Gereksiz Olana Bakarak, Gerekli Olanı Yapmak Gereklidir


30.8.2020

 

Gereksiz Olana Bakarak, Gerekli Olanı Yapmak Gereklidir
Hayatımızın öyküsü kendisi sayısal sözel bildiğimiz formülü ile çözülecek bir denklem gibi değildir, böyle düşünülemez bu nedenle de bizim belirlediğimiz belli bir kalıba kesinlikle sokulamaz, girmesi içinde zorlanamaz, hayat bizi bir şekle sokar düzenler insanca bakışla insanı sevmeyi, insanın derdine derman olmamızı için bu insanlık kalıbına sokar. Biz mütemadiyen kendi olmayan dar aklımızla kısıtlayıcı, anlamadan uzaklaştıran kurallarla şekiller içinde şekil verilemeyiz. Biz insanlar fikirsel zihinsel düşünsel, duygusal atmosferden uzak bir şekle girerken hayatın verdiğini istemeyerek insanlığımızdan uzaklaşarak derin çıkılmaz çukurlar içine ölmeden önce kendimizi sokuyoruz. Ne için? Neden? Boşa çaba içeren ya da hiçbir çaba içermeyen adımlarla bakışlarla! Şöyle insanlığın gönlün merkezinden gezinerek gülümsemenin gülümsetmenin tadını, fikrimizin zihnimizin damağına tattırarak edebî bir tat bırakan merkezinde gezinmiyoruz da, es geçiyoruz? Neden? Niçin? Oysa Âlemlerin Rabbi Allah C.C. Biz kulları olarak bu tadı tatmamız ve tadarken bu tadı tattırabilmemiz için bize vermişken, yapay suni anlamsız sözcülerle kelimelerle çıkar ilişkisine dayalı oyunlarından, abartılı süslemelerden uzak tutmamız için vermiştir. Hani nerede bu yalınlık, saygınlık serinlik ve hatta derinlik zenginlik kavramı?
Deşme ey insanoğlu yaramı
Açma seninle benim aramı
Araya sokma anlamsız kavramı
Sen sarmazsan ben sarayım yaranı
 
Vurma sakın ola karşıda garip duranı
Bekler seni sarasın yarasını yaranı
Sen sardıkça yarayı sarasın yaranı
Sen sarmazsan ben sarayım yaranı
 
 
Neden hala hayatımızın akışını değiştirmek için karşımızdaki insana gülümsemeyerek gülümsetmeyerek yönünü sanki değiştirecekmiş gibi bir oluşum kuruluş içine giriyoruz ki? Sıkıntılarım var geçmez demiyorum sıkıntıyı veren Rabbim dermanını verir diyorum  Her kaybettiğimin bir dönüşü var çünkü verende alanda Rabbimdir sıkıntı yok. Günahımın affı varken Rahmeti sonsuz Rabbim af ederken geçmeyen ne var ki? Nefretten kinden hasetten bencillikten başkası geçmez. Düzelmez de deme sakın ola, Rabbim ol deyince oldurtan ve yaratandır, mutlak güç ve kudretiyle düzelir. Geçmişin acıları içinde yaşamaktansa, güzel bir gelecek için güzellikleri inşa et gülümse gülümset işte acıların silinecek ve geçmişin acılarını sancılarını telafi etmenin yolu sana açılacaktır.
 
Gerekli olanla gereksiz olanın var olması, gereksiz olanla gerekli olanın farkına vararak, gerekli olanı yapmamız için bir imtihan şeklidir. Gereksiz olana bakarak gereksiz durmak hiçbir şey ifade etmez, gereksiz olana bakarak, gerekli olanı yapmak gereklidir ve verilen mesajı da budur, vesselam.
 
Mehmet Aluç
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış