Eskiye Özlem


2.10.2020

Hepimiz özleriz eskileri. Giderek artan ve karmaşıklaşan dünya meşakkatinden anılara sığınmak isteriz. Bir akşam mahallede arkadaşlarla oynadığımız saklambacı hatırlar, üzerimize çullanan türlü problemlerden saklanmak isteriz. Bazen belki de körebeyi hatırladığımızdan görmezden geliriz komşularımızın zor durumunu. Ayşe Teyze'ler yerlerini Ayşe Hanım'lara bıraktı. Yaşamakta zorlanıyoruz. 

Hepimiz özleriz eskileri; çocukluğumuzu, kovaladığımız toptan başka derdimizin olmadığı günleri, yakalı önlükleri, üçlü sıraları. Nedenini hiçbir zaman anlamadığımız teneffüs zili çalınca çılgınca koşmalarımızı...

Yaşadıkça yaşamayası gelen insanlar, eskilere hapsolmuş ve yaşadığı dönemi asla kabullenmeyen eski topraklar, dedeler, nineler, gözlerinde eskinin özlemini taşıyan ak saçlılar...

Kar yağar, fakat biz asla üşümezdik. Soğuyan ellerimizi sobada ısıttıktan sonra sobanın tavanda dalgalandırdığı sarı-kırmızı ateş rengine bakarak dalardık uykuya.

Sıcak nedir bilmezdik. Belki tatil köylerinde, denizlerde, havuzlarda serinlemezdik ama hiçbir tatil o zamanın su savaşından daha eğlenceli olamadı.

Ailelerimiz ayakkabılarımız çabuk yırtılmasın diye top oynamamıza kızardı, gizli saklı oynadığımız 3 korner 1 penaltı maçları kadar heyecan veren bir müsabaka daha göremedik.

Hepimiz özleriz eskileri. Hepimiz bir gün farkında olmadan son saklambacımızı oynadık, son mahalle maçımızı yaptık.

Sepetle son defa aşağıya ekmek-salça yollatıp yedik. Hepimiz farkında olmadan bir gün son defa çocuk olduk...

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış