Yüzen Şehir Hakkında Konusu ve Kısa Özet Jules Verne


Esa
8.03.2019
 
 
 
Yazıda “Jules Verne’nin Yüzen Şehir “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin Yüzen Şehir “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı,  Yüzen Şehir‘in şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne ’ Yüzen Şehirromanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
Yüzen Şehir, Jules Verne'in (1828-1905) ilk yayınlanma tarihi 1871 olan ve Jules Verne’nin birçok kitabını basan yayıncısı Pierre-Jules Hetzel adlı yayıncısı kanalı ile yayımladığı bir macera romanıdır.
 
Jules Verne’nin en olgunluk döneminde yazdığı bu roman devasa bir gemi ile Amerika'ya erişmek için yola çıkan yolcuların gemi içinde karşılaştıkları olayları anlatmaktadır.  Yüzen şehir adlı kitabı, Jules Verne'in "Extraordinary Voyages" olarak adlandırılan kitap serilerinden birisidir. Kıtalar arası bir gemi yolculuğunu anlatan bu kitap gemideki yolcular arasında gerçekleşen maceralara dayalı olarak o yıllarda detayları çok az bilinen buharlı gemiler ve denizcilikle ilgi bilgiler sunmak maksatlı yazılmış bir romanı andırmaktadır.  Romanın  vaka düzeni gemideki yolcuları maceraları ve bu yolcuların karakterleri  gibi gözükse de roman daha ziyade buharlı gemiler için teknik detaylar veren  bir yazıdır.
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
 
İLGİLİ LİNKLER
 
 
KONUSU VE ÖZETİ
 
İki bin tonluk ağırlığı ile dev bir buharlı gemi olan “Great Eastern”   Tiripoli’den Cunard hattına doğru-  Liverpool'dan New York'a-  içindeki göçmenler ve yolcular ile Amerika’ya gitmek için yola çıkmıştır.
 
Great-Eastern adlı geminin yolcuları, personeli New York'a kadar sürecek olan yolculuk için çok iyi hazırlanmıştır. Personel, gemi ne kadar yol aldı, hangi enlem/boylamdan nereye kadar gidebildi, hava ne durumda, geminin pervaneleri dakikada kaç dönüş yaptı gibi her  türlü detayı not almaktadır.
 
Gemi Tripoli'den çıktıktan sonra her şey yolunda giderken;  yolcular arasında felaket tellallığı yapan bir doktor gemidekileri panikletecek kehanetler çıkarmaya başlamıştır. Her şey çok sakin gözükürken bu yolculuğun beklendiği gibi hiç de sakin bir yolculuk olamayacağı ortaya çıkmaya başlar.  
Gemideki yüzlerce insanın her birinin farklı farklı düşleri bulunmaktadır. Gemide, acılar içinde kendini avutmaya çalışan bir asker, kötülük timsali bir kumarbaz ve esrarengiz bir kadın da vardır. Onlar henüz farkında olmasalar da bu buluşma hayatlarını değiştirecektir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış