Söylemsizliğin Çelişkisi Çelimsizliği Dengesizliği


3.8.2020


Söylemsizliğin Çelişkisi Çelimsizliği Dengesizliği


1596462352533.png


İnsan bu etten kemikten ve ruhtan oluşan, toplumsal uyuzlukta uyuz olan, söylemlerdeki söylemsizliğin çelişkisini çelimsizliğini dengesizliğini analiz etmeden, üstüne atlayarak kabul eden yanına alan, bu bağlamada bir bağlamayla bağlama çalmayan, düğümlemeyle doğru söylemlere kendini bağlamayan, doğru yapılar varken çürük yapıların bakışların yakışların altında kalmak, yanmak için çabalayan bir can. Ya da diyor ben değilim üreten, hazır gelsin ben istemeden, köprü kurmam ben kurulu köprüden geçer sonrasında, arkasında akabinde yıkarım karşıdan da bakarım!


Bir an anlaşılan bir an sonra anlaşılamayan, barışa yanaşmayan yanlıştan kaçmayan kucaklayan, doğruya varmayan bazen varan bazen ise hep kaçan, bir muamma birazda dur ama yakma kaçma… Uzaklaşma dersin ki anlatma peki sen anlat, kucaklat haydi haydi güzel olan saran bir söz patlat sevinçten kucaklat, güzel olana yolunu rastlat, bir tat kat acının ekşinin içine tatlat… Sana kim dedi yoldan geçene taş at? Kim dedi bindiğin bu bedeni ya da kır atı çatlat?

İnsan bu kendisi eleştirirsek yok der, kendisi eleştiri geliştirmeyici birleştirmeyici yöntemle eleştirir, kendini eleştirdin zaman, aynı yöntemle gözlemle düzlemle yok olmaz! Kendisi tek doğrucu gerisi gül kurusu yalan kurucu, doğrudur kendinin vurgusu karşındakinin doğru etik değil sorusu vay anama vay babam, derki nereye kaçam nasıl saklanam… Eşitlilik kendisine eşitsizlik herkese hak sayar, düz olmayan düzlemde kaymaya çalışır batar, kendisini değil başkasını sorumlu tutar, olsun be bundan da bir hayır mesaj göndermiştir yaratan, bak gör tutarsızlığı sen tutarlı ol der yüce yaratan, ben biz değil yaratandır anlatan. Anlayan ol der yaratan, sen ol saran onun değil sana verdiğim geçerli olsun paran, sen sar, sarılsın onunla senin yaran, sen ol varan o olsun duran, o vuransa engel ol ey boş duran ve bakan, büyüksün Rabbim. Seninle senin için atıyor kalbim, yarattın bizi donattın güzelliklerle sen yarattığın için sevdim, böyle gör dedin işte gösterdin de gördüm, sen göstermezsen Rabbim zaten kördüm.

Rabbim söylemimdeki söylemi analiz edemedim, sen analiz ettirdin, çözülmez olanı sen çözdürttün bu yolda yürüttün, bazen öksürttün sonra şifanla güldürttün, yanlış yolda uçuruma düşerken çektin düz yolda yürüttün sana şükretmekten acizim Rabbim.
Mehmet Aluç
*****
Bu dünya üç günlük handır
Ona uyarsan gideceğin yer nardır
Hakka varmadan önce gönlünde ne vardır
Aç bak içini yoksa hakka varacak baktıracak bir yüz var mıdır
Mehmet Aluç
*****

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış