Hayatımıza Anlam Katan Mübarek Kurban Bayramı


1.8.2020


Hayatımıza Anlam Katan Mübarek Kurban Bayramı

 2018 Anlamlı Kurban Bayram mesajları, Güzel Kurban bayramı sözleri


Kurban bayramı, hayatımızın her ayında olmasını gerçekleşmesini istediğimiz fakirlerin et almaya imkânı olmayan kardeşlerimizin, ihtiyacını karşılanması için olmasını istediğimiz güzel günlerden coşkun birliktelikle kucaklaştığımız, mübarek olmasıyla yaşamın anlamı, var olmanın güzelliği adına gönülden istediğimiz günlerden olmasını temenni ettiğimiz günlerden olmasını elbette ki isteriz. Hacca gidenlerimizin mübarek o beldeyi mekânı görerek Âlemlere Rahmet Peygamberin ayak bastığı sahabelerin zulmü sona erdirdiği o günlerdeki imanın nurunun bir çaba amaç uğruna din uğruna feda ettiği o kutsal mekânda hacı olarak dönmelerindeki sevinci yaşamanın hazzı ile olmayı elbette ki isteriz. Bu Koronalı günlerde hacca gidenler olmasa da o Mübarek belde yalnız kalsa da gönlümüzde olmasıyla yalnız değildir. Sonsuz mana ve anlamıyla eksikliğimizi hissettiğimiz bu mübarek Ramazan bayramında hacdan bayramda kucaklaşmadan eksik kalsak da, bu günlerin Rabbim izniyle son bulacağından ümidimiz hiç eksilmeden devam etmektedir.


Yüce Dinimiz İslam insanın temel motivasyonuyla, her anının kendisi için değil insanlık için anlam arayışı olmasını isterken, bizi bu yola sevk ederken, kaçınılmaz acıların içinde bile bir anlamın var olması için, ağlayanların hep gülmesi mutlu olması için sarılmak varmak kucaklamak adına görevler yüklemiş,  insan yaşamın anlamını bulma konusunda, insanların özgür olduğu düşüncesini söyleyerek özgürlüklere seçimlere kabullenmelere pranga vurulamayacağını, kişinin kendi yaşamının kontrolünü ve sorumluluğunun kendisinde olduğunu ve tüm insanlık adına sorumlu olduğunu da söyleyerek bu yönde yaşaması gerektiğini söyleyen, mukaddes cihanı nuruyla saran kaplayan yarınlara taşıyan mutlu mesut eden bir dindir.

 

Hayatımıza anlam katan, sadece kişinin kendisi tarafından bulunabilir olması nedeniyle değil eşsiz ve özel gelişiyle bizi cümlemizi nurlandıran Kurban bayramı bu anlamda günden güne, saatten saate farklılık adına farklı olmamız gerektiğini bu farklılığıyla yol gösteren imanın gereği olan duygularımızla birlik beraberlik içinde olmamızın güzelliğini bize hatırlatıyor. Dinimiz yüce İslam bize kişinin sorumluluklarının farkına varmasını sağlayarak, yaşamının olması gereken anlamı adına bu yolda neler yapmamız gerektiğini bunun gerçekleştirmesi adına bizlere yardımcı olmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyacını bayramda değil her gün karşılaşmamız gerektiğini nuruyla aydınlatan kurban bayramımız/bayramınız mübarek olsun. İslam âleminin hayrına dirilişine vesile olsun.

Mehmet Aluç

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış