HİKAYE Mİ? C…….Emmi, E……Abla


11.6.2019

       (C…….) emmi yaşlı namazında niyazında bazen sinirli genelde sakin, hemen evinin karşısında kardeşinin evi olduğu halde hiç görüşmezlermiş. Bizim son beşik neden hiç görüşmüyorsunuz, konuşmuyorsunuz diye sorduğunda? Boş ver babamcan, sağ gözün sol göze faydası yok. Boş ver deyince, Oda üstelemezmiş. 
Kızı var, damadı var, torunları var. Hatta en büyük torunu erkekmiş onu okula (C… ) emmi yani dedesi götürüp getirirmiş. Okulda çok uzakmış, kış yaz demez üşenmezmiş. Torun okulu bitiriyor. Memur oluyor. Dedesini bir kez bile ziyarete gelmemiş, nedendir bilinmez? Fazla soruda sorulmaz. Üzülmesinler diye. Günü gelince söylenmezler de söylenir. Nasip olursa öğreniriz bir gün zaman neler getirir, kimi zaman üzer, kimi zaman sevindirir. 
(E……) abla o (C…….)emmiden on yaş daha büyükmüş. C… emminin birinci karısı ölünce onunla evlenmiş. Kimsesiz C…. Emmiden daha gariban yani.. O da namazını kılar, orucunu tutar, ev işlerini yapar. Boş zamanı olmaz hep tesbih çeker dua eder, pek konuşmaz sorarsan cevap verir. Ama güzel masallar anlatırmış.. Mahalledekiler onları evlerine davet eder. Masallarını can kulağıyla dinlerlermiş. O zamanlar televizyon yok, radyo yok. Masal anlatacak insan az bulunur. Son beşikten büyük kardeşler çok faydalanmışlar. E…… abladan.. C….emmiden. insan oğlu herkes kendi aleminde. İşi biten yol alıyor. Vefalısı var, vefasızı var. Her kesin kendi sınavı. Biz dileriz her kesin sınavı çok başarılı geçsin.. Şeytanı sevindirmeyelim.
Evet eskiden insanlar sinirlendi mi, kavgaya ramak kala, şeytana uymasın dedi mi bir büyük kolay kolay kavga olmazmış. Büyüklere saygı var. Büyüklerin yanında kavga eden oldu mu, baba duydu mu gereğini yaparmış öyle, sana ne? Ona ne? Bize ne? Olmazmış. Büyüğünü dinlemeyen gençler kınanır, yüz verilmezmiş. İlle büyüklerinden özür dileyecek, ellerini öpecek helallik alacak. Büyüklerde büyüklüğünü bilirmiş. Gençlere nasihatler yanında çok güzel duaları olurmuş. Bir bardak su verdin mi, Su kadar aziz ol evladım. Hayırlı kısmetlerin olur İnşaAllah, ömrüne bereketler yağsın gibi. Hayır dua alanla almayan bir olur mu? Olmuyor da zaten. Hayatımızda sık sık karşılaşıyoruz. Babaya, anaya size ne, ben özgürüm demekle olmuyor. Hayatın acımasız tokatını yiyince. Haklıymışsınız, demekle iş bitmiyor. Kırılan kalpler kolay onarılamıyor. Ne ekersen onu biçiyorsun.. Kötülük, saygısızlık eken asla, iyilik, saygı bulamıyor. Tövbe demekle olmuyor. O da emek istiyor, sabır istiyor. 
Güzelliklerin, sevgi ve saygının bereketli olduğu günleriniz daim olsun.. Hayırlı günler. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış