KİRLENEN, KİRLETEN MAKİNALAR MI? YOKSA...!

Ekleyen : Musa Serin , 04 Şubat 2019 Pazartesi aaa Beğen 1
KİRLENEN, KİRLETEN MAKİNALAR MI? YOKSA…!
 
İnsan olarak suçu başkasının üzerine atmaya veya başka bir deyişle yamamayı huy, ahlak haline getirdik sanki. “Alet yapar, el övünür” diye bir atalar sözümüz var. Bu söz bize çok şey anlatıyor olmalı.  Çok şey anlatıyor olmalı da aletin yapımcısının da ellerimizin olduğunu da hatırlatmalı birisi. Fabrika denilen aletler durdukları yerde kendi kendilerine icat olmadı. Onları yapan bir kafa yapısı ve bir elin olduğu unutulmamalı. İnsanoğlu yaptıkça kendini göklere yüceltti, para kazanma hırsıyla yüceldiğini sandı ama yüceliyorum derken düşüce geçtiğinin farkına varamadı. Belki icadı yapanlar çöküşü görmemiş olabilirler ama onlardan sonra gelen nesiller bunun acısını çekmeye başladı. Çünkü yapılan makineler hep insanlığın zararına olacak bir şekilde kullanıldı. İnsan eliyle insan yok edilmeye çalışıldı ve hala da çalışılmaya devam ediliyor. İnsanoğlu egosunu bir türlü yenemedi ve yeneceğe de benzemiyor. “İnsanoğlunun gözünü ancak bir avuç toprak doyurur”  atalar sözü ne kadar da doğru değil mi?
“Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu” diyordu Koç Köroğlu. Şimdi, tüfekle mertliğin ne alakası var diye düşünebiliriz. Tüfek bir güzel icat ama bunu insanlar bir başka insana karşı güç göstergesi olarak kullanıp, savunma aracı olarak değil de güç göstergesi olarak kullandığı için “mertliğin” bozulmasına vesile oluyor. Bugün ülkelerde böyle olmuyor mu? Silah gücü bakımından üstün olan ülkeler, güçsüz ülkeleri silah tehdidiyle korkutup, onların bütün varlıklarını sömürmüyorlar mı? Mesela abd diye ifade edilen eşkıya devlet, elindeki güçlerle ülkeleri sömürmüyor mu? Şimdi, abd veya bir başka ülke veya insan güruhu mu suçlu, yoksa silahlar mı suçlu? Bakınız Yenişafak gazetesindeki bir yazısında Yusuf KAPLAN ne diyor:
İNSAN MI, MAKİNA MI?
“Modern Avrupa’nın hem felsefî olarak çöküşü hem de siyasî olarak tarihten çekilişi her yönden, her bakımdan tespit edildi ama postmodern felsefe ve sanat, bir çıkış yolu öneremedi: Önerdiği şey, her alanda izafileşme biçimleri oldu: Hakikat fikri buharlaştı, Tanrı fikrinden sonra insan fikri, hümanizm de tartılmaya açıldı.
İnsanın tanrılaştırılması süreciyle başlayan ve bizzat Batı uygarlığını büyük bir tıkanmanın ve ontolojik çıkmaz sokağın eşiğine sürükleyen hümanizm yolculuğu, yarı insan-yarı makina “siborg” (cyborg) olarak tanımlanan insan-sonrası (posthümanizm), insan-ötesi (transhümanizm) bir yok oluş sürecinin eşiğine getirip bıraktı.
Batı modernitesinin hümanizmle birlikte çıktığı yolculuğun sadece Batılıları değil insanlığı getirdikleri nokta; düşünme, duyma melekelerini yitiren; hız, haz, ayartı ve tüketimin kölesine dönüşen insanaltı bir tür’ün icat edilmesi oldu!”
Sayın Yusuf KAPLAN konuya bir başka açıdan yaklaşarak “insanların kendilerini TANRI yerine koymaları, kendilerini ilahlaştırmaları” hep bu güç göstergesi sonucu değil mi? Yusuf KAPLAN’ın deyimiyle “yarı insan-yarı makine”  “insan- sonrası” “insan- ötesi” bir yok oluştan bahsetmektedir. “Batı modernitesinin hümanizmle birlikte çıktığı yolculuğun” insanlığın “düşünme, duyma melekelerini yitiren; hız, haz, ayartı ve tüketimin kölesine dönüşen insanaltı bir türün icat edildiğini” söylemektedir.
Kur’an-da; “ insandan daha aşağı yaratıklar olarak belirtilen” bu tipler Kur’an-ın ifadesine ne kadarda uygun değil mi? “İnsanaltı” bir yaratık olmasalar binlerce kilometrelik mesafeden kalkıp Suriye, Irak, Afganistan vb. gibi ülkelerin zenginlik kaynaklarına “kaba güç” kullanarak el koymaları, ülkeleri sömürge haline getirmeleri nasıl ifade edilebilir?
Şimdi, bir soru sormanın tam da zamanı değil mi? Söyler misiniz “kabahat makinede mi yoksa insanlarda mı?”  Bir başka ifadeyle; “kirlenen makineler mi, yoksa hayvani emelleri için kullanan insanlar mı? Ne dersiniz?
Musa SERİN, 01.02.2019, ERZURUM


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...