Oğuz Atay Edebi Kişiliği Eserleri ve Konuları


 

Oğuz Atay.jpg

Oğuz Atay

Yazıda  Oğuz Atay’ın hayatı, doğumu, ölümü, çocukluğu, gençliği, evliliği, öğrenimi, eğitim yılları, ailesi, çalıştığı işler, mahkûmiyeti,  yazarlığı, eserleri,  romanları,   edebi kişiliği,  etkilendiği yazarlar, siyasi kişiler ve düşünceler, Oğuz Atay  ’ın etkilediği yazarlar, işlediği konular, Türk edebiyatındaki yeri,  eserlerinden alıntılar, anekdotlar,  anlatım tekniği, bakış açısı,  Oğuz Atay ’ın romanların  tekniği, romanlarının  türü, eserleri, eserlerinin basım yılı, basım hikâyesi, Oğuz Atay ’ın eserleri ile biyografisi arasındaki alakalar, aldığı ödüller  vb incelenmiştir.
 
 
Oğuz Atay (d. 1934, İnebolu, Kastamonu, Türkiye) - (ö. 13 Aralık 1977 İstanbul, Türkiye), Türk yazar.
Oğuz Atay'ın babası, VI. VII Dönem Sinop, VIII. Dönem CHP Kastamonu Milletvekilliği yapan Cemil Atay'dır. Annesi ise ilkokul öğretmeni Muazzez Atay’dır[1]
 
HAYATI 

Yazar, İnebolu, Kastamonu doğumludur. Okul öncesi yılları İnebolu ve Kastamonu'da geçmiştir. Ailesi, babası Cemil Atay'ın 1939 yılında 6. dönem milletvekilliğine seçilmesiyle birlikte Ankara'ya taşınmıştır. Bu yüzden de okul yıllarını Ankara’da geçirecektir.

İlk ve ortaokulunu Ankara’da okumuştur. İlköğretim yıllarında annesi Muazzez Hanım’ın gözetiminde okumayı seven sanata ilgi duyan uysal ve içine kapanık bir çocuktur. Bu yıllarda bir de hastalık geçirmiş zatürreeye yakalanmıştır. Bu bakımdan annesi ona karşı çok ilgili davranmaktadır. Annesinin ilgisi onun sanatçı ve edebiyatçı kimliği ile eserlerinde kendini hissettirecektir.

İlköğretiminden sonra Maarif Kolejine gitmeye başlar. Ortaokuldan beri okuma alışkanlığı devam ettiğinden lise yıllarına kadar sayısız çeviri ve yerli eser okumuştur. Ve o günlerdeki adı Ankara Koleji olan Maarif Kolejinde iken tiyatroya ilgi duymaya başlar. “ William Shakespeare 'in “Hırçın Kız ” isimli oyununda, Katharina'yı sabırla yola getiren Petruchio rolünü başarıyla oynar.”[2] [3]

1951 yılında Maarif Kolejini bitirmiştir. [4]  Lise yıllarında hatta tüm tahsil hayatında oldukça başarılı bir öğrencidir. Lise diplomasını 9,61 not ortalamasıyla almıştır. [5] Lise yıllarında resim ve tiyatroya ilgi duymaktadır. Ama babası onun doktor veya mühendisliği seçmesini telkin etmektedir. 1950'li yıllarda Demokrat Parti iktidara gelmiş birçok CHP'li Milletvekili milletvekilliğinden olmuştur.  Babası Cemil Atay da bunlardan biridir. Aynı yıl Oğuz Atay, İstanbul Teknik Üniversitesini kazandığı için Ankara’yı terk ederek İstanbul'a yerleşirler.[6]

Teknik Üniversiteye ve mühendisliğe ilgisizdir. Bu yüzden sevmediği bir meslek dalında eğitim görüyor olması nedeniyle en arka sıralarda dersleri izlemektedir. Diğer yandan üniversite hayatı boyunca kız arkadaşı da olmamıştır. [7]Üniversite yıllarında Marksizm ile ilgilenmeye Marks'ın, Hegel'in, Lenin'in kitaplarını okumaya başlamıştır. Böyle bir yöne doğru kaymasında arkadaşı Turhan Tükel'in büyük etkisi olmuştur. Turhan Tükel ile ileriki yıllarda dostluğu devam edecek birlikte dergi de çıkaracaklardır. [8]Tükel’in çevresinde örgütlü sol çevrelerden arkadaşlar edinmiştir. “Atay'ın İstanbul'daki solcu çevreyle olan yakın birlikteliği, askere gittiği tarih olan 1957 yılının aralık ayına değin kesintisiz sürecektir.”

1957'de de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirmiştir. Mezuniyetinden sonra 1957 yılında Yedek subay olarak bulunduğu Ankara’da Cevat Çapan, Vüs'at Orhan Bener  ile tanışır. Bu tanışıklıkları ile edebiyat dünyasına adımını atacaktır. Yedek Subaylık yıllarında, bu sayede Sosyalist/Marksist eğilimli Pazar Postası'nın grubuna dâhil olur. Pazar Postası'nda ilk imzasız yazıları yayımlanır. Bu yıllarda sosyalist içerikli makaleleri çevirerek yayımlamaktadır. Pazar Postası grubu içindeki , Cemal Süreyaİlhan Berk , Turgut Uyar , Edip Cansever  ,  Sezai Karakoç ve  Ülkü Tamer,   Muzaffer İlhan Erdost , Orhan Duru, Ceyhun Atuf Kansu,  Tarık Dursun K, ASIM BEZİRCİ , Atilla İlha, ve  Ahmet Oktay gibi isimlerle tanışmıştır. 1959 yılının Mayıs ayı sonunda askerlik görevini bitirip İstanbul'a döner.

Bir süre Denizcilik Bankası İstanbul İşletmelerinde işe girer ve çalışmaya başlar. [9]  Daha sonra da İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. [10]

İstanbul'daki solcu arkadaşlarıyla dergicilik macerasına atılır. Bu sıralarda Pazar Postası dergisi İstanbul'a taşınmıştır. Derginin ilk sayısından itibaren Atay, derginin yazı işlerinde aktif bir şekilde yer almıştır. Bu nedenle Pazar Postası dergisinin İstanbul'da çıkan sayılarında Oğuz Atay'ın pek çok yazısı çıkmıştır. Fakat dergi kısa bir süre sonra kapanmak zorunda kalır. Turhan Tüker ile birlikte bir dergi çıkarmaya çalışırlar ama bunu da başarmazlar.

Teknik Üniversite son sınıftayken tanıştırıldığı Fikriye Fatma Gürbüz ile 2 Haziran 1961'de evlenir. 6 yıl süren bu evliliğin ilk yıllarında kızları Özge dünyaya gelmiştir. [11] Arkadaşı Uğur Ünel ile BETONAR adlı bir şirket kurmuşlar ama çok borçlanan bu şirketi kapatmak zorunda kalmışlardır. Bu yıllarda eşinden de boşanmış ve iş ortağı Uğur Ünel’in eski eşi Sevin Seydi'yle Beyoğlu'nda bir evde yaşmaya başlamıştır.  1968 yılında ilk romanı olan Tutunamayanları yazmaya başar ve  Vuslat O Bener’e gösterir.

Öğretim yıllarında mesleki alanıyla ilgili olarak Topografya adlı bir kitap yazmıştır. Bir mühendis olmasına rağmen mesleğinden ziyade edebiyata ve yazmaya meraklı olan Oğuz Atay tanınmış bir edebiyatçı olmaya kararlıdır. İDMMA'da görevini sürdürürken bir yandan da dergilerde yazıları çıkmaktır. İlk romanı  Tutunamayanlar 1970 de bitirmiş ama  1971-72'de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası olmuştur. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü'nü kazanır [12] Bu ödülle birlikte  yazarlık alanında sesini yükseltmeye başlayacaktır. 

 Tutunamayanlar Romanın kurgusu, yazarın tarzı ve anlatım biçimi birçok kesimden övgüler toplamış Özellikle Eleştirmen Berna Moran romanının tekniğini çok beğendiğini ilan eden yazılar yayımlamıştır. Tutunamayanlar, Oğuz Atay'ın 1970 yılında TRT Roman Ödülü'nü kazanmış olan ilk romanıdır. Bu romanın kahramanı da kendisi gibi bir mühendistir. Roman bazı noktalardan Oğuz Atay’ın hayatından ve anılarından izler taşımaktadır.

Berna Moran, Tutunamayanlar,  adlı romanı için Berna Moran  "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak nitelendirilmiştir."  Eleştirmen Moran'a göre Tutunamayanlar ‘daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır. [13] Roman hangi düşünceye tutunmaya çalışırsa onun anlamsızlığının farkına varan bir aydınının kendisiyle girdiği acımasız savaşı kaybederek intihara sürüklenişini anlatmaktadır.[14]

Atay'ın büyük etki yaratan eseri  Tutunamayanlar 'ı 1973'te yayınladığı  Tehlikeli Oyunlar  adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan'ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı'nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. [15] Başarılı bir öğretim süreci geçiren Oğuz Atay 1975'te İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde doçent olur.

Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi görmeye başlar ama sağlığına kavuşamaz.[16]  Büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu “nu yazamadan 13 Aralık 1977'de, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Kabri Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay'ın kitapları ölümünden sonra ilgi görmüş ve defalarca basılmıştır. Ölümünden sonra daha çok ilgi görmeye başlayan yazarın hayatı hakkında birçok çalışmalar yapılmış ve biyografileri yayınlanmıştır.  Bunlardan birisi olan Yıldız Ecevit'in  Oğuz Atay biyografisi "Ben Buradayım..." 2005 yılında yayınlanır. 

Oğuz Atay,  Tutunamayanlarda, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtlarında küçük burjuvalara karşı  eleştiri, mizah ve ironi barındıran bir yaklaşım içerisine girmiştir.  İlk romanı "Tutunamayanlarda küçük burjuva dünyasına ve küçük burjuvalara ironiyle yaklaştı. Kitaptaki olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır.” [17]

 Tutunamayanların bir devamı niteliğinde olan "Tehlikeli Oyunlar", " biçim ve ele aldığı temalar açısından “Tutunamayanlar” ın bir devamı gibidir. [18] Üstelik  Tutunamayanlar’ın dağınık gelebilecek olay örgüsü yerine, Tehlikeli Oyunlar adlı eserinde  daha derli toplu bir anlatım sergilemeyi başarmıştır.

Yazarın eserlerinde zaman zaman anlatım bozukluklarına rastlanılır. Özellikle ilk romanı olan Tutunamayanlar’da özentisiz cümleler bulunmaktadır.  [19] Romanlarında İç Monologlara önem veren yazarın kahramanları sık sık kendi kendileri ile konuşur.  Romanlarındaki ve öykülerindeki İç konuşmalar, bilinç akışı, düşler hayaller, sanrılar  ve değişik söylemlerden oluşan metinler olaylarla birlikte karmaşık bir yapı oluşturur. Bu roman tekniği eleştirmenler tarafından Post Modern olarak tanımlanmış Özellikle Berna Moran tarafından edebiyatımızda bir çığır olarak ilan edilmiştir.  Romalarında karmaşık bir gerçeklik vardır. “Romanın içinde dağılmış ayrıntı, gözlem ve çağrışımlar, bütüne egemen olan bilinçli bir kurgunun öğeleridir.[20]

Oğuz Atay romanlarında toplumun içinde hep varolan ancak daha once cesurca irdelenememiş karakterleri anlatır. Cümlelerine Batılılaşma sürecindeki bireylerin yaşamları, toplumdan kopuşları ve özellikle iç çelişkiler mükemmel bir şekilde sindirilmiştir[21]

Ölümünden sonra Atay’ın hayatı üzerine : “Oğuz Atay’da Aydın Olgusu” (Yıldız Ecevit – 1989), “Oğuz Atay’ın Dünyası” (Tatjana Seyppel – 1989) ve “Ben Buradayım” (Yıldız Ecevit – 2005) adlı eserler yayımlanmıştır. 

Yayımlanmış Kitapları 

 • Tutunamayanlar (1972)
 • Tehlikeli Oyunlar (1973)
 • Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
 • Korkuyu Beklerken (1975)
 • Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
 • Günlük (1987)
 • Eylembilim (1998)

ESERLERİ VE KONULARI 

 Tutunamayanlar

Selim Işık'ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim'in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim'in görüntüsü, Turgut'un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut'un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda birçok kişi vardır ama her biri aslında Selim'in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık'ı aydınlatır. Selim Işık "düşünen ve sorgulayan insan"ın simgesidir ve bu yüzden "tutunamamıştır. [22]

Tehlikeli Oyunlar

Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar‘ı oluştururken birçok kitaptan ve kaynaktan etkilendiği söylenir. Bunların başında James Joyce’un Ulysses’i ve Vladimir Nabokov’un Solgun Ateş’i gelir. Bu romanın bir bölümünde Oğuz Atay’ın kullandığı yöntem Nabokov’un romanının esasını oluşturmaktadır..  Tutunamayanlar ve Tehlikli oyunlar adlı İki romanında da ölen birinin ardından yakın bir dostunun yazdığı bir önsözle başlar; üst kurmaca, oyunlar, şiirler iki romanda da bulunmaktadır. [23]

Bir Bilim Adamının Romanı

Ülkemizde pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay’ın, kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Mustafa İnan’ı anlatışı. Bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bilim adamı oluşunun zorlu serüveni sergilenirken toplumsal eleştiri kalıplarının da zorlanışı. İnan’ın yaşamından kesitler veren bir eseridir.

Oyunlarla Yaşayanlar

Tanzimat’tan bu yana sürekli değişen politik ve toplumsal değerler karşısında tutunmaya çalışan Türk okur-yazarının kara güldürüsü. Eylemsizlikle geçmiş bir yaşamın getirdiği beceriksizlik ve gülünç olma korkusundan Atay sürükleyici bir oyun çıkarmış.

ESERLERİNDEN ALINTILAR

    “Ülkemiz büyük bir oyun yeridir. Her sabah uyanınca biraz isteksiz de olsak, hepimiz sahnenin bir yerinde, bizi çevreleyen büyük ve uzak bir dünyanın sevimli bir benzerini kurmak için toplanırız. Küçük topluluklar olarak, birbirimizden bağımsız davranarak ve birbirimizi seyrederek günlük oyunlarımıza başlarız. […] İnsanlarımız aynı piyesi yıllardır aynı biçimde oynamanın yorgunluğu ve gerçeğe bir türlü benzetememenin bezginliği içindeyken ben, bizlere bugüne kadar hiç yararı dokunmamış aklın -daha doğrusu, akıl olduğunu sandığımız akıl taklidinin- zincirlerinden kurtularak, bütün ülkeleri ve onların gerçek kişilerini içine alan büyük oyunun heyecanı içinde bulunuyorum. [24] 

“ Önce kelime vardı" diye başlıyor Yohanna'ya göre İncil. Kelimeden önce de Yalnızlık vardı. Ve Kelimeden sonra da var olmaya devam etti Yalnızlık... Kelimenin bittiği yerden başladı. Kelimeler, Yalnızlığı unutturdu ve Yalnızlık, kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde. Kelimeler, Yalnızlığı anlattı ve Yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız Kelimeler acıyı dindirdi ve Kelimeler insanın aklına geldikçe, Yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu.”  [25]

İLGİLİ LİNKLERİMİZ

ROMANCILAR İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR VE LİNKLERİ

KAYNAKÇA 

 • [1] Hasan Uygun, "Yapıtları ve Yaşamıyla Oğuz Atay" mavimelek. Sayı: 44, Yayın tarihi: 05/02/201
 • [2] Hasan Uygun, "Yapıtları ve Yaşamıyla Oğuz Atay" mavimelek. Sayı: 44, Yayın tarihi: 05/02/201
 • [3] Yıldız Ecevit; Ben Buradayım…" - Oğuz Atay'ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, İletişim Yayınları, İstanbul 2009.
 • [4]  Dr Aslan Tekin, Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Ank. 2005, shf, 78-79
 • [5]  Hasan Uygun, "Yapıtları ve Yaşamıyla Oğuz Atay" mavimelek. Sayı: 44, Yayın tarihi: 05/02/201
 • [6] Yıldız Ecevit; Ben Buradayım…" - Oğuz Atay'ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, İletişim Yayınları, İstanbul 2009.
 • [7] Hasan Uygun, "Yapıtları ve Yaşamıyla Oğuz Atay" mavimelek. Sayı: 44, Yayın tarihi: 05/02/201
 • [8]  Yıldız Ecevit; Ben Buradayım…" - Oğuz Atay'ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, İletişim Yayınları, İstanbul 2009.
 • [9] Dr Aslan Tekin, Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Ank. 2005, shf, 78-79
 • [10] Yıldız Ecevit; Ben Buradayım…" - Oğuz Atay'ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, İletişim Yayınları, İstanbul 2009.
 • [11] Hasan Uygun, "Yapıtları ve Yaşamıyla Oğuz Atay" mavimelek. Sayı: 44, Yayın tarihi: 05/02/201
 • [12] https://tr.wikipedia.org/wiki/O%C4%9Fuz_Atay
 • [13] https://tr.wikipedia.org/wiki/O%C4%9Fuz_Atay
 • [14] .edebiyatvesanatakademisi.com/forummesaj/358-oguz_ataytutunamayanlar_roman_
 • [15] https://tr.wikipedia.org/wiki/O%C4%9Fuz_Atay
 • [16] https://www.edebiyatogretmeni.net/oguz_atay.htm
 • [17] https://www.edebiyatogretmeni.net/oguz_atay.htm
 • [18] https://tr.wikipedia.org/wiki/Tehlikeli_Oyunlar_%28roman%29
 • [19] https://tr.wikipedia.org/wiki/Tutunamayanlar_%28roman%29
 • [20]  https://www.edebiyatogretmeni.net/oguz_atay.htm
 • [21] https://www.biyografi.info/kisi/oguz-atay
 • [22] wikipedia.org/wiki/Tutunamayanlar
 • [23] 5 .wikipedia.org/wiki/Tehlikeli_Oyunlar )
 • [24] wikiquote.org/wiki/Oguz_Atay, Tehlikeli Oyunlar)
 • [25] .wikiquote.org/wiki/Oguz_AtayTutunamayanlar)

 

Edebiyat, Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.
 
  BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com

 

 

Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


8 Yorum
11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

11.12.2017 - 00:10
dalgamı geçiyorsunuz arkadaşlar üye ol diyor üye oluyorum bu sefer yazının devamını görebilmek için vip üye olmalısınız diyor

Esa
24.01.2019 - 09:08
Sitemizde şahsımıza ait yazıları kısıtlamak , paylaşmak, bildiri haline getirmek , almak , satmak hürriyeti sahibine aittir. Dişimizle tırnağımızla hazırladığımız sitemiz , onlarca yıl emek vererek ortaya koyduğumuz bu bilgi külliyatımız için kimseye hesap verecek de değiliz. MEB in de, Hükümetin de, hiç bir üniversitenin de on paralık yardımını görmediğimiz gibi hiç bir kuldan da yardım almadan buraya geldik. Şair ve yazarların da paylaşımına ve kendilerini tanıtmasına olanak verdiğimiz bu sitenin maliyetlerini de bu güne kadar bir memur maaşından ibaret kesemizden karşıladık. Trafiğinin yüzde 99.90 nı işte bu bedavadan erişmek istediğiniz kynak bilgilerden alıyoruz . Yine de bu uygulamayı sizlerden bir şey almak için değil, bedavadan ve emek vermeden kitap sahibi olmak isteyenlere, emeksiz şekilde hazıra konup yazılara sahip çıkmak isteyenlere bir nebze engel olmak için yapıyoruz. Üye olduklarında bize iyilik yapanlardan rica ediyoruz. Kara kaşımız, sürmeli kol kılımız için hiç kimse bu siteye üye olmasın .