Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Edip Ayel Hayatı ve Şairliği

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 03 Ocak 2014 Cuma aaa Beğen

Edip Ayel
 

Babası Temyiz Mahkemesi azalarından Hâfız Mehmet Emin Bey’dir. Şair, 23 Ağustos 1894’de İstanbul’da doğmuştur.

İlk ve orta öğreniminden sonra Galatasaray Lisesini bitiren Edip Ayel, [1]yükseköğrenim için babası tarafından Fransa’ya gönderilir ve orada ziraat teknolojisi eğitimi alarak 1914 yılında İstanbul’a dönmüştür.

Esasında babasının arazileri üzerinde ziraat yapmak gibi bir düşüncesi vardır. Babası tarafından da Paris’e gönderilmesinin gerekçesi de budur. Fakat babasının bütün arazilerini satması üzerine şairin aldığı ziraat tahsilini arazileri üzerinde kullanma düşünceleri boşa gitmiş olacaktır.  Bunun üzerine Edip Ayel Paris’ten döndükten sonra sekiz yıl boyunca çok çeşitli işlerde çalışmak zorunda kalır. Paris’te gördüğü ziraat eğitimi pek işine yaramasa da iyi düzeyde Fransızca öğrenmiş olması sebebiyle Fransızca öğretmenliği yapmaya başlar. Fransızca öğretmeni olarak atanarak(1922) çok sevdiği öğretmenlik mesleğine başlar. [2]

Davutpaşa Lisesi, Çatalca Lisesi, Kabataş Lisesi, Beyoğlu Erkek Lisesi’nde Fransızca dersleri okutan Edip Ayel’in son görev yeri İstanbul Erkek Lisesi’dir. İstanbul Erkek Lisesi’ndeki Fransızca öğretmenliğinden 1 Ekim 1955’te emekliye ayrılıncaya kadar kendini öğrencilerine adayan Edip Ayel, hiç evlenmemiştir. [3]

1922-1935 yılları arasında 13 boyunca öğretmenlik yapan Edip Ayel, 17 Ocak 1957’de İstanbul’da ölmüştür.

Şiire Fransa’da bulunduğu yıllarda başlamış ilk şiirlerini Fransızca olarak yazmıştır.   Onun şiirleri Fransızca Şiirleri adlı antolojide yer bulmuş olması ayrıca dikkat çekicidir. 1938’de Fransa’da düzenlenen bir şiir yarışmasında birincilik ödülünü kazanmış olması da şairlik kariyerindeki önemli başarılarından biridir. Fransa’daki öğrenimi esansında oldukça iyi düzeyde Fransızca öğrenmiş olan şair Fransızca dilbilgisi kitapları da yazmıştır.

Türkiye’deki önemli başarılarından birisi 1935 yılında söz ve bestesi kendine ait olan ”Şuh Kadın“ ve ”Benim Ol“ adlı iki tangosudur. Bu iki tango o yıllarda bir hayli popüler olmuşlardır. [4]

Basın hayatında ve şairlik alanında kendinden söz ettirmesi Ağustos 1941 tarihinde Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon’un birlikte çıkarmaya başladıkları Çınaraltı mecmuası sayesindedir. Çınaraltı, Edip Ayel’in Türkçe şiirlerini yayımladığı ilk mecmuadır ve bu mecmuanın şair kadrosu içerisinde en çok şiiri yayımlanan isim de Edip Ayel olmuştur. [5]

Edip Ayel,  batı edebiyatına ait hiç bilinmeyen nazım şekillerini Türk edebiyatında ilk kez kullanan şair olarak da dikkatleri üzerine çekmiştir. Ayrıca Çınaraltı dergiisnde bu nazım şekillerini tanıtan pek çok yazı yazmıştır.

Edip Ayel’in şiirlerinde “aşk, ferdî ızdıraplar, tarih, İstanbul ve Atatürk başlıca temalardır. Atatürk için şiirler yazan şair Atatürk’ü Türklerin son peygamberi ilan edecek kadar ileri gitmiş olmakla da itham edilmiş bu konuda adeta Behçet Kemal Çağlar ile yarışmıştır.  

Bir şiirinde:  

Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harâbe
Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe.

Diyecek kadar Atatürk sevgisini abartmıştır. Bazı şiirlerinde divan şiirini Türkçeleştirmek ve günümüze uyarlamak amacını gütmüş sade bir dille ve aruz kalıpları ile şiirler yazmıştır. Bu tür çalışmaları içderisinde en önemli şiir “Lale” adlı şiiridir. Aliterasyon sanatının en güzel örneklerinden biri olan bu şiir ile oldukça tanınmıştır.

”İstanbul“ konulu pek çok şiir yazmıştır.  İstanbul, onun şiirlerinde kendi başına bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’un pek çok semtini ve mimarî eserlerini şiirlerinde işlemiştir.

Şiirlerinde ahenge ve musikiye değer veren Edip Ayel, şiir geleneklerimize sadık kalarak yeni arayışlar içine girmiş ama sonraki zamanlarında serbest şiirler de yazmıştır.  Biçim kaygısından ve aşırı şekilcilikten şiirin özünü ihmal eden bir şiar olarak değerlendirilmiştir.

 

Eserleri: İki Fransızca, İki Türkçe şiir kitabı vardır. Türkçe şiir kitapları: Neoklasik Mozaik: Şiirler (1944), Şehrâyin (1953).

 


Edip Ayel Şiirleri

 
  • [1] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Anka. 2005, s
  • [2] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Anka. 2005, s
  • [3] Necati TONGA, EDİP AYEL’İN ŞİİRLERİNDE İSTANBUL, Türkoloji.cu.edu.tr/YENI TURK EDEBIYATI/
  • [4] Necati TONGA, EDİP AYEL’İN ŞİİRLERİNDE İSTANBUL, Türkoloji.cu.edu.tr/YENI TURK EDEBIYATI/
  • [5] Necati TONGA, EDİP AYEL’İN ŞİİRLERİNDE İSTANBUL, Türkoloji.cu.edu.tr/YENI TURK EDEBIYATI/


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...