SAHİ SİZ KARIN ÜZERİNDE YÜRÜDÜNÜZ MÜ HİÇ?

Haftanın Yazısı
Ekleyen : Musa Serin , 26 Ocak 2019 Cumartesi aaa Beğen 3
 
SAHİ SİZ KARIN ÜZERİNDE YÜRÜDÜNÜZ MÜ HİÇ?
Bilmem ki kar yağarken pencereden dışarıyı seyrettiniz mi hiç? Ben, şu an penceremden dışarıda yağan karı seyrediyorum. O da ne kucağında çocuğuyla karşı apartmana doğru bir hanımefendi hızlı hızlı yürüyor. Muhtemel ki çalışan bir hanımefendidir. Çocuğu, ya bir yakınına veya bakıcıya teslim edip işe yetişecek. Bu bir bakıcı da olabilir. Çocuğu almış kendi evine gidiyor. Evde hem çocuğa bakacak, hem de ev işlerini yapacak. Allah kolaylıklar versin çalışan hanımefendilere demekten başka bir şey gelmiyor elimden.
“Kar yağarken pencereden dışarıyı seyrettiniz mi hiç?” diye sormuştum. Tabi bir kısmınız çok seyrettim diyecek, bir kısmınız da; karda ne oluyor diye espri yollu cevap verecektir. Özellikle Akdeniz Bölgesi sahil kesiminde oturanlardan karın adını duyup veya sadece televizyonlarda seyredip hayatının sonuna gelmiş insanlar vardır. İlkokul yıllarımda hafızamda kaldığı kadarıyla bir sabah uyandığımızda her taraf bembeyaz (kırağı yağmış gibi) görmüş ve o gün okula gidememiştik. Kar güneş çıktıktan yarım saat sonra kaybolup gitmişti. Kaybolup gitmişti de biz korkumuzdan mı, yoksa heyecandan mı bilmem okula gidememiştik.
Şu an dışarıda, önce “incecikten bir kar yağar” misali Derviş Yunus’un deyişiyle yağan kar, şimdi ise “lapa lapa” yağmaya başladı. Birazda kendimi sokağa atıp, yağan karın altında, yağan yağmurda ıslanır gibi ıslanmak istiyorum. Çocukluğumda, yağan yağmurun altında ıslanmanın tadını yağan karın altında “kardan adan” gibi olup çıkarmak istiyorum.
“Kar yağar kar üstüne” türküsünü sıkça mırıldanmaya başladım bugünlerde. Yağan karın üzerinde yürümek, ayakların her adım atışında biraz geriye doğru kayar gibi olması ayrı bir zevk ama insanı da epeyce yoruyor.
 “Karın üzerinde yürüdünüz mü” diye sorsam bana güleceksiniz belki de. Yerde pamuk gibi duran karın üzerinde yürümek nasıl bir heyecan veriyor insana bilemezsiniz. Bir kısmınız: “Ne heyecanı be” diye cevap verecektir belki de. Bir kısmınız da: “ Ah keşke bizim buralara da kar yağsa da bizde yürüsek” diye cevap verecektir. Ben Erzurum sokaklarında, yeni yağan pamuk gibi karın üzerinde yürümekten çok korkarım. “Karın üzerinde yürümekten korkulur mu”, diyenleriniz olacaktır elbette, ama ben korkuyorum. Sebebi mi: “Sevgili dostum, arkadaşım Taşdemir Torun’la Erzurum Lalapaşa Camisinden Gürcükapı’ya doğru yürüyoruz. Aheste aheste, kendimizden emin adımlarla yürürken benim iki ayağım birden kaymaz mı ‘iki seksen’diye tabir edilen şekilde yere uzanacakken kendimi karşıdan gelen iki delikanlının arasında buldum. Delikanlının biri bir kolumdan, diğeri de öbür kolumdan tutup benim boylu boyunca uzanmama mani olmuşlar, bir bakıma beni kurtarmışlardı da ondan” Anladınız mı şimdi benim niye korktuğumu.
Erzurum’da eski kar yağınca hemen buza dönüşür. Buz gibi karın üzerine yağan pamuk gibi karın üzerinde yürürken dikkat etmezseniz boyunuzun ölçüsünü alıverirsiniz. Erzurum’da, cadde ve sokaklarda karlı iken yürümek için sevgili Rıza Ata’nın deyimiyle “buz vizesi” alınması gerekiyor. Tabii yayalara “buz vizesi” gerekirse araba kullananlara “buz vizesi” daha da elzem olmaz mı?
Karın altı buz, üstü pamuk gibi kar olsa da karda yürümek başka heyecan verdiğini belirtmeliyim. Bazen: “Kar yağar kar üstüne”, bazen de: “Kar üstüne kan damlar” türküsünü mırıldanıyorum. Yalınız türküde bir değişiklik yaparak; “Kar üstüne kan damlar” türküsünde “kan” sözcüğünün yerine “kar” kelimesini koyarak “Kar üstüne kar damlar” diye mırıldanıyorum. Bembeyaz, pamuk gibi karın üzerine kanın damlamasına gönlüm razı olmuyor. Bembeyaz, pamuk gibi, isterseniz süt gibi de diyebilirsiniz. Saflığın, temizliğin, kirlenmemişliğin üzerine kan damlatmak bana hoş gelmiyor. Bilmem siz ne dersiniz.
Musa SERİN,17.01.2019, ERZURUM


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

ESA
27 Ocak 2019 Pazar 11:57:41
Gurbette kalınca gurbetin en özel karelerinin betimlenmesi ve de sıladaki en anlamlı noktalar kalem ucuna geliyor. Gurbetin beyazlı günlerine sıladan selam olsun.

Musa Serin
28 Ocak 2019 Pazartesi 05:45:44
Teşekkürler ESA. Erzurum soğuk, fakat insanlarının sımsıcak ısıttığı havasından selam olsun sizlere.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...