Ethem İzzet Benice Hayatı ve Romanları


 
 
Yazıda   Ethem İzzet Benice ‘ nin hayatı, doğumu, ölümü, çocukluğu, gençliği, evliliği, öğrenimi, eğitim yılları, ailesi, çalıştığı işler, mahkûmiyeti,  yazarlığı, eserleri,  romanları,  edebi kişiliği,  etkilendiği yazarlar, siyasi kişiler ve düşünceler, etkilediği yazarlar, işlediği konular, Türk edebiyatındaki yeri,  eserlerinden alıntılar, anekdotlar,  anlatım tekniği, bakış açısı, romanların  tekniği, romanlarının  türü, eserleri, eserlerinin basım yılı ,basım hikâyesi, eserleri ile biyografisi arasındaki alakalar, aldığı ödüller  vb incelenmiştir.
 
Ethem İzzet Benice (1903, İstanbul – 28 Mart 1967, İstanbul), yazar, gazeteci ve milletvekili.
İstanbul’da 1903 yılında doğdu. İlk öğrenimini İstanbul Kasımpaşa Cezayirli Gazi Hasan Paşa mektebinde, ortaöğrenimini İskilip Rüştiyesinde tamamladı.  Önce   Galatasaray Lisesine devam etti. Daha sonra ise Kabataş Erkek Lisesine giderek mezun oldu.  Liseden sonra Yüksek Deniz Ticaret Okuluna devam eden Benice, gazeteciliğe öğrencilik yıllarında başladı. 
 
 1920 yılında Tevhid-i Efkâr gazetesinde gazteci olarak başladı.  İlk romanı 1927 yılında yayımlandı. “ Yakılacak Kitap” Daha sonraki yıllarda  İkdam, Zaman, Açık Söz, Son Telgraf ve Gece Postası gazetelerinin sahibi oldu.[1] Çıkardığı bu gazetelerde de başyazar olarak yazıları yayımlandı.
 
Bu yıllarda popüler romancılık denen türde romanlarını yazmayı da sürdürdü.  Gazetecilik yaparken  siyasete atıldı. TBMM’de 6.Dönem (Ara Seçim) CHP  Kars milletvekili oldu. (1939–1943) ve 8.Dönemde ise CHP den Siirt (1946–1950) milletvekili olarak TBMM de yer aldı. DP iktidarından sonra milletvekili olarak parlementoya giremedi. Siyasetten ayrıldıktan sonra. Dört yıl öğretmenlik ve Şehir Meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. Son Saat ve Milliyet gazetelerinde yazıları çıkmaya başladı.  [2]
Halk tarafından beğenilen, sanat değerine önem vermediği, popülsit romancılık tarzındaki romanları ile tanındı. Konusu  aşk ve mâcerâ olan  romanlar yazdı. Bu romanları defalarca baskı gördü. Fakat Edebiyat tarihçileri tarafından beğenilmediği için romancılar listelerinde adına pek  yer verilmedi.  Romanları üzerinde akdemik çalışmalar yapılmadı.  Romanlarının bazıları filme  de alındı “  Yakılacak Kitap “ , “ Beş Hasta Var” 
 
Yakılacak Kitap en ünlü eseri oldu. 28 Mart 1967, İstanbul’da öldü.
 
Eserleri:
 • Yakılacak Kitap – İnkılap ve Aka 1927
 • Istırap Çocuğu 1927
 • Çıldırtan Kadın 1927
 • Beş Hasta Var 1932
 • Gözyaşları 1932
 • On Yılın Romanı 1933
 • Yosma 1936
 • Sen de Seveceksin 1942
 • Foya 1944
 • Ben Hiç Sevmedim 1947
 • Pota 1956
 • Adsız Şehit 1964
 KAYNAKÇA
[1] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda iismler, Elips Yyaınları, 2005, sh. 110
[2] https://www.sinematurk.com/kisi/1365-ethem-izzet-benice/
 
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış