Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

DÖVME DEYİP GEÇİLMEZ

Ekleyen : Eyyup Akmetin , 19 Şubat 2019 Salı aaa Beğen

Günahı çok ağırdır çekilmez

Herkese dost denilmez,

Her çeşmeden su içilmez,

Modanın her dediğine uyulmaz,

Dövme deyip geçilmez,

 

Yüce Yaratandan başkasına tapılmaz,

Beden emanettir, ihanet edilmez,

Müslümanım diyen sözünden dönmez,

Tövbesi olmazsa, cehennemden kurtulamaz,

Dövme deyip basite alınamaz.

 

 

        Müslümanım demek o kadar kolay değil. Müslümanım demek Yüce Yaratanımıza dönülmez bir söz vermektir. İslamın şartlarına, imanın şartlarına harfiyen uyacağımıza söz veririz..

       Yanılıp istemeden yanlışlar yaparsak, hemen tövbe etmemiz şarttır. Yanlışlarda ısrar dinden uzaklaştırır, Şeytana yaklaştırır. Bir işe girerken nasıl bir anlaşma kuralları var ise ve bunları yerine harfiyen getirmez isek. Bizi o işten kovarlar. Bir hakta iddia edemeyiz.. Bu kuralları biliriz. Ancak dinimizin kurallarına gelince yaz-boz tahtası sanırız, sanki. Basite alırız. Çok yanılıyoruz. Dövme yaptırmak, basit bir konu değildir. İnsanoğlu basit bir varlık değildir. Çok değerlidir, kendi değerini önce kendisi bilecek. Yüce Yaratanımız bize değer vermeseydi, Yüce ruhundan bize verir miydi? Bedenimize can veren ruhumuzdur. Bedenimiz yaşlanır, ancak ruhumuz yaşlanmaz. Onun için beden güzelliği gelip geçici ruh güzelliği daimdir.  Bedenimiz bizlere nasıl emanet edilmişse öyle iade etmemiz gerekir. Dövmelerle, estetiklerle değiştirmek, bedenini beğenmemektir.. Günahı ağırdır. Dövmeler altına su geçirmez ise guslünüz olmaz. Hiçbir ibadeti yapamazsınız.. Bizler maalesef düşünmeden olmadık işler yaparız. Sonrada gelsin pişmanlıklar, keşkeler. Atalarımız derler ki bin düşün, bir bilene danış sonra yap.

       Dostlar acı söyler derler. Bizim şiirlerimiz ve yazılarımız Müslümanım diyen ve yaşamaya çalışan din kardeşlerimize. Bildiğimiz kadarını paylaşırız. Bunu da art niyetle yapmayız.. Ameller niyetlere göredir. Amellerin iyi olması kişileri sorumluluklardan asla kurtarmaz.

   Geniş bilgi isterseniz Kerem ÖNDER hoca dövme konusu yazın youtube size geniş geniş anlatsın..

 

     Hayır, bereket isteyenlerin, şükür edenlerin ömürleri bereketli olsun. İNŞAALLAH..Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Ezgi KUZUCULAR
20 Şubat 2019 Çarşamba 11:11:20
Gerçek bir sanatçı yersiz bir konuya bu kadar bağlanmamalı!!! Daha çok toplum meselelerini ele almalı. Gerçekten aynı fikri savunan yazılarınız ve şiirleriniz itici olmaya başladı.

Eyyup Akmetin
20 Şubat 2019 Çarşamba 11:18:11
Dövme yaptırmak Sual: Dövme yaptırmak günah mıdır? CEVAP Evet günahtır. Sual: Kalıcı dövme yaptıranın ne yapması gerekir? Abdeste veya gusle zararı olur mu? CEVAP Dövme yaptırmanın caiz olmadığı, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Yaptıranın tevbe etmesi ve bir daha yaptırmaması gerekir. Dövme, deri üstünde bir tabaka meydana getirmeyip, deri altından yapıldığı için gusle ve abdeste mani olmaz. Deri üstüne yapılmış olsa da, kolayca çıkarma imkânı yoksa, yine abdeste ve gusle mani olmaz. Sual: Bir arkadaş, “Dövme yaptırmanın günah olduğu söyleniyor. Ben meal okudum. Kur’anda böyle bir şey göremedim” diyor. Dövme yapmak günah değil mi? CEVAP Evet günahtır. Her şeyi Kur’anda bulmak zordur. Sahih-i Müslim'de bildiriliyor ki: İbni Mesud hazretleri, (Dövme yapan ve yaptıran, peruk takan ve taktıranlara lanet olsun) mealindeki hadis-i şerifi rivayet edince, Ümmü Yakub adında ihtiyar bir kadın itiraz edip, "Ben Kur'anın hepsini okudum, ama böyle bir lanet yok” dedi. İbni Mesud hazretleri, "Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün” diyerek şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu: (Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının!) [Haşr 7] Sual: Dövme yaptırmanın caiz olmadığını bildiren hadis var mı? CEVAP Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Kaşlarını incelten ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.) [Ebu Davud]

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...