Tevazu Elbisesini Giyinirken Rabbim Yardımıyla


22.10.2020

 

Tevazu Elbisesini Giyinirken Rabbim Yardımıyla

Otururken evde hesap yapıyorum evdeki hesap nede yaşadığımız bunca tutarsızlıklarına rağmen hayata ne de pazara uymuyor. Biliyorum ki ne kadar hesap yaparsak yapalım Alemlerin Rabbi olan Allah C.C. Hesabı var mutlaktır ve değişmez… Hesabımı yaparken zaman gelip geçiyor piyasada ki aç gözler densizler ha bire zam üstüne zam yaparken haksız kazançla cehennemlerine odun yığıyor ha bire! Sıkışırken mütemadiyen hesapsızlığın ve densizlerin arasında Rabbim inşirahın huzuruyla ferahlığıyla ferahlatıyor, elbet hesap soran Rabbim var dünyada hesap soran çıkar elbette ki…

 

Yüreğimiz doğru yolda yürümenin hakkı olmayanı almamanın cesaretiyle densizlere meydan okurken iyi niyetimizle duayla teselliyle coşuyorum. Umut fakirin değil hepimizin tek umudu dünyası doğan batmayan güneşi Rabbinde sonsuz bitmeyen o halde yola hesap tutmayan halde tutması için çabayla devam ta ki onların kazanca göz diken gözlerini bir avuç toprak doyurup da eyvah diyeceği ana kadar Rabbim doğru yoldan ayırmasın biz iman edenleri, âmin.

 

Ziyanı yok hayatın verdiği içten gülüşü bize yeter… Sonuçta insanız sorumluluklarımız, hesap vereceğim o mahşer günü var… Her ne kadar densizler Ah’lar ağacının altında ahların meyvesini kazanç diye toplasa da bir kazanç olmadığını anladıkları anda yıkılıp sızı ıstırap içinde kalacaklar! Gözlerimiz bakmak gönlümüz hissederek görmek için var, gözüyle gördüğünü sanan körler nereye baktıklarından habersiz gözle görülmeyeceğini anlayacaklar. Tıklım tıklım açgözlülerin kompartımanı hepsinde geçici sevinç olmayan aldatıcı hisler ellerinde üçer beşer çelikten kasa, içi dolu kâğıtlarla dolu, gözler birbirine nefretle bakarken, birbirlerinden kaçarken çığlıkları kompartımanı yıkmak üzere! İzahı olmayan bu densizlik doymaz nefisleri, giderken geride bıraktıkları bu kâğıt parçaları tenlerine yapışacakken, Rabbim biz iman edenleri şerlerinden korusun, âmin.

 

Hak alanın gasp etmenin radarı onları tek tek tespit ederken, cezasının anında verilmesinin gevşekliğiyle mütemadiyen hak yemelerinin cezasını geciktirmeyeceğini bilmeden devam ediyorlar yollarına!

 

Oysa yaşarken bir anti parantez içini bir doğru ile gülümsenmeyle doldurmak tek amacım heyecanım bitmez tükenmez enerjim. Payıma düşene razıyken, tutarsızlıkları tutar hale getirmenin telaşı bendeki bitmeyen sevda, her nefesimde düşüncemde saklı duran diri tutan… Abdul kadir şairimiz ne güzel yazmış…

Ne yardım ne lütuf ne de bir ihsan
Birazcık tebessüm tatlı bir lisan
Tevazu gösterse yücelir insan
Toprak ol bağrında çiçekler açsın

Abdulkadir Turğut

 

Tevazu elbisesini giyinirken Rabbim yardımıyla, huzurlu esintisiyle çıkarmak istemeyen ben tutarsızlıklar ucundan çekerek yırtmaya çalışsa da yırtılmayan ve ben istemedikçe Rabbim yardımıyla çıkmayan hakkına razı olmayı barındıran Tevazu elbisem üzerimde inşallah verilene razı olmakla çıkmayacak, selamlarımla.

Mehmet Aluç

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
22.10.2020 - 20:45
hesap yapmak işte işte en sevdiğim ama yazmaya başlamadan önce. çok da komiktir hani yaptığım hesaplar, ağabeyim. misal mi? tüm besinlerin kalori değerlerini ezbere bilir ve çocukluğumdan beri yediğim içtiğim ne ise ve de harcadığım coşkuyla hesap yaparım ki bu da çook ayrı bir konu hiç bahsetmediğim belki ileride bununla ilgili yazarım da. ve paranın hesabı kısıtlı bütçemle işin içinden çıkamam sonra da yırtar atarım. işin şakası bir yana ağabeyim insan yetinmeyi bilmeli ki bunu öğreniyor da. ve günümüz insanı hele ki metropolde yaşayanlar. koronadan evvel sık sık gidiyordum AVM lere iyi de hangi birini alabilir ki insan? bir maaşa denk gelen giyim kuşam çalıştığım dönem para kazanmanın zorluğunu öğrendiğim için gerekenleri alırdım ama ama en kötü huyum kendimi bildm bileli: kitaba verdiğim para bir de kırtasiye malzemeleri insanın üstü başı temiz düzgün oldu mu kıyamam da kıyafete ya da şuna buna ve içinden çıkamadığım tek hesap kitap ve edebiyat dergileri sanırım bilgiye ve hayallere yatırım. müsriflik çok günah ve aklım almıyor: borç gırtlağa dayanmış ve sınırsız harcama yapan kocaman bir toplum mümkün mü bütçeyi denkleştirmek? zaten zam sürekli geliyor tüketilen ne ise. ama bizler insanlığı tüketmeyelim ve inancın gerekleri ile atalım adımlarımızı. tevazu sahibi olmak müthiş bir duygu huzur veren üstelik ah, bir de kitaplar pahalı olmasa ne iyi olurdu işte içinden çıkamadığım tek hesap. ağabeyim af ola çok uzattım ama yazınız bana çok tanıdık geldi hakkınızı helal edin ne olur selam ve dua ile ağabeyim. çok içten bir paylaşımdı Allah razı olsun sizden sizlerden

22.10.2020 - 22:26
Kardeşime gönülden katılıyorum yaşamak kolay yaşama harcamak için yetişmek yetiştirmek zor,Rabbim yar ve yardımcımız olsun , selamlarımla.