Cahit Zarifoğlu Hayatı ve Eserleri


Hayatı

Aslen Maraşlı olan şairin ceddi kendi anılarında da belirttiği gibi Kafkasya’dan Maraş’a gelip yerleşen bir Kafkas Göçmeni bir ailedir.

Cahit Zarifoğlu, 1940’da Ankara’da doğmuş Babasının hâkim olması dolayısı ile İlkokula Siverek’te başlamış Maraş ve Ankara’da ilkokulunu bitirmiştir. Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştiren şair Ortaokula ise Kızılcahamam'da başlamıştır.

 Liseyi ise Maraş'ta tamamlar. Kaynaklardan alınan dağınık bilgilere göre lise yıllarında güreş sporuna ilgi duymuş,. Maraş Güreş Kulübüne kaydolmuştur. Lise son sınıfta ise Pilot olma sevdasına kapılmış,  Türk Kuşu Kampı´na katılıp; üç ay kurs gördükten sonra C brövesini almıştır. Şair, Planörle uçarak ve motorsuz uçak kullanabilmeyi öğrenmiştir.[1] İlk şiirleri lise yıllarında iken Maraş’ta çıkmakta olan Hamle dergisinde yayımlanır. Bu yıllarda daha sonra Mavracılar olarak adlandıracak olan pek çok şair yetişmektedir. Bunlar arasında hayatı boyunca hatta ölümünden sonra da dostlukları sürecek olan Erdem Bayazıt'ta vardır.

Lisede olduğu yıllar Maraş’ta ,Erdem Bayazıt , Sait Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alâeddin Özdenören, Ali Kutlay gibi şairler bulunmaktadır. Üstelik bu kuşaktaki şairlerin Maraş’taki edebi ortamlarını besleyen Bahattin Karakoç ile kardeşi  Abdurrahim Karakoç bu yıllarda popüler hale gelen Maraşlı şairler ( bkz : Erdem Bayazıt Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği ) Maraş'ta çıkan dergilerde ve gazetlerde yazılarını yayımlamaktadır. Demokrasiye Hizmet , Hamle gibi yayın organlarında bir araya gelmektedirler.

Maraş Lisesi´ni arkadaşlarından üç yıl gecikmeli olarak bitirir. Erdem Bayazıt İstanbul Hukuk Fakültesinde öğrencidir ve arkadaşı Zarifoğlu'nu oraya davet etmektedir.  1961 yılında İstanbul´a gelir; Lise den sonra İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kayıt yaptırarak Erdem Bayazıt'ın Eyüp'teki öğrenci evine yerleşmiştir. Zarifoğlu  bu okuldan da geçikmekli olarak mezun olmuştur.

Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başlamış, Öğrencilik yıllarında çalışarak okumak zorunda olmasından dolayı muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalışmış, Üniversite öğrenimini de gecikmeli olarak tamamlamıştı. Fakat bu sıralarda sürekli olarak şiir yazmaya devam ediyordu. [2]

Rasim Özdenören, şair Erdem Beyazıt, şair Alâaddin Özdenören ile aynı sıralarda okumuştur.  Öğrencilik yıllarında ilkokullarda öğretmen vekilliği, çeşitli gazete ve haftalık dergilerde musahhih ve teknik sekreterlik, bazı özel şirketlerde tercümanlık, muhasebe yardımcılığı yapmıştır. 

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Çevirmenlik yaptı. Yol Dergisi´nde musahhihlik yapar (1964). Bâb-ı Âli´de Sabah Gazetesi´nde teknik sekreter olarak çalışır (1967) daha sonra serüvenci bir ruha sahip olan şair, Avrupa’yı otostop yaparak dolaşmayı hayal etti. Ve bu çılgın fikrini de yerine getirdi. Avrupa´nın belli başlı ülkelerini bir uçtan diğer uca gezip dolaşarak dostlar edinmişti.  (1967).

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TRT'de çevirmen olarak çalıştı. Son olarak TRT İstanbul Radyosu'nda denetçilik yaptı. İlk şiir ve hikâyelerini K.Maraş'ta mahalli gazetelerde yayımladı. Daha sonra Sezai Karakoç’un çıkardığı dergilerde şiirlerini yayımladı. Diriliş Dergisinde çeşitli şiirleri okurarla buluşmuştu.  Sanat hayatının bir bölümünde şiirleri Papirüs, Türk Dili, Yeni Dergi’de yayımlayarak sürdürmeye çalışmıştı. [3]

Otostopla Avrupa’yı dolaşacak kadar plansız ve çılgın düşünebilen kayıkçı ve balıkçı kahvelerinde sıradan insanlarla dostluklar kurmayı seven bir kişiliğe sahip olmuştur.

Sezai Karakoç'un yayınladığı "Diriliş ", Nuri Pakdil ve arkadaşlarının yayınladığı "Edebiyat " , Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Akif İnan ve Nazif Gürdoğan'nın kurucuları olduğu "Mavera "dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanıyordu. Yine K.Maraş'ta Açı adında bir dergi çıkardı. Mavera dergisi ve Akabe Yayınlarının kurucuları arasında yer aldı. İlk romanı olan "Savaş Ritimleri" 1985'te yayınlandı.

Çeşitli gazetelerde müstear isimlerle günlük yazılar yazdı. Şiirden başka, öykü, roman, günlük, oyun ve çocuk edebiyatı alanlarında ürünler verdi.

Goethe Enstitüsü’nün dil kurslarına katılmak üzere iki defa Almanya’ya gitti. Bu sırada belli başlı Avrupa ülkelerini ve kültürlerini tanıdı. 1975’de Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nda mütercim olarak çalışmaya başladı. Bir grup arkadaşıyla “Mavera” dergisinin kuruluşunda ve yayınında görev aldı. Mavrea dergisinde şiirlerinin yanı sıra olduğu mavera iki hikayesi ile senaryo çalışmaları ve günlükleri de yayınlandı.

 1976’da TRT Genel Müdür Mütercim Sekreteri göre vine atandı. Aynı kurumun değişik ünitelerinde raportör, araştırma görevlisi, uzman ve şef olarak çalıştı.

Bir grup arkadaşı ile  Navera   dergisini çıkarmış, okuyucu mektuplarına verdiği cevaplarla birçok yazarın şairin yetişmesine vesile olmuştur. Zaman Gazetesi ve Mavera Dergisi’nde 'Okuyucularla' başlığıyla sohbet köşeleri düzenlemiştir. 1983'te TRT İstanbul Radyosu'nda görev alarak  Radyo oyunları  da yazan bir şairdir. Çocuklar için yazdığı kitaplardan biri olan "Yürekde de Ve Padişah " adlı eseriyle 1984'te Türkiye Yazarlar Birliği'nce çocuk edebiyatı dalında yılın yazarı seçildi. 1986´da ise, şairin son şiir kitabı olan "Korku ve Yakarış" yayınlanır.

Zarifoğlu, 07 Haziran 1987'de vefat etti. [4]Mezarı İstanbul Beylerbeyi'nde Küplüce Mezarlığı'ndadır.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

Zarifoğlu, kendisine özgü şiiriyle tanındı. Tanıdıklarının değerlendirmelerine göre İçe kapanık, dalgın, zeki ve oldukça inatçı birisidir. Zarifoğlu’nun şiiri dıştan çok içe dönük bir anlatıma yönelmiş daha ziyade ferdiyetçi bir şair özelliği göstermiştir. Buna rağmen şiirlerinde bariz bir toplumsal duyarlık vardır. Toplumsal konuları dahi kendi iç dünyasındaki yansımalarla dile getirmiştir.  “İç ürpertileriyle, hayretle başlayan şiiri metafizik ürpertiyle bilgeliğe ulaşır.”  Hikâye, roman ve günlük türünde yazdığı kitaplarında  da şiirsel bir özellik bulunur. “Çocuklar için yazdığı kitaplarda fantezi ile olağanüstü gerçekler dünyası ile hayaller dünyası iç içelik gösterir.”

Zarifoğlu'nun şiirleri,  kapalı bir anlatıma sahip ama her dize üzerinde özenle durulmuş bir titizlik yansıtır. Dizlerdeki mesajın kapalı sembollerle ifade dilmesi bakımından Behçet Necatiğil’in şiirlerini andıran bir niteliktedir.  Şiirlerin de Fazıl hüsnü Dağlarca, Cemal Süreya'ya,  Ece Ayhan ve Sezai Karakoç'a yakın, daha ziyade II. Yeni şiirine yatkın özellikler göstermektedir.

Şiirlerinin Alman Şair Rilke'nin şiirlerine de benzetilmesi üzerine “Rilke'yi okuma ihtiyacı hissettiğini “İ ifade eden şair kendine özgü üslubu ve sıcak sevecen şiir dili ile dikkat çeker. Toplumsal konulara duyarlı İslamcı kesimlerin hissiyatını duyumsatan ve aktaran savaşlar, yoksulluk ve zulüm içindeki Müslümanlar için taşıdığı acıları tema olarak işleyen Afganistan’ için yazdığı çok sayıda şiir olduğu için bir vakitler Afganistan şairi olrak adı çıkan bir şairdir.

Cahit Zarifoğlu, Zarifoğlu, Abdurrahman Cem, Ahmet Sağlam, Vedat Can ve Adem Yaşar müstearlarını yazılarında kullandı. Kitaplarına girmemiş şiirleriyle birlikte vefatından sonra "Bütün Eserleri I"/Şiirler adı altında yayınlandı. Günlüklerini "Yaşamak " adıyla topladı.

 

ESERLERİ [5]

Şiir:

 • İşaret Çocukları (1967)
 • Yedi Güzel Adam (1973)
 • Menziller (1977)
 • Korku ve Yakarış (1986)
 • Gülücük (1989)
 • Ağaç Okul (1990)

Günlük:

Yaşamak (1980)

Masal ve Romanlar:

 • İns (1974)
 • Serçekuş (1983)
 • Ağaçkakanlar (1983)
 • Katıraslan (1983)
 • Yürek Dede ile Padişah (1984)
 • Savaş Ritmleri (1985)
 • Motorlu Kuş (1987)

Tiyatro:

 • Sütçü İmam (1987)

Denemeler:

 • Bir Değirmendir Bu Dünya (1987)
 • Zengin Hayaller Peşinde (2006)

Diğer:

 • Okuyucularla (2009)
 • Mektuplar (2010)
 • Cahit Zarifoğlu Şiirleri
 • Erdem Bayazıt Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği
 • İsmet Özel Hayatı ve Şiirleri
 • Sezai Karakoç Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri

 

KAYNAKLAR • [1] İSTANBUL - BEYLİKDÜZÜ - BEYLIKDÜZÜ CAHIT ZARIFOĞLU ANADOLU LISESI, Cahit ZARİFOĞLU Kimdir?, https://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/3
 • [2] ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Cahit_Zarifoğlu )
 • [3] https://www.siraze.net/antoloji/cahitzarifoglu/index.htm )
 • [4]  https://www.msxlabs.org/forum/edebiyat-tr/10172-cahit-zarifoglu-cahit-zarifoglu-kimdir-cahit-zarifoglu-hakkinda.html
 • [5] https://www.antoloji.com/cahit-zarifoglu/hayati/

Edebiyat Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.

 BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com 

 

 

 

Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış