GEÇMİŞE YOLCULUK

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 13 Ekim 2018 Cumartesi aaa Beğen 6
   " Asla geçmişte yaşama; daima geçmişten ders al... "
                    Mevlana
     
      Geçmişimiz değerlidir. Çünkü kaybettiğimiz sevdiklerimiz vardır o zaman diliminde.  Sevdiklerimiz nefes alır geçmişin koridorlarında. Onları düşünmek, hatırlamak güzeldir. Hüzünlü de olsa...
      Dalıp gidersiniz o geçmiş zamanlara kimi zaman. Geçmişe yolculuktur bu... Hüzün yüklüdür. Gurur yüklüdür. Bazen pişmanlık hissettirir. Kafana taktığın küçük gereksiz olayları hatırlarsın. Bugün bulunduğun yerden farklı bakarsın geçmişe. Geçmiş bitmiştir ve yaşanmış mutsuzluklarıyla bizi tüketmesine izin vermemeliyiz. Bugünün güzel anlarıyla mutlu olmayı bilmeliyiz. Bilmeliyiz ki bugünü de kaçırmayalım. Yaşadığımız anı kucaklayalım. Sahip çıkalım. Ancak geçmişimizle de her yönüyle barışık olalım.
        Geçmişe yolculuk anlamlıdır. Birçok duyguyla yüklüdür. Yüklendiği bütün duygularla bizimdir. O duygulardır bizi biz yapan. Biz geçmişimizle ve bugünümüzle harmanlanmışız. Günahıyla sevabıyla, hüznüyle sevinciyle... Her şeyiyle bizimdir. Kişilerin geçmişi gibi milletlerin ve insanoğlunun geçmişi de önemlidir. Kahramanlıklar, savaşlar, zaferler, afetler yaşanmıştır. Yokluklar, krizler, başarılar ve daha birçok yaşam deneyimiyle bugünlere gelinmiştir. 
        Şiirler, romanlar, anılar, şarkılar vardır bizi geçmişle buluşturan. Geçmiş, dizelerde, satırlarda, notalarda yeniden hayat bulur, nefes alır. Bizi geçmişle buluşturan tarihi yapılar vardır. Büyüdüğümüz ev, mahalle, şehir... İnsanlığın var ettiği medeniyetlerden günümüze gelen yapılar... Daha birçok şey bizi koskoca bir geçmişle buluşturur ve geçmişin tanıklarıyla baş başa bırakır. Değerlidir geçmiş. Çünkü bizi bugünlere taşımış ve bizlerde o geçmişten izler vardır.
         Geçmişe yolculuk anlam yüklüdür. Yüklendiği ne varsa değerlidir. Gönül bağımız ve tarih bağımız vardır. Her soluğumuza geçmişin soluğu da eşlik eder. İnsanoğlu var oldukça geçmişe yoculuk da devam edecektir.

12 Ekim 2018
Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Bahar Nergiz
13 Ekim 2018 Cumartesi 05:40:02
büyük bir zevkle okudum tebrikler

Sevim Kınalı
13 Ekim 2018 Cumartesi 14:27:50
Nazik yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sevim Kınalı
13 Ekim 2018 Cumartesi 14:29:18
Beğenisini ifade eden değerli okurlara da teşekkürler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...