DÜŞÜNMEK

Ekleyen : Sevim Kınalı , 08 Haziran 2019 Cumartesi aaa Beğen 2
   DÜŞÜNMEK

   "Düşünüyorum, öyleyse varım." Descartes

   Düşünmeliyiz... Hayatı, insanı, davranışları ve daha birçok şeyi düşünmeliyiz. Farklı bakış açılarıyla aydınlanmalı ve çok yönlü bakmalıyız hayata, insanlara, olaylara, kavramlara...    
   Okumalıyız ama çok yönlü okumalıyız. Farklı dünyalara, düşüncelere aşina olmalıyız. Unutmayalım ki bizi zenginleştiren farklılıklarımızdır. Düşünmekten, bir şeylere "kafa yormaktan", biraz derinleşmekten korkmayalım. Düşünen, bilgi birikime önem verip bu birikime sahip olmaya gayret eden bireyler olmayı önemseyelim.
    Bilgili ve kişilikli olabilenlete ne mutlu! Bana göre onlar hem içinde bulundukları toplum hem de insanlık için çok değerlidirler. Farklı düşünen, olayları farklı değerlendirebilen insanlara ayrı bir saygı duyuyorum. Benim düşünceme uymuyor diye o kişiyi dışlamam. Aksine dikkatle dinlerim. Yeter ki alt yapısı ve iyi niyeti olsun.
    Düşünmek, insanoğlu için çok değerli bir mesaidir. Düşünebilmek büyük bir nimettir aynı zamanda. Düşünen insan sorgular, tahlil eder, akıl yürütür. Keşfeder, çevresindekilere de ışık tutar. Rehber olur. Tabii önemli olan yine insanlığın yararına hareket etmek. Akletme, düşünme, sorgulama gibi eylemleri insanoğlunun iyiliği için hayata geçirmek...
    Kur'an-ı Kerim'de de birçok ayette aklın önemine dikkat çekilmiştir: "Gece ile gündüzün art arda gelişinde ( veya aykırılığında), Allah'ın gökten rızık indirip ölümünden sonra yeryüzünü diriltmesinde ve rüzgârları( belli bir düzen içinde) yönetmeninde aklını kullanan bir kavim için ayetler vardır." ( Casiye Suresi/ 5)
     İnsanoğlu düşünmeseydi neler olurdu? Hâlâ yanlış inanışların içinde olurdu. Putları kırıp gerçeğin izini sürme cesareti gosterilemezdi. Bilimsel, düşünsel, sanatsal alanda yeni buluşlar gerçekleştirilemezdi. Yeniliklerin kapısını aralayamazdı insanoğlu.
   Bazı keşifler, farklı düşünceler ve buluşlar için bedel ödenmiş olsa da insanoğlu vazgeçmemiştir düşünmekten ve akletmekten. Vazgeçmemeli de asla! Düşünmeye, keşfetmeye ve akletmeye devam ettiğimiz sürece insan kalabiliriz.
     
     "Düşüncesiz bir yaşam, bir insana yakışmaz." Sokrates


8 Haziran 2019


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Ezgi KUZUCULAR
13 Haziran 2019 Perşembe 17:34:26
Savunduğunuz gibi okumak gerek farklı kaynakları,sabit fikirli olmamak için,yerinde saymamak için gelişmek,düşünmek,düşünceleri özgürce yaymak gerek.

Sevim Kınalı
13 Haziran 2019 Perşembe 17:42:58
Ezgi Hanım, ilgi, beğeni ve katkınız için teşekkür ederim. Sevgiler...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...