İYİLİK


12.12.2016
                                                               İYİLİK (Şükrü ÖKSÜZ)
            İyilik kelimesinin lügatlerdeki anlamı : “ İyi olan şeyin hali, karşılık beklemeden başkasına yapılan yardım, hayır.”olarak geçer. İyilik üzerine söylenmiş çok güzel ata sözlerimiz , deyimlerimiz ve özdeyişlerimiz vardır. İyilik günlük hayatımızda çokça kullandığımız Türkçe kelimelerden biridir.
            Menfaatin ön plana çıktığı günümüzde  karşılık beklemeden başkalarına yardım etmek her babayiğidin haddi değildir. Kişi manevi değerlerden uzaklaştıkça, başkalarına iyilik etmesi de o kadar zorlaşmaktadır. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde : “ Bana iyilik edene ben iyilik ederim, bana kötülük edene ben yine iyilik ederim.”diyerek iyiliğin ne kadar gerekli ve erdemli olduğunu ifade etmişlerdir.
            İyilik yapmak için insanoğlunun eline ne fırsatlar geçmektedir. Ama bunları değerlendirecek erdemli, faziletli kişiler gün geçtikçe azalmaktadır. Herkes birbirinin kuyusunu kazmaya, destek yerine köstek olmaya çalışmaktadır. Halbuki şu ölümlü dünyada elimizde fırsatlar varken herkes birbirine iyilik etse, iyilik yapmak için çalışsa, hem iyilik edenler, hem de iyilik edilenler ne kadar çok mutlu olurlardı. Bu meyanda şu ata sözlerimiz ne kadar çok güzel sözlerdir: “İyilik et denize at, balık bilmezse halik (yaratan) bilir. İyilik et komşuna, iyilik gelsin başına.” 
            Yüce Yaratıcı insanoğluna indirmiş olduğu semavi dinlerin tümünde ve daha sonra mesaj için görevlendirilen evliyaların tamamı, hiçbir menfaat beklemeden insanların birbirlerine iyilik etmelerini emreder. Toplumda “iyilik et” emirlerine uyanlar çoğaldıkça, o toplumun huzuru artar. Toplumun sosyal barışı sağlanmış olur. Halet-i ruhiyesi olgun olan kişiler daha fazla iyilik etmeye meyillidirler. Ruh halleri olgun olmayan kişiler ise daha az iyilik ederler. İyilik eden kişiler daha fazla iyilik etmek isterler. İyilik ettikleri kişileri himayeleri altına alarak onları her zaman gözetip kollarlar. Bununla ilgili olarak Eugene Labiche : “ İnsanlar bize kendilerine yaptığımız iyiliklerden dolayı değil, kendilerinin bize yaptıkları iyiliklerden dolayı bağlanırlar.”
            Yardıma ihtiyacı olan her kim olursa olsun hiç karşılık beklemeden ona yardımcı olmalıyız. Bu yapılan iyiliği de hiçbir zaman başa kakmamalıyız. Bu konuda Racine: “Başa kakılan bir iyilik daima hakaret yerini tutar.”
            İyilik yapmak ta kötülük yapmak ta insanlara mahsus bir şeydir. İyiliğe gücümüz yetmezse kötülük yapmamalıyız. İnsanoğlu yaptığı kötülüklerle değil, yaptığı iyiliklerle anılmalıdır. Nice insanlar vardır, makam, mevki, güç, kudret, yetki sahibidirler. Bunlar bu yetki ve güçlerini insanlardan öç almak ve acı çektirmek için kullanırlarsa bunlar daima nefretle anılırlar.
            Satırlarıma Nizami’nin şu güzel sözüyle son veriyorum.
            “İyilik insanlık sanatıdır.” ​ (Şükrü ÖKSÜZ)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
13.12.2016 - 10:41
Dünya iyi insanların yüzü suyu hürmetine ayakta duruyor. İyi insan, iyi Müslüman iç içe aslında. Kutlarım içtenlikle...

13.12.2016 - 14:33
Sevgili Dost şair yazar Ahmet Zeytinci Yorumunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.