HAYAL Mİ ALIN TERİYLE YAŞAMAK?


5.10.2019

 

          Çalışıp kendi paranı kazanmak, harcamak çok güzel bir duygu da bir de alın terinin karşılığını zamanında alabilsek.. Hep bir aksilikler çıkar veya çıkarılır. İnsanlar canlarının nasıl çıkacağını düşünmez de, cebinden çıkacak parayı nasıl ederde geç veririm, uçundan kıyısından, zarar ettik, falan.. Bu gün git yarın gel..

       Bu tavırlar Müslüman bir insanın yapacağı hareketlerden değil. Yüce Yaradan ne buyurmuş. “Kul hakkıyla bana gelmeyin.” Bilenler çok uygulayanlar azınlıkta.  Güzellikler, iyilikler hep azınlık değil mi? Bunda da var bir hayır. Az olduğu için değerli değil mi? Mesela altın az olduğundan değerli, elmaslar çok daha az, olduğundan değeri çok daha fazla,  Azlıkta da varmış bir hayır..  Ne demişler “işler kötüye gitse de sen hayra yor.. Zararın az olur. Öyle değil mi? Kötüye yorsan canın sıkılacak, sinirleneceksin, bir yerlere çatacaksın, başına ekiş alacaksın gerek yok, Yüce Yaradana havale edeceksin.. Alacağın olsun vereceğin olmasın.. Kendi paranı ne zorluklarla kazandığını senden iyi kimse bilemez.. Sende parayı harcarken bir alırken on düşüneceksin..  Kadir kıymet bilen oluyor insan..  Baba parası harcarken, ayaklar yere basmıyor. Yüksekten uçuyor miras yiyenler.. Düşüncede yüksekten düştüklerinden, kayıpları fazla oluyor.. Ne fazla yüksekten, uçacaksın, nede sürüneceksin.. Haline şükür edip hep kendinden aşağıda olanlara bakacaksın.. Çok yükseklere bakmak, gözünün önünü görmeye manidir..  Her an düşmen yakındır.. Aman düşmeyelim, düşenlere yardım edelim.. Okul dışında da öğrenilecek bayağı çok şey varmış..

 

      Hatta hayatın kendisi okulmuş, her an sınav. Yanlış bir hareket nelere sebebiyet veriyor. Başımıza gelmeden anlamama özelliğimiz maalesef çok..  Başımıza geldi mi? Keşke şöyle yapmasaydım, böyle yapmasaydım.. Olan oldu geçmiş ola.. Çocuklarımızı hazırcı, alıştırmayalım, mücadeleci, sorunları aşmaktan zevk duyan fertler olmasını sağlamanın yollarını arayalım.. Arayan bulur..  Aramayan başına bela aradığını bilsin.. Çocuklarınıza kölelik yaparsanız! Büyüdüklerinde size ve başkalarına köle gibi davranırsa şaşırmayın..  Ağlayanların çoğu kendi kazdığı kuyuya düşenlerdir.

 

      Alın teri, paranıza, nimetlere bereket, lezzet katar. Çalışana soğan ekmek, kuzu çevirme tadındadır.. Alın terine saygı, kendinize saygıdır.

 

Hayırlı ve bereketli sağlıklı günler, alın teri dökenlerindir. İNŞAALLAH..  

 

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış