GÜVENMEK


31.7.2017
"Ağaca dayanma kurur. İnsana dayanma ölür. Duvara dayanma yıkılır. Dayanırsan Hakka dayan. O bakidir."

    Birinin seni yarı yolda bırakmayacağını bilmektir güvenmek.  Arkandan konuşulmayacağından emin olmaktır. Sırdaşın olduğunu bilmektir. Başın sıkıştığında onu arayabilmektir.
     Güvenmek, kendini yalnız hissetmemektir. En kötü zamanında bile kendini iyi hissettirecek bir tebessüm, bir kucaklayıştır. Güvenmek, sevildiğini hissetmektir. "Ya olduğun gibi ya da göründüğün gibi olabilmektir." Yalandan uzaktır güvenmek. Şüphe barındırmaz.  Sağlam bir dostluk vardır birbirine güvenenlerde. Sağlam ilişkiler güven üzerine kuruludur. Bakışlarına, sözlerine ve gülüşüne güvenmektir. Yeter ki güvendiğimiz dağlara kar yağmasın.  Güvenmek cesaret gerektirir.  Biraz da olsa risk barındırır. Gözyaşlarına inanmaktır.  Hayata bakışını samimi bulmaktır. Güvenmek kolay olmamalı. Kolay olursa yanıltıcı ve sarsıcı olur. Tecrübeli kişilere  kulak vermeli ve iyi bir  gözlemci olunmalı.
        Annemize, babamıza,  kardeşimize,  evladımıza güvenmekle, eşimize,  arkadaşımıza güvenmek farklı şeylerdir. Güvenmek,  karşımızdakinin bizi hiç yanıltmayacağı anlamına gelmemeli. Güvenmek; sevmektir, inanmaktır, sığınmaktır. Kucaklamaktır. Allah'a inanmak,  sığınmak; insanlara inanıp, sığınmak gibi değildir.  O'na inanmak size apayrı bir güven duygusu yaşatır.  Risk yoktur. Yanıltma ve yanılma yoktur. Ebedidir. Kalbinizi ferahlatır.
       İnsanlara güvenmeden önce çok düşünün. Allah' a güvenmek için şüphe barındırmayan imanınız yeter. İnanarak yola çıkar ve güveninizi boşa çıkartacak hiçbir olumsuz durumla karşı karşıya kalmazsınız. Siz bir adım yaklaştıkça, O size daha da yakın olur.
        Güvenmek güzeldir.  Yeter ki sonsuz güveneceğimiz varlığın, Allah'ın  varlığı olduğunu unutmayalım.  "SEN ALLAH'A GÜVEN. HİÇ BEKLEMEDİĞİN ANDA ÇİÇEK AÇAR UMUTLAR." MEVLANA

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış