EN KIYMETLİ ŞEY

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 10 Ocak 2019 Perşembe aaa Beğen 2
 
    Gecenin bir vakti, sizi yatağınızdan kaldıran, uykunuzu kaçıran farklı nedenler olabilir. Aslında o anlar çok özel anlardır. Kimi zaman güzel bir nedenle kimi zaman da acı bir nedenle uykumuz bölünür. 
    Uyku tatlı da olsa o anda güzel bir nedenle sıcak yatağımızdan kalkmışsak o güzel bir andır. Bazen de  korkuyla, panikle veya acıyla ayaklanırız gecenin bir vakti. O anlarda bizi mutsuz eden nedenlerle uykumuz bölünmüş olsa da o anların ayrı bir yeri vardır hayatımızda . Belki bir şeylerin değerinin anlaşılmasına  vesile olabileceği için değerlidir. 
     Belki sizin veya sevdiklerinizden birinin bir yeri ağrır ve sıcak yatağınızdan kalkarsınız. Belki bir duygu veya düşünce akışının içinde bulursunuz kendinizi. Her iki neden de farklı duygu ve düşüncelere sürükler sizi. Uykunuzu bölen, sağlıkla ilgili bir durumsa bambaşka duygular geceye vurur damgasını. Gecenin bir vakti bir yeriniz ağrıdıysa sağlıktan başka bir şey düşünemezsiniz. En değerli şey, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı olur o anlarda. 
     Sağlıkla  alınan her nefes çok değerlidir. Ruh ve beden sağlığımızın yerinde olması ne büyük bir nimettir. Keşke bu tecrübeyi edinmeden kıymetini anlayabilsek bu nimetin. O an dünya biter gözünüzde. Hayat kavgası, siyasî, fikrî tartışmalar, ne varsa küçülür ve zerre olur adeta.
     Dünyanın merkezi ağrıyan yeriniz olur. Sağlığınız olur tek tasanız, tek derdiniz.  Canınızı yakan şey gündeminiz olur. Hele en sevdiklerimizin bir yeri ağrır, sevdiklerimiz acıdan kıvranırsa işte o zaman her şey değersizleşir. Dertlerin en sıcağı en yürek yakanı o olur. Gerisi yalan olur. Bir oyalanmadan ibaret olur. Siyasi çekişmelermiş, geçim derdiymiş, aşkmış, aşmış ne varsa suya düşer. Can sağlığından başka her şey vız gelir. Silinir gider fikrî gündeminizden.
     Ne demiş hasta yatağında Kanunî Sultan Süleyman meşhur gazelinde:  " Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." Bütün dünya nimetleri sizin olsa bir değeri yok sağlığınız değilse yerinde. Tartıştığımız ne varsa biter bir anda. Fikir ayrılığı, aşk acısı, geçim kavgası, gelecek kaygısı...
      Sağlıkla aldığımız her nefes ancak bizi hayata bağlar. Sevinciyle, kaygısıyla, tasasıyla... Hayat avcunuzdadır her sağlıklı nefeste. O nefes en kıymetlinizdir!

Gazelin Tamamı

Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi


Ko bu ays u isreti çünkim fenâdur âkibet

Yâr-i baaki ister isen olmaya tâat gibi


Olsa kumlar sagisinca ömrüne hadd ü aded

Gelmeye bu sise-i çarh içre bir sâat gibi


Saltanat didükleri ancak cihân gavgaasidur

Olmaya baht u saâdet âlem-i vahdet gibi


Ger huzûr itmek dilesen ey Muhibbî fârig ol

Var midur vahdet makaami gûse-i uzlet gibi

                              Kanuni Sultan Süleyman

   Yüce Peygamberimiz(sav), bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz: Ölmeden önce hayatın kıymetini, hastalıktan önce sıhhatin kıymetini, dünyada ahireti kazanmanın kıymetini, ihtiyarlamadan gençliğin kıymetini, fakirlikten önce zenginliğin kıymetini.”(Hakim)

 
10 Ocak 2019
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
11 Ocak 2019 Cuma 00:09:00
“İnsanın neresi ağrırsa canı ordadır. “ Veya “parmağın ağrısı yüreğene vurur” gibi sözler vardır.Gece uykusu en çok diş ağrısıyla bölünürmüş. Bebeğin sancısı da böler uykuyu. Allah sağlık versin. Ellerinize sağlık, yine güzel bir yazıydı.

Sevim Kınalı
11 Ocak 2019 Cuma 07:46:13
Nurcan Hanım, her zaman olduğu gibi gösterdiğiniz alâkadan, beğeninizden ve güzel katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Diliyorum ki uykumuz güzel vesilelerle bölünsün hep. Selam ve sevgilerimle...

Musa Serin
11 Ocak 2019 Cuma 11:14:43
"Dünyanın merkezi ağrıyan yerin olur", ne güzel bir söz. Nurcan hanımefendinin de belirttiği gibi ;"insanın neresi ağrırsa canı oradadır" atalar sözü de ne güzel bir söz. Ama "Dünyanın merekezi" olmak ayrı bir önem arz ediyor. Sağlığın, sıhaatin önemi açısından güzel bir yazı, ifadeler güzel... Kaleminiz dert görmeye, hep sağlıklı yaşayasınız.

Sevim Kınalı
11 Ocak 2019 Cuma 12:56:27
Musa Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...