Aşkın Söylemleridir Bunlar.

Ekleyen : Mehmet Aluç , 27 Nisan 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
 
Aşkın Söylemleridir Bunlar
 
AŞKIN SÖYLEMLERİ ile ilgili görsel sonucuAŞKIN SÖYLEMLERİ ile ilgili görsel sonucuAŞKIN SÖYLEMLERİ ile ilgili görsel sonucu
 
Kimisi derki aşk böyledir, aşk şöyledir yakan bir kordur, yaklaşmamak gerek. Lakin bilmezler ki tüm güzel sözleri aşk âşıka, âşıkta sevda ile tüm âleme sevdiğine söyletir. O sözler ki söylenir gönül, der bu güzelliklerle aşk, az nazlı diliyle dert çektirsin dertsiz âşık mı olur, dertsiz kul mu olur?… Dert çektirirse de, ah eyletse de aşk sevda mukaddestir… Bunu bilmezler aşkı bir azap işve dolu bin ıstırap sanarak kaçar… Âşık bakar âleme dört kitaba aşk vardır, muhabbet vardır, insan ve onun gönlü vardır, buyur eder aşkı onun tatlı yakışını candan sever, bir okşayış sayar.
 
Değerli yazar arkadaşım kardeşim Sami Biberoğlu yazdığım bir aşk şiirine yazdığı yorumla kısaca aşkı yakışını anlatmış” Yaktığımız aslında kendimizidir. ''Ateş yaktım'' filan deriz ya ateş zaten bir maddenin yanmasıyla ortaya çıkan enerjidir. Yani yaktığımız ateş değildir aslında. Aslında ne ateş yanar ne alev. Yanan insandır. Yakan ise aşk olur, sevda olur, özlem olur, olur da olur...”Sami kardeşime katılmamak olur mu? Gönülden katılıyorum.
 
Aşk bizlerin ilkbaharı değil mi? Aşksız ilkbahar mı olur? Ağaçlar yeşerir mi aşksız? Aşkı gönderen yüce Mevla ”ol” emriyle oldurtan değimli? Aşk ilk heyecanımız değil mi? Kuru bir çöl sandığımız hatta belki o aşkı gördüğümüz yaşadığımız andan sonra, sanki bu kalp atmıyordu, böylesine heyecanlı atmıyordu, içinde bahardan çiçekler açmıyordu, haksız mıyım az düşünün bana hak vereceksiniz. Sevgilim, iki gözüm, biricik canım benim derken, eşi benzerin yok derken önce aşka sonra o yârin gönlünde açtıran gülleri göstererek o yâri cennetimiz eyleyen aşka, benzerin yok diyoruz aslında. Nazlı yâre gönlümüz sultanım benim sevgilim, iki gözüm, biricik canım benim derken önce aşka diyor, sonra ondaki güzelliğiyle hissetmeyen kalbimizle hissettirerek o yâri gülüşüyle sevdirdiği için, ikisine hem aşka hem o yâre eşin benzerin yok diyoruz aslında…
 
İşte bu yüzdendir ki şairler yazarlar hep aşkı yazar hem de sorarlar, aşk nedir nasıldır bilmeyen vardır diyerek aşkı yazar anlatır, aşk anlatılmayla yaşanılmayla bitmez… Sevmeden her zaman gülen var mı diyerek sorar, aldığı cevap hayır gülen yoktur, bu nedenle aşkı yazar anlatır…  Bazen de bizler gibi hoşlanmayı aşk sanan biz bilmezlere, seviyorum demek çok kolay, haydi aşk için öl var çöllere mecnun gibi, Leyla’nı ara, aşk için ölürüm diyenlere haydi ölüme git derken ölen var mı diye sorar, yoktur. Bir Mecnun daha çıkmadı asırlardır, çıkmaz!

Kimisi aşkla sevip de her zaman gülen var mı der, elbette gülen vardır, sen o kalbindeki aşkı volkan volkan kaynayan yâr aşkıyla kaynadığını, bu âlemE o aşkla sığamadığını bilemez, hasretle çileyle güldüğünü, aşkın yolunda ayağına batan acıtmayan dikenler olduğunu BAZILARI bilmez… Aşığın gözlerinde yaşlar aksa da o gülümser, aşk zaten bir gülümsemedir.
Ayrılsa gönül şimdi yine bir tek eşinden, üzülmez ki onu bulmamakta, teselli batan akşam güneşinden bulur. Akşam olduysa sabahta olacaktır, karanlıkla üzüntü keder aşkın sisli yolu olsa da sis dağılınca hasrette kederde yok olacaktır bilir âşık, çünkü aşk yaşattırırken öğretir… Alnımdaki kalın çizgilerin derin hatlar için aşkla yaşarken âşık der ki, bu çizgiler aşkla yaşamımın matemi sanmayın, bu her çizgide acı hicran ateşinden izler varsa da bunlar aşkın öğretileridir, deli iken veli yapan aşkın söylemleri öğretilerinin izidir… Bakın sondaki çizgiye o mutluluğun sevgiliye yani aşkı yaratan Mevla’ya, ecelle gidecek kavuşacak olan benim mutluluğumun anlımda çizgisidir.Bakın parıl parıl parıldar, bu mutluluğuma şahit olan sizlere mutluluğumu gösteren çizgilerdir, onlar kederin matemlerimin alnımdaki izleri değildir,sakın bunu böyle bilerek aldanmayın sakın. Aşk böyledir söyletir anlatır, bilene bilmeyene… Kardeşimiz ne güzel anlatmış.
 
Bahar bitti, güz bitti artık bülbül ötmüyor
Yâre tel çekem dedim tel derdim iletmiyor

Yollar kapandı kardan, turna gelmez diyardan
Haber çıkmadı yardan, bu ayrılık bitmiyor

Derdim çok, dermanım yok
Canan çok, cananım yok
Onsuz adım sanım yok
Teselli kâr etmiyor

Bahar yeşil gözüydü bülbül tatlı sözüydü
Gonca pembe yüzüydü hayalimden gitmiyor

Ayrılık deniz gibi ölü bir beniz gibi
Uzayan bir iz gibi bitmiyor, bitmiyor
Ah bitmiyor.

Beste: Sadettin Kaynak
Güfte: Ramazan Gökalp Arkın
Aşk yoksa bahar biter güz gelir, derdinden anlayan halini bilen olmaz âşıktan başka… Yâr gönlünü kırarsan çeker gider, telgrafla çeksen o teller ne bilir, ne çektiğin acıları hisseder ne feryadını iletebilir. Telgraf, telgrafın telleri adresi belli olanlara çekilir, adresi belli değilse telgraf telleri halini nazlı yâre iletmez… Adres yok ki gidesin kapalıdır yollar, ayrılıktır bu sabır edilmezse bitmez sonu gelmez… Yanında iken o yâr,  bahar gözlü yeşildi, bülbül gibi tatlı sözlüydü… Neyse çok uzattım geri kalanını siz analiz edin, vesselam, selamlarımla.
Mehmet Aluç
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...