EDEBİYAT BİR HAZİNEDİR

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 05 Aralık 2018 Çarşamba aaa Beğen 2
    Bebeklik dönemimizden son nefesimizi verene kadar bir hikâyeler zinciridir yaşadıklarımız. Kimi zaman sıradan kimi zaman da sıradışıdır. Her birimizin anlatılmaya değer bir hikâyesi vardır. Bazen yazarların dilinden ve kurgusundan satırlara dökülen yaşamlar vardır.
    Bir kısmının kahramanları belki de çok yakınımızdadır. Belki de o kahramanlardan birinde kendimizi de görebiliriz. Kişiliğinde, yaşadıklarında, duygu ve düşüncelerinde... Tavrıyla, acısıyla, sevinciyle bizi yansıtır. Yaşamımızdan bir kesit ya da bir olay anlatır. İşte edebiyat biraz da kendini görmektir ve kendi hikâyenle buluşmaktır bir anlamda. Hiç tanımadığın insanlarla ve hayatlarla tanışmaktır. Her ne kadar gerçeğin kurgulanmış şekli olsa da gerçeğin izlerini içinde saklamaya devam eder. Bir gerçeğin üzerine inşa edilir hikâyeler, romanlar... Esin kaynağı hayatın kendisidir ve kurgulama gücüdür. Kurgudaki başarı ve üsluptaki güzelliktir o eserleri okunur kılan. Özgün anlatımıyla başka eserlerin içinde farklı bir yere sahip olur. Bazen sıradan bir konu öyle bir kuyumcu titizliğiyle işlenir ki o yazar okurlarının baş tacı olur. Bazen de en özgün hikâyeler güzel bir anlatımla ve başarılı bir kurguyla ifade edilemediği için kaybolup gider.
    Yazan kalemin ustalığıdır yaşama ve insana dair ne varsa anlatılanların ilgiyle okunması. Kalemi güçlüyse hayatı ve insanı başarıyla taşır sayfalara. Nice hikâyeler vardır yazılmayı bekleyen. Yeter ki usta bir kalemle buluşsun. Reşat Nuri Güntekin, Sait Faik, Ömer Seyfettin,  Yaşar Kemal, Haldun Taner; Çehov, Balzac Tolstoy, Dostoyevski gibi daha nice usta yazarın kalemiyle sayfalarda hayat bulsun.
    Unutmayalım ki edebiyat ve sanat, insanlık için büyük bir hazinedir. Her gönüle, her coğrafyaya sığabilecek enginlikte ve mesafe tanımayan, evrenselliğe uzanan bir köprüdür. Bizi bizimle, dışımızda olan her şeyle, hayatla; insanlığın, hayatın upuzun hikâyesiyle buluşturan bir köprüdür.
     Edebiyatın, sanatın, ruhumuza incelik, fikrimize derinlik katacağına inanarak edebiyat ve sanat dolu günler diliyorum!
 
5 Aralık 2018   


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Mehtap Erhan
13 Aralık 2018 Perşembe 18:54:30
düşünceleriniz kaleminizin tutsağı olmadan dökülüvermiş kağıda işte bu çok güzel ..

Sevim Kınalı
13 Aralık 2018 Perşembe 19:03:58
Mehtap Hanım, içten ve özgün yorumunuz için teşekkür ederim. Biraz açarsanız sevinirim. Kaleminin tutsağı olmak sizce nedir ve nasıl anlaşılır? Farklı bir ifade ve tespit olduğu için soruyorum. Birbirimize ışık tutmuş oluruz. Umarım vaktinizi almamış olurum. Selam ve sevgilerimle...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...