Metin Demirtaş Hayatı ve Şiirleri

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 19 Ekim 2012 Cuma aaa Beğen


 

 Metin DEMİRTAŞ (1938- )

 

1938'da Antalya'nın Elmalı İlçesine bağlı Akçay köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Antalya Erkek Sanat Enstitüsü, Torna Tesviye Bölümü'nden sonra Ankara Akşam Teknikerlik Okulu Makine Bölümünü bitirdi. [1] Ankara Etlik’te, Ana Tamir Fabrikası'nda tornacı olarak çalışma yaşamına başladı. Torna makinesi başında çalışırken şiirler alakasını kesmiyor, Orhan Veli'nin, Tanpınar'ın, Ahmet Haşim'in, Faruk Nafiz'in, Baudelaire'in, Verlaine'in, Paul Valery'nin kimi şiirlerini ezbere biliyordu.

Hayali İstanbul’a gitmekti ve biriktirebildiği bir parayla İstanbul'a gitti.1956.  Orada arkadaş olacakları Kemal Burkay’la tanışacaktı. [2] İstanbul’da hukuk yurdunda kalıyordu. 1957-59. Fakat 27 Mayıs'ın ön günlerinde kaldığı Hukuk yurdundan hükümet emriyle topluca çıkarılmışlardı. O günden sonraki İstanbul hayatı bir müddet Kemal Burkay’la birlikte bir gecekonduda yaşamak şeklinde geçecekti.  Sol görüşlerle ilgili fikirleri ilk kez aynı evde kaldıkları Kemal Burkay'dan tanımaya başlamış olmalıydı. İlk şiir de Varlık Dergisinde aynı kış yayımlandı.

1960-62. yılları arasında Geceleri ve Cumartesi - Pazar günleri devam ettiği Akşam Tekniker Okulu'na devam etmeye başlamıştı. Bu sırlarda sol görüşlü isimlerle irtibatı sürüyordu. 1962-den sonra askere gitti. Askerlik dönüşü,  ODTÜ'deki fizik atölyesi teknisyenliğinde işe başlamıştı. Kendi anılarına göre sosyalist düşünceleri ODTÜ de çalışırken edinmişti.

İlk şiirleri Varlık Dergisi’nde yayımlandıktan sonra İmece, Türk Solu, Yeni Adımlar, Militan, Sanat Emeği, Yansıma dergilerinde[3] de şiirleri yayımlanmaya başlamıştı.  Bu dergide yayınlanan şiirleriyle tanınıyor hükümetin ve polisin de dikkatini üzerine çekiyordu.

Bu tarihlerden sonra siyasetin içine ve siyasi faaliyetlerle eylemlere başlayacaktı.[4] ODTÜ de işe başladıktan sonra evlendi ve ilk çocuğu da dünyaya gelmişti. Bu kız çocuğunun adını Tülay koymuşlardı. Siyasi faaliyetlerinde hükümetin ve polisin dikkatini çekecek kadar ileri gidince ODTÜ deki işinden atılmış işsiz kalmıştı.

Kendi kaleminden bu yılları şöyle anlatacaktı. "1967. İş aradım. Bilimsel bir kuruluşun açtığı sınavı kazandım. İşe başladım. Oğlum Nazım doğdu. Ulusal kurtuluş Savaşı’na göndermelerde bulunan bir şiir yazdım. Şiir,  Türk Solu gazetesinin Kasım 1967 sayısında yayımlandı. Kovuşturmaya uğradım. Tutuklandım. " Tutuklanmasına neden olan bu şiir, Türk Solu dergisinde yayımlanan Che Guevara ile ilgili bir şiirdi.  Bu şiiri dolayısıyla 1967’de TCK’nun 142.maddesine aykırı davranıştan tutuklandı fakat daha sonra aklandı.

12 Mart'ta ve 1988’yılında Adana, Ankara’da kısa süreli olarak gözaltında tutulmuştu. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.[5] 1968 yılında yine tutuklanmıştı. Ankara Merkez Cezaevi 9. Koğuş 'da bir müddet hapis yatmıştı. Bu günler içersinde  'Voltada Bir Türkü', 'Görüşme Yeri' şiirlerini yazdı.  Hapisteki hayatı çok uzun sürmemişti. Mahkeme onu serbest bırakacaktı.

Bu esnalarda mesleğine uygun olarak işler arıyor ve çalışıyordu. Sırasıyla, Makine Kimya Endüstrisi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Atölyesi ve Ankara Fen Fakültesi Atom Araştırma Labaratuarı'nda teknisyen olarak çalışmalarını sürdürecekti. Fakat polisin ve hükümetin gözünde mimlenmişti.  12 Mart'ta uyduruk bir ihbar mektubu bile onun tekrar tutuklanmasına yetecekti.  Gözaltına alındıysa da mahkeme onu yeniden serbest bırakacaktı.  Tutuklanmalar kovuşturmalar onu bunaltacaktı. 1972 ve 1978 yılları arasındaki süreç onun bunalımlı yıllarıydı. Bu yılları kendi kaleminden şu şekilde anlatmıştır. " 1972-78. Uzun yıllar kitaplardan ve şiirden uzak yaşadım. Oğlum Umut doğdu. Geçim kaygıları ve yaşamın küçük telaşlarında boğuldum. Bunaldım bir yerlere kaçmak istedim. Kaçamadım." [6]

Bir rahatsızlık sonucu sol bacağı üstten ameliyatla alındı. Yaşadığı bunalım sonucu bir süre doğduğu yörelere, kırlara çekildi. Bir ara demir atölyesi açtı. Daha sonra Antalya Köy Koop Demir Sera Yapım Atölyesi, Antalya Belediyesi Hurma Şantiyesi’nde Teknisyen teknisyenlik yaptı. SSK'dan emekli oldu.

"Doğduğum yörelere, çocukluğumun kırlarına çekildim. Anızlara sırtüstü uzanıp geceleri kentlerde görmeyi unuttuğum yıldızları, Samanyolu’nu seyrettim. Göğün derinliklerinden geçen turnaların göçünü izledim. Gece yarıları birden çıkan rüzgârla hışırdayan kavakların geceye savurduğu şarkıları dinledim..."  [7]

Yugoslavya - Struga’da her yıl gerçekleştirilen Struga Şiir Akşamları Şenliği’nde Hasan İzzet Dinamo, Arif Damar’la[8] birlikte Türkiye'yi temsil etti. Avustralya Kültür Bakanlığı ve Sidney Türk Halkevi’nin davetlisi olarak, Nazım Hikmet’in 25. Ölüm Yıldönümü Anma Etkinliklerine katıldı. Sydney ve Melbourne’de Nazım’ın son eşi Vera ve Abazha kökenli Fazıl İskender il Nazım ve şiiri üstüne konuşmalar yaptı.  Özellikle sol görüşlü çevrelere hitap eden politik şiirler yazan şairin şiirleri değişik dillere çevrildi. Sosyalist çevreler tarafından beğenildi ve destek gördü.

Yeni Toplumcu ve sosyal gerçekçilik çizgilerinde yazan sosyalist görüş çizgisinde yazdığı şiirleri sebebiyle kovuşturmalar geçiren ve tutuklu kalan şair halen Antalya da hayatını sürdürmektedir.  

 'Az ve yalın sözcüklere dayalı, kişisel düşünülerden toplumsal olaylara varan... Keskin bir gözlem gücü, ince bir duyarlık, insana umut ve iyimserlik aşılayan bir söyleyiş biçemi ışığında... “
- Refik Durbaş- [9]

 “Metin Demirtaş’ta, Attila Josef’in pürüzsüz dikliği gizlidir; Yesenin’in hüzünlü düzlüğü, Karacaoğlan’ın kırışıksız sevdası, Dadaloğlu’nun sönümsüz narası. Ahmed Arif’in, Enver Gökçe’nin sırdaşı, ses kardeşidir. Lorca inceliğinden, Nâzım direncinden maya taşır..”[10] Nihat Behram

 

ESERLERİ

 • Görüşme Yeri Memleket
 • Hazır Ol Kalbim
 • Hançer ve Lirik
 • Bir Mendil Gökyüzü
 • Şiirimsi Nasrettin Hoca Öyküleri
 • Tersinden Okunan Masallar
 • Çocuklar Kediler Uskumrular
 • Hazırol Kalbim - Toplu Şiirler -
 • Ve Erenler Böyle Dedi

 

Şiirleri

kaynakça
 • [1] http://www.siirakademisi.com/index.php?/site/sair_hayat/529
 • [2] http://assassin.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/poems/metin_demirtas/index.html
 • [3] http://www.siirakademisi.com/index.php?/site/sair_hayat/529
 • [4] http://assassin.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/poems/metin_demirtas/index.html
 • [5] Türkçeciler Com.turkceciler.com/sairler/metin-demirtas.html
 • [6] http://assassin.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/poems/metin_demirtas/index.html
 • [7] http://assassin.cs.rpi.edu/~sibel/poetry/poems/metin_demirtas/index.html
 • [8] http://www.siirakademisi.com/index.php?/site/sair_hayat/529
 • [9] http://www.idefix.com/kitap/hazirol-kalbim-metin-demirtas/tanim.asp?sid
 • [10] Nihat Behram, Toroslar’ın Akdeniz’le Öpüştüğü Yerde Şiirin Bileğitaşı Bir Ömür :” http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ Çarşamba, 30 Aralık 2009

 

Edebiyat, Dil bilim, Kültür, Folklor, Geleneksel ve Güzel Sanatlarla ilgili, Tez, yazı, İnceleme, ve Araştırmalarınız bize başvurarak bu sitede Paylaşabilirsiniz.
 
  BAŞVURU İÇİN : ESA, İLETİŞİM  veya s_kuzucular@hotmail.com

 Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...