Watership Tepesi Romanı Hakkında Bilgiler ve Özeti Richard Adams


10.07.2015
watership tepesi ile ilgili görsel sonucu
 
 

Watership Tepesi Richard Adams

 

Yazıda popüler çocuk romanları arasında önemli bir yeri olan, Popüler Fantezi Çocuk romanları arasında görülen, Watership Tepesi adlı romanın yazım öyküsü, ortaya çıkışı, baskı serüveni, dünya çocuk edebiyatına etkilerini, animasyon çizgi filmi haline gelişini ve eserin kısa özeti ele alınacaktır.
 
Watership Tepesi İngiliz yazar Richard Adams’ın yazdığı özgün adı “ Watership Down “olan bir çocuk romanıdır. Yazarın çocuklarına anlattığı tavşanların öykülerinin 1972 de bir roman haline getirilmesi ile oluşan bu roman Richard Adams ‘ın dilimize tercüme edilen tek eseridir.
 
Eser esasında bir kitap olarak ortaya çıkmamış,  yazar Richard Adams’ın çocuklarını eğlendirmek maksadı ile irticalen oluşturduğu masallardan meydana gelmiştir. Babalarının anlattığı masalları çok beğenen yazarın çocukları, bu öykülerin bir kitap haline gelmesi konusunda babalarına ısrar etmişler bunun sonucunda yazar bu eserini 18 ayda tamamlayarak yayımlamış ve eserini de çocuklarına ithaf etmiştir.
 
Eser bir grup genç tavşanın kendi kabilelerinden ayrılmak amacıyla yeni bir hayata başlamak istemeleri sonucunda başlayan maceraları konu edinmektedir. Eser egoizmin ve bireyciliğin tavan yaptığı 1970 li yıllarda masumiyet, kahramanlık ve dayanışma duygularını yücelten teması ile İngiliz ve Amerikan edebiyatında makbul görülmüş ve yayınlandığı yıllardan itibaren oldukça ilgi görmüştür. Hikâyede tavşanların mekânı olan Watership Tepesi de gerçek bir mekân olduğu için popüler bir mekân haline gelmiştir.
 
Eser ilk yayınlandığında The New York Times tarafından "Olağanüstü... Büyülü bir şekilde yazılmış ve unutulmayacak bir eser." şeklinde tanımlanmış,[1] eserin böyle bir tanıtım ile lanse edilmesi eserin hızla kıymete binmesine de vesile olmuştur.
 
Richard Adams, bir başyapıt olarak kabul edilen bu kitap ile Carnegie Madalyası'nı kazanmıştır ve ödülü kendisine Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı takdim etmiştir.[2]
 
Yayınlandığı yıllarda, kitaba adını veren Watership Tepesi'ni ziyaretçi akınına uğratmıştır
Animasyon olarak film ve dizi haline getirilmiştir. Kitabın a1978 tarihli çizgi film uyarlaması animasyon film tarihinin en iyi örnekleri arasında sayılır. [3] Tüm dünyada çok izlenen Lost gibi kimi dizi ya da Stephen King'in Kara Kule'si gibi kitaplara esin kaynağı olduğu iddia edilmektedir. (Lost dizisinin White Rabbit isimli bölümünde Sawyer karakteri bir sahnede bu kitabı okurken görünmektedir.)
 
Watership Tepesi romanı çevrildiği pek çok dilde ilgi çeken bir çocuk romanıdır.  En çok beğenilen Çocuk romanlarının da başında gelmektedir. 2003 yılında BBC tarafından düzenlenen Tüm Zamanların En İyi 100 Kitabı anketinde 42. sırayı almayı da başarmıştır.[4][5]
 
 
Özeti [6]
 
Yavru bir tavşan, yuvalarının yıkılacağına dair bir düş görür. Kardeşiyle birlikte şef tavşanı ziyaret ederler, durumu anlatırlar ve köylerinin taşınması gerektiğini söylerler. Şef oralı olmaz. Bunun üzerine, birkaç tavşanla beraber yeni bir yuva arayışıyla yollara düşerler. Tehlikeleri aştıktan sonra, güvenli bir yer bulurlar: watership-tepesi-lost-sawyerWatership Tepesi. Daha sonra eski yuvalarından birkaç tavşan haber getirir. Kahramanımızın düşü gerçekleşmiştir ve eski köyleri insanlar tarafından yok edilmiştir. Yeni yuvalarına yerleştiklerinde fark ederler ki onlarla beraber gelen hiç dişi tavşan bulunmamaktadır. Yuvalarının geleceği bu nedenle tehlike altındadır. Dişi tavşanları ararken farklı bir köyle karşılaşırlar. Köyün çok sayıda dişi tavşanı vardır fakat diktatörlükle yönetilmektedir. Hikâyenin sürprizlerini bozmamak için öyküyü burada bırakıyorum. Özetle “Watership Tepesi”, kahramanlık, sorumluluk, özgürlüğün karşısında diktatörlük, sürgün, hayatta kalma, bir toplumu oluşturma ve korkularla yüzleşmek hakkındadır. Yaas Lockley ve birbirinden değerli araştırmaları ve kitapları saklıdır.
 
[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Watership_Tepesi
[2] https://www.idefix.com/kitap/watership-tepesi-richard-adams/tanim.asp?sid=I4JXBNO23T3T3IDXXQ0E
[3] https://www.eskimeyenkitaplar.com/ozgurluk-nedir/
[4] https://tr.wikipedia.org/wiki/Watership_Tepesi
[5] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
[6] https://www.eskimeyenkitaplar.com/ozgurluk-nedir/

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış