Bayram Süresince Senlik Benlik Kavgası İçin Sağladığımız Ateşkes Bayramdan Sonra Ateşkesi Bozarak Kaldığı Yerden Devam Ediyor!


1.8.2020


Bayram Süresince Senlik Benlik Kavgası İçin Sağladığımız Ateşkes Bayramdan Sonra Ateşkesi Bozarak Kaldığı Yerden Devam Ediyor!

1596289527048.png

Bayramlar içimizdeki benlik senlik kavgalarını iç savaşımızı hizaya sokmak için gelse de bayram süresince sağladığımız ateşkes bayramdan sonra ateşkesi bozarak, iç dış savaşlarla birbirimize saygı duymadan, kazançlarına göz dikerek yıkarak devam ediyoruz. Bu yanlış düşünceler, savlar toplumun toplumsal hareketine aksi yön vererek, kırgınlıklara sürükleyerek yalnız kalmaya mahkûm ederek, hem dünya hem de ahiret hayatımızı yok etmek için bizi saran, bize yakışmayan çekişme ve kavgalardır. Aslında nefsimizle şeytanla bizi birbirimizden ayıran her şeyle savaşmak, yok etmek gerekirken birbirimizi yok etmeye çalışıyoruz, bunu da anlamak mümkün değil!


Kitlesel olarak, gönülden çöllere göçlerle kuruyan gönlün susuzluğuna çare arıyoruz çöllerde, çölleri yeşertmek kuyular açarak susuzluğa çare aramak yerine, yıkımların temsilciliğini yaparak yanlış kazanımlarla yok olmaya, kendimizi mahkûm ediyoruz.


Bayramlarımız, millî ve dinî duyguların, inanışların birliktelik içinde pekişmesi, taze ve canlı tutulması yönünde, toplumun ihtiyacı olan birlik ve beraberliğini sağlamada korumada gözaltına almada ve bireylerin bilincinde sevgisinde, büyük bir yer etmesinde de büyük önemi görevi ve bize yüklediği sorumlulukları vardır. Dini bayramlarımız, insanlar arasında olmayan kaybolmaya yüz tutmuş kaynaşmanın, dostlukları muhabbetle sarılmalarla ilerletmenin ve kazanmanın önemli bir yolu olarak bir öneme sahip olduğu gibi, dini his duygu ve şuurun oluşumun ortaya çıkmasında belirmesinde sosyal hayatımızın yerlerde sürünmesine izin vermeyerek, tazeleyerek tazelenmesi için bir vesilesidir, neticedir. Bayramlar, birlikteliklerimiz içinde dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetlere kuvvetle sahip olduğumuz günlerdir. Bayramlarda dargın olanların kucaklaşması, aralarında yanlarında sağında solunda gezen saran zincirlere vurduran kin, nefret bulunan kişilerin, duygularını temizleyerek sevgiye gönüllerinin alınmasına kırılmamasına sebebiyet veren mübarek günlerdir.


Bayramlar gündelik hayatımızda çok yönlü bir etkileme gücüne sahip olan, bizi bir arada tutan özelliğiyle birbirimizi daha yakından tanımak kaynaşmak adına çok önemli görevleri yüklerken, bu görevle toplumun kaynaşmasını dertlere birlikte çare bulunmasına vesile olmaktadır. Bu vesile ile kurban bayramınız mübarek olsun kardeşlerim, selamlarımla.


Mehmet Aluç

Bu dünya üç günlük handır
Ona uyarsan gideceğin yer nardır
Hakka varmadan önce gönlünde ne vardır
Aç bak içini yoksa hakka varacak baktıracak bir yüz var mıdır
Mehmet Aluç

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış