Sosyal Medyanın Biz ' İnsanlara ' Etkisi

Günün Yazısı
Ekleyen : Büşra Yurtlu , 27 Mart 2019 Çarşamba aaa Beğen 4
 
     Sizlere bu hususta sosyal medyanın getirmiş olduğu,ilişkilerin yozlaşması faktörüne değinmek
istiyorum.Dostluk,arkadaşlık,aile ilişkileri günümüzde bir gösteriş merakına dönüşmüş vaziyette.Önceleri arkadaşlığın olayı hoş sohbet edebilmekti,eğlenebilmekti,birbirine destek olabilmekti kabul edersinizki şimdi ise arkadaşlığın temelleri bu güven ve ılımlı ortamdan ziyade,yerini follower sayısına(takipçi),kim daha güzel giyiniyor rekabetine,hangimiz şu kızı tavlayabiliriz challengına dönüşmüş durumda.Acı ama gerçek olan bu..
       Herkesin kendini benzersiz olarak gördüğü bir dünyada yaşıyoruz.Hep ben diyen,kendinden başka kimseyi düşünmeyen,doyumsuz insanlara dönüşüyoruz ve bu sosyal medya ile narsist bir topluma bürünüyoruz.
Mesela; önünde devasa bir yemek masası varken,başkalarının elindeki ekmeğe gözünü diken tamahkar insanlara dönüşüyoruz.
Sosyal medya kötü bir ilizyonist! Bizler bir an önce buna dur demeli ve bu ağdan kurtulmalıyız.
        Sığ bir tavsiyemi olacak bilmiyorum lakin,daha çok sanatla ilgilenmeliyiz,daha çok okumalıyız daha çok düşünmeliyiz ve düşündüklerimizi yazmalıyız.İçimizdeki toplum bağımlığını,koyun içgüdüsünü artık bir kenara bırakıp kendimize vakit ayırmalıyız.
Bırakın takipçi sayılarınız az kalsın,arkadaşlarınız az kalsın ki zaten o giden gerçek dostun değildir.Böylece hem biz toplumun bize dayatmış olduğu şeyi deği,sevdiğimiz şeyleri yapmış olacağız hem de yanımızda sadece gerçek dostlarla..
 
Monteigne'nin çok güzel bir sözü var bu konu ile ilgili;
Mutlu olmak çok kolay diyor Monteigne,eğer istiyorsan!
Ama başkalarının hayatına göre mutlu olmak imkansız,çünkü biz başkalarını gerçekte olduğundan çok daha mutlu zannederiz.
 
                                                                                                            ~Büşra YURTLU~


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Şahamettin Kuzucular
27 Mart 2019 Çarşamba 07:56:18
Yazı içeriği sosyal medya fenomeni olmaya çalışan her bir zavallı bireyin kapıldığı hem çirkin hem de komik benlik seline kapılışına dair çok güzel ve çok iyi analiz edilmiş tespitlere dayanıyor. Lakin tespit edilen davranış modelleri ve bu davranışlara iten bireysel ve sosyal sevkiyatların nedenleri niçinleri, ortaya çıkan sorunların çözüm yolları konusunda çok kafa patlatmamış. Arzumuz bu meyandaki yazıların detaylara da değinerek çoğalması olacaktır. Değinmeler ve analizler başlangıç için harika tebrik ve teşekkürler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...