BİR KEZ DAHA YAŞAM VE ÖLÜM


10.5.2019
   "İnsan ne zaman ölür bilir misiniz; tembellikten, inançsızlıktan ve hayatı yaşamaya değer kılmayı becerememekten."
                               Bernard Shaw

   Ölüm, öyle yoğun bir duyguyla birleştiriyor ki hepimizi... Yaşama dair ne varsa,  bütün koşuşturmaları unutturuyor bir anda. Zamanı ve bizi kuşatıyor. Her ölüm haberi, hüzün yüklü bir yolculuk olduğu gibi bu hızlı koşuşturmada, bir tefekkür,  sorgulama ve silkelenme anıdır.
   Hepimizin ölümlü olduğunu hatırlattığı gibi her ölüm aslında kendi ölümümüzü, hepimizin aynı sonla er ya da geç karşılaşacağımızı hatırlatır. Tabii bu acı hatırlatmalara rağmen yeniden toparlıyoruz kendimizi ve kaldığımız yerden devam ediyoruz hayata. Etmeliyiz de...
    İnananlar için ölüm bir son değil elbette. Ebedî hayatın başlangıcıdır. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) buyurduğu gibi:  "Ölüm bir köprüdür, dostu dosta kavuşturur." Diyeceksiniz ki ölüm dünyadaki sevdiklerimizden de ayırıyor bizi. Evet, her ölüm, ebedî hayata  inananlar için hem bir ayrılığın hem de bir kavuşmanın başlangıcıdır.
    Bu manevi yolculuğun bir başka boyutu da nasıl bir ebedi hayatla buluşacağımızdır. Bu da davranışlarımızın ne kadar güzel olduğuna, nasıl yaşadığımıza bağlı. İşte, birçok insan ebedî hayata inanmanın verdiği huzur ve şuurla en büyük acıyı hissetiren ölümle bile baş etmeyi öğrenebilir. Ölüme sadece acıklı bir anlam yüklemeyip ruhumuza şifa olacak anlamını da keşfedebilirsek belki ölüme bakışımız da zenginleşecek. Deneme türünün öncüsü Montaigne ölümü bakın nasıl tanımlamış: "Ölüm, başka bir yaşamın kaynağıdır."
    Unutmayalım ki inancımızı, sabır ve umutla harmanlayıp hayata devam etmeyi başarabiliriz. Yaşamdan, sorumluluklarımızı yerine getirmekten vazgeçmeden... Sizce başka yolu var mı? Ölümü kabullenmeden yaşamak mümkün mü? Her dakika, her an "ben hep  varım" diye kendini insanoğluna hatırlatan ölümle aramıza mesafe koymamız imkânsız. O halde, ölümün hep var olduğu, olacağı gerçeğini kabul ederek yaşama olgunluğuna alışmalıyız. Bu kesin gerçeğin geçici olan yaşam gerçeğiyle yan yana yürüyeceğini idrak edebilmeliyiz. Hz. Ebubekir (r.a) ne güzel vurgulamış bu gerçeği: "Ölümü özüne sevdir, nasıl olsa gelecek."
    Önemli olan, ölüm gerçeğinin altında ezilmemek, iyi insan olmayı başarabilmek, bize bahşedilen ömrün hakkını vermeye gayret etmektir.  İyi insan olma yolunda çabalamaktır. Bir gün, her an öleceğimizi ve hep ölümle yüzleşeceğimizi bile bile, yine de iyilikle, umutla, inançla ayağa kalkmaktan ve yaşamdan vazgeçmemektir.


"Her gün yeni bir gemi kalkar insanın umut limanından özgürlük için, yaşamak için ve fırtınaya inat, dalgaya inat, ölüme inat!"
                    Ernesto Che Guevara
 
NOT: Aslında her ölüm, konusu "ölüm" olan yazıların ilham kaynağıdır. Bu yazımın ilham kaynağı, dün ebediyete uğurlanan bir meslektaşımız. Hayriye Duruk Anadolu Meslek Lisesi edebiyat öğretmenlerinden Serhan SAHAN. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum bir kez daha. Yazımı değerli meslektaşımıza ithaf ediyorum.
 
10 Mayıs 2019

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış