Kişi Allah Katında Tayin Edilmiş Rızkını ve Amelini Arar Yalnızca

Haftanın Yazısı
Ekleyen : Saffet Kuramaz , 29 Temmuz 2018 Pazar Beğen 5

 

 

İnsan doğmadan önce, ruhu, rızkı ve ameli ona verilir der hadisler. Yaşadığı için ruhunun olduğundan haberdardır insan. Ancak rızkının ve amelinin ne olduğunu bilmez, sırrı Allah katındadır.  Bu yüzden onları aramak ve bulmak için çalışması gerekir. Rızkını doğru yollardan ararsa günaha girmez ve tattığı bu şeylerden huzur bulur, mutluluk bulur.

 

Kişinin seçtiği yol kendi tercihidir. Önünü bir zalim kesse, ki bu sınavdır, sahiplendiği ne varsa istese, bu haksızlığa dur diyerek direnir de, yahut  neyi varsa verir de… Direnirse yaralanır ve ölürde, ancak, haksızlığa karşı direnmiş ve zalime dur demekle doğru işi yapmış olur, sevap kazanır, ölürse Allah için direndiği için Allah razı olur, şehit olur. Direnmezse, ne varsa verir,  herkese elini açacak hale gelir ve sonucunda toplum tarafından aşağılanır! Hem zalime boyun bükmekle doğru iş yapmaz, hemde bu yaptığından dolayı kimseye dert yanamaz, öbür dünya da sorgusu ağır bir amel olur.

 

İşin doğrusunu yapmakla kişi bir şey kaybetmez, dimdik durur, ahlakını korur, zalimleri etrafından kovar… Güven duygusu aramaz ve huzurlu bir toplumda yaşar. Zalimle savaşmakla ölmekten korkmaz, bilir ki, yalnızca zamanı geldiğinde onu Allah öldürür. Aslında ölüm Allah’a, gerçek aşka kavuşmaktır. İnsan sevdiğine kavuşmayı nasıl da ister değil mi? Vuslat, korkunun kaynağı değil, mutluluğun sebebidir. Her geçen an seven için aşktan uzak gurbettir, çöl de mecnun gibi yaşamaktır, azaptır. İnsan aşksız yaşayabilir mi?

 

Bu dünyada savaşlar, vahşetler, haksızlıklar hep rızık yüzünden yapılır. İnsan hep fazlasına bir anda kavuşmayı ve hayatını garanti altına almaya çaba gösterir. Oysa neye hangi yanlış yoldan sahiplenmişse, aynı yoldan da kaybedecektir. Tabiri caizse, “Haydan gelen huya gidecek!” diyebiliriz. Rızkın kalıcı olması için en doğru yoldan, emek vererek, bir bedel ödeyerek  çalışmakla elde edilmesi gereklidir. Alın teri dökmediyseniz, o sizin değildir. Sahibi de sizden onu isteyecek ve alacaktır. Rızık, zalimlerin yolundan gidilerek kazanılamaz, asla…

 

Rızkınızı helal yoldan arayacaksınız ve onun size gelip gelmeceğinden asla umutsuzluğa kapılmayacaksınız. Çıkın dışarıya, tembellikten kurtularak, helal rızkınızı arayın. Ne faiz alın ne faiz verin ne de tavsiye edin… Ne çalın, ne layık olmadığınız makam talep edin, ne talan edin, ne de açgözlülük içinde hep benim olmalı deyin!  Bu dünyada, insanın sahip olacağı tek mekan dapdaracık bir mezardır sonuçta… Çalışın ve sonunda Allah ne verdiyse razı olun. Her gayreti yaptıktan sonra elde ettiklerinizin sizin rızkınız olduğu kabul edip şükredin. Ölene kadar yine çalışmaya devam edin.

 

İnsanın kurtuluşu, ölüm gelmeden ölmektir ve yokluğu kabul edecek bir dünya hayatını yaşamasıdır.

 

Saffet Kuramaz


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Halit Arpacı
29 Temmuz 2018 Pazar 02:14:58
Edebiyat dünyamızın en geniş ufkudur Her şair ve yazar ise bu birikimden beslenir. Ürünleri çoğaltmanız dileğiyle.

Saffet Kuramaz
30 Temmuz 2018 Pazartesi 00:11:08
Amin... İnşallah... Değerli yorumunuz için Allah razı olsun.

Gaye Seyhan
29 Temmuz 2018 Pazar 05:54:56
kusur arayan kusur, fayda arayan ise fayda bulur. Ben faydaları buldum ve yazana teşekkür ettim.

Saffet Kuramaz
30 Temmuz 2018 Pazartesi 00:12:03
güzel düşünceniz ve değerli yorumunuz için sağ olasınız!

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...