Kitap ve Kağıt


-KİTAP VE KAĞIT-

Ülke genelinde,farklı şehirlerde açılan ve düzenlenen kitap ile alâkalı bir çok etkinliğe,programlara,söyleşilere ekseriyetle halkın çoğu katılıyor.Dışdan göründüğü gibi mükemmel,fevkalâde bir durum herkes katılıyor,dâhil oluyor,herkesin elinde bir kitap...evet güzel bir durum(!)..
 
Peki  sadece bir soru yöneltmek istiyorum.
 
Bunca talep,bunca basılan kitap,bunca satın alınan kitap mukâbilinde neden ülkede ve kişi ahlakında bir gelişim kat edilmiyor, edilemiyor ?
 
Hani kitap okumak insanı yetiştiren, ahlak ve bilgi bakımından umûma ve husûsa katkı sağlayan kaynaklar idi ?
...
Eğer böyleyse ya aldığımız kitapları okumuyoruz ya da aldığımız kitaplar insana yararlı bir şey katmayan, bilakis zarar veren,kağıt isrâfından başka bir şey değil.
 
Evet,evet bizler okuyoruz,şüphemiz yok sadece kitaplarımız kağıt yığını sorun burada...
 
Terakki edemememizin en büyük sebebi fikrimce budur. Kağıda hürmet etmeyip, onu çar-çur etmek, karalamak, resim çizmek ve  uçak yapmakdan.... başka bir işe yaramadığını düşünüp bir kenara burkup attığımız  için  bu hâldeyiz. Şimdi ise bir mânâ içermeyen kelime yığınıyla tekrar ve tekrar isrâf ederek aynı yola çıkıyoruz.
 
Buna mukâbil  gerekli ilmi, bilgiyi insana neşredecek olan kitaplar var olmasına rağmen kıymet bilmeyerek hâlen bunların değil kapağını açmak,yüzüne dâhi bakmadan bir şeyler okuduğumuzu zannederek geriye doğru ilerliyoruz....
 
Hülasâ kanaatimce yapmamız gereken değerli, mâhir ve mümtaz yazarlarımızın telif ettiği eserleri her bir cümlesini derin tefekkür ile süsleyip okuyarak  gayret etmemizdir.Bu yol dâhilinde de tevfik Allah'tandır.
 
(AHMET DURSUN TAMER)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış