REKLAMLAR NEYİ ANLATIYOR?


14.2.2019
REKLAMLAR NEYİ ANLATIYOR
 
Zaman zaman televizyonda reklamları izlerim. Allah’ın insanlara bahşettiği yaratıcı yeteneğin zirveye çıktığı çalışmalar olarak görmüşümdür reklamları. Hedef kitlenin dikkatini çekmek için yapılan çalışmalar reklamlarda kendini gösterir.
Reklamlar, hedef kitlenin dikkatini çekiyor çekmesine de; bazen de insanların beynini uyuşturuyor. Özellikle çocukları hedef alan reklamlar, öyle allanıp pullanılıyor ki, alıp yemezsen ve/veya kullanmazsan bir yerin eksik kalacakmış gibi bir his uyanıyor.
Hedef kitlenin kadınlar olduğu reklamlarda da aşırı derecede cezp edici hareket ve dil kullanılıyor ki anlatamam. “Cezbedici dil ve hareket”ten olmalı ki, avm adı verilen ucube merkezlerde göz gezdirecek olursak kadınların ve kızların daha çok olduğunu görürüz.
Hedef kitle daha çok kadınlar ve çocuklar ulurken, bu hedef kitlede özellikle genç kızlar(kadınlar içinde) dikkat çekmektedir.
Hedef kitle erkeklerse daha çok genç erkekler, özellikle bekâr erkekler dikkat çekmektedir.
Reklamlarda, özellikle genç kadınlar ve genç erkekler oynatılırken; kadın erkek birlikteliği özendirilmekte, bakışlar, davranışlar ve hareketler birlikteliğin birer işareti haline gelmektedir. Sanki seçilen hedef kitleye sizlerde böyle davranmalısınız der gibi bir durumda sunulmaktadır. Sanki satış ikinci plana itilmiş, genç insanlar birlikte yaşamaya sevk edilmektedir. Bunda da reklamlar bayağı başarılı olmuş gibi.
Reklamlarda dikkat çeken özelliklerden biri de genç kızların, genç kadınların kılık kıyafetleri örf ve adetlere, inanç değerlerine aykırı bir durumda sunulmakta, kadınların göğüs, bacak, saç ve dudaklar özellikle kullanılmaktadır. Yürürken kalçaların özellikle ekrana gelmesi, dururken mutlaka yırtmaç olan bacakların ileri çıkarılıp bacağın sunulması, yiyecek reklamlarında dudakların cinselliği olarak sunulması, saçların da cinselliğe alet edilmesi neyin ifadesidir dersiniz.
Reklamlarda sunulan malların güzelliği, sağlamlığı ve kalitesi hiç önemli değilmiş gibi bir durum arz etmektedir. Kalite, sağlamlık ve güzellik hiç önemli değil, yeter ki cinselliğiniz ön plana çıksın yeter denilmesi neyin ifadesidir.
Reklamları ayrı ayrı değerlendirebiliriz ama “görülen köy kılavuz istemez” atalar sözünü gereği biz burada ayrı ayrı anlatmak, yorum yapmak istemiyoruz.
Ayrı ayrı incelemekten ziyade iki reklamın neyi anlattığını, neyi ifade ettiğini ve/veya bizim neyi anladığımız anlatmayı uygun buluyorum.
Şöyle ki, bir reklam düşünün ki; “anne çocuğunu almış kırda bayırda hoşça vakit geçiriyor. Tabir yerindeyse güzel bir gün geçiriyor. Anadolu insanının deyimiyle,”felekten bir gün çalıyor” gibi. Çocuk çiçekler arasında ne yapması gerektiğini bilemezken birden kır çiçeklerini toplayıp annesine doğru koşmaya başlıyor. Anne çocuğunu kendisine bir demet çiçekle koşarak geldiğini görünce hemen kolları açıp kucaklamak isterken çocuğun çiçeği annesine değil de annesinin arkasında bulunan kendi akranı bir kız götürüp vermesi anneyi bayağı üzüyor. Üzüyor da anne çocuğun kendisine gelebilmesi için hemen koz olarak bir yiyeceği çocuklara göstermesi ve yiyecekleri gören çocukların anneye koşması” nasıl ifade edilir. Benim anladığı: “Anne, ben çiçeği sana değil de sevgilime çiçek alırım. Benim için sevgilim ön planda; sen de kim oluyorsun. Sen bana bir şeyler verirsen benim için bir şey ifade edersin. Anne, ben senin için çok şey ifade edebilirim ama kusura bakma benim için karşı cinsim, sevgilim olacak kız önemli.” Siz ne derseniz deyiniz ama ben bu reklamdan bunu anlıyorum.
Bir başka reklam da ise bir hanım kızın ağzına aldığı bir çikolatanın ardından daha ağzında bir parça koparmadan hemen bir hayvanın belirmesi nasıl yorumlanmalı dersiniz? Bu reklamdan: “Bu çikolatayı yerseniz içinizdeki hayvani duygular ön plana çıkar ve/veya hayvanlaşmaya başlarsınız mı denmek isteniyor. Yoksa bu çikolatayı yerseniz hayvanlar gibi güçlü olursunuz mu denmek isteniyor.” Buna benzer bir reklam da bugün izledim. Reklamı da genç bir delikanlı daha azgına aldığı çikolatadan bir parça koparır koparmaz hemen arkasında bir goril beliriveriyor. Bunun için de birkaç soru soralım: “Acaba bu reklam siz bu çikolatadan yerseniz maymunlaşırsınız mı demek istiyor, yoksa zaten sizlerin atası maymun olduğuna göre sizlerde bu çikolatayı yerseniz atalarınız gibi olursunuz denmek isteniyor?” Siz ne dersiniz bilemiyorum ama ben bunu anlıyorum. Şunu hemen söylemem gerekiyor: “ Eğer reklamı çeken, senaryosunu yazan, oynayan benim atam maymun, ben maymun olmak istiyorum, ben hayvanlaşmak istiyorum diyorsa benim için bir mahzuru yok. İster maymun olsunlar, isterse başka bir hayvan ama benim atam insandır, Hz. Âdem’dir, Hz. Havva’dır. Bırakalım onlar biz eşek oğlu eşeğiz desinler ve eşek oğlu eşek gibi yaşasınlar. Ama bize hayvanlığı bulaştırmasınlar. Bir de bu gibi reklamlarda insani duygular okşayan, insani duygular ön plana çıkarılamaz mı? Ne dersiniz yanılıyor muyum?
Musa SERİN, 06.02.2019, ERZURUM

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış