cü perdede Gize’deki piramitlere gitmiştir. Dör­düncü perdede “Uçan Sınıf Kuzey Kutbuna inecek,  , beşinci ve son perdede göğe çıkacaklardır.

Kahramanları sık sık “Sigara İçmez” is­mini taktıkları  doktorun yanına gitmektedir. Ama  doktor aksine çok siğara içmekte  Al­man Demiryollarından satın aldığı bir vagonda yaşamakta, vago­nun kapısında da “Sigara İçilmez” yazmaktadır.  

Bir gün rakip okulun öğrencileri, bir öğretmenin oğlunu re­hin alıp çocukların oyun planlarının da olduğu defteri el koymuşlardır. Çocuklar defteri geri almak için savaş kararı alırlar. “Çelik Bir­lik” i kurarak önce bir elçi gönderirler. Elçi Sebastian, rakip okuldan  öğrencinin  serbest bıra­kılması ve defterlerinin geri verilmesi talep eder.
Gruplar  tam savaşı başlatacakken “Sigara İçmez” ortaya çıkıp savaşı durdurur. Her okuldan birer kişinin yum­ruklu düello etmesi, yenilenin yenenin şartlarına uymasını önerir. İki taraf da bu öneriyi kabul eder.  

Matthias Kısa bir kavgadan sonra,  rakibini yener  ancak, karşı tarafın öğrencileri sözlerinde durmaz.. Bunun üzerien kartopu savaşı başlar.  Savaş esnasında Martin, Johnny ve Sebastian  rehine olan arkadaşlarını kurtarır ancak defterler yanıp, kül olmuştur.  

Savaşı duyan müdür, çok öfkelenir. Profesör Kreuzkama defterlerin yakıldığını anlatırlar.. Profesör, hepsine cezayı verir. Uli, kendisine korkak ve çelimsiz denmesine  içerlediği için elinde şemsiye ile ikinci kattan atlar ve  sol ayağı kırılır.  
Bu arada çocuklar  Justus lakaplı öğretmenleriyle Sigara İçmezi buluşturdular. Öğretmenin bahsettiği kayıp arkadaş, Sigara Içmezin ta kendisidir. ....
 
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/U%C3%A7an_S%C4%B1n%C4%B1f
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış