Biz Gerçekten Yaşıyor muyuz

Ekleyen : Saffet Kuramaz , 14 Eylül 2018 Cuma aaa Beğen 5

 

İnsanlar, para kazanma peşinde… Gerisi taklittir, böyle yapmak vicdanın sesini bastırır. Hani der ki, şuna inanıyorsan, işte yapıyorsun… Namazsa namaz, oruçsa oruç… Peki ya zekat? ya Hac?  ya sadaka? ya faiz? Hepsi paraya dayalı meseleler!

 

Zekat mı vermiyorsun, dersin ki, ya işim ters giderse… Ya çoluk çocuk okusun diye paraya ihtiyaç olursa? Ya yatırım yapmak gerekirse? Hem bu kadar parayı niye vereyim ki, enayimiyim ki?

 

Hacca gitmek gerekse, dersin ki, hele çoluk çocuk okusun, onları evlendireyim. ondan sonra hacca giderim. Hani hacca gittin mi, her şeyi doğru yaşamalısın da… Sanki hacdan önce her şeyi yapmak mübah!!!

 

Ya adam dilenci gibi benden para istiyor, adına da sadaka diyor dersin. Neden vereyim ki… Aklını kullansaydı, çalışsaydı da kazansaydı… Ağustos böceği gibi eğlendi durdu, ben harıl harıl çalışırken… Nerde eğlence orada cümbüş… Eğer para verirsem bana haksızlık yapılmış olmaz mı?

 

Ya faiz? sıkıştın mı hemen bankaya koşuyorsun, sanki sana bedava veriyor! Diyorsun ki, kredi alıyorum, faiz almıyorum. Faizle kredi arasında bir fark mı var? Her gün televizyonlarda neymiş, falanca evi alırsan, ederin yüzde 40’ını öde, geri kalanını on yıl yüzde 0,98 faizle öde… Buna da ucuz ev sahibi olamk diyorlar! Kardeşim, Kur’an faiz alma diyor. Bu ne lahana turşusu?  Sen bu yolu denedikçe adam da istediği yüksek fiyattan evi yok satıyor. Son günlerde gittiğim her yerde ki fiyatlara bakınca bu nasıl bir Türkiye gerçeği diye şaşırdım kaldım. Ev fiyatları yükseldikçe, biriktiğim para ev almama yetmiyor ki… Ben de Ya Sabır diyorum. Ya nasip diyorum. Bu yolun, öbür dünya da açıklaması mümkün değil ki?  İnsanlar ateşten evde oturmaya can atıyorlar, sanki kraterin içinde magmanın fokurtusunda!

 

Ya kardeşim, peygamber efendimiz bir topluluğu İslam’a davet ederken, elçiye iki şey tavsiye etmiş, namaz ve zekat… O topluluk demiş ki, biz yirmi dört saat namaz kılalım ama zekat vermesek olmaz mı? Elçi demiş ki, zekat vermezseniz davete icabet etmezsiniz… Zekat olmazsa olmaz İslam için.

 

Para, gerçekten büyük sınav! Hacca gitmeyen kişiye sormalı, sen geleceği bildiğini mi iddia ediyorsun yoksa? Sen o günlere çıkabilecek misin? Geleceği sadece Allah bildiğine göre, kendini Allah mı zannediyorsun yoksa, haşa… Bu ne gaflettir. Sen bu dünyadan vaz geçemiyorum desene açıkça! Kul kanar ama Allah bu yaklaşımına kanar mı?

 

Müslümanın vicdanı rahat, diyor ki, herkes benim gibi yapıyor. Yani herkes uçurumdan aşağı atlasa, sen gözü kapalı o uçurumdan aşağıya mı atlayacaksın. Onları taklit mi edeceksin, aklını kullanmadan! Hiç mi aklını kullanmazsın, hiç mi Kur’an ile hayatını donatmazsın? Neyi, neden yaşıyorum diye hiç düşünmezsin, tefekkür etmezsin. Herkesin ameli kendine, sen doğruyu yapmalısın, en doğruyu… Şimdi düşün, bu dünyada rahat yaşayayım diye öbür dünyayı es mi geçeceksin? Yoksa ahirete iman etmiyor musun? Sana fetva ya da içtihat edenler, hep doğru mu diyorlar sanıyorsun? Senin aklın yok mu? Kuranı okuyup neden tefekkür etmiyorsun….Sorular çok… Ne demiş felsefeci, “Düşünüyorsam varım!”  biz düşünmüyoruz, yani yokuz bu dünya da… Yaşadığımızı iddia ediyoruz, gerçekten yaşıyor muyuz?

 

Saffet KuramazSitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Kadir Beyhan
14 Eylül 2018 Cuma 03:20:00
Okuduğuma pişman olmadım ı teşekkürler

Saffet Kuramaz
14 Eylül 2018 Cuma 11:00:50
Sağ olasınız!

Dilara Çelebi
14 Eylül 2018 Cuma 03:35:01
yaşanan duygu oluyor yazılara dökülüyor. Kutlu/ yorum

Saffet Kuramaz
14 Eylül 2018 Cuma 11:01:07
Sağ olasınız!

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...