UMUT


                                                         UMUT (Şükrü ÖKSÜZ)

            İnsanoğlu yaşam mücadelesine başladığı andan itibaren ümit etmeğe de başlar. Fakirin ekmeğidir umut. Hiçbir zaman tükenmez. Umudun bittiği anda hayat da nihayete erer. Umut insanın içinde olduğu müddetçe mutlu olur.

            Kişi her başarının ardından daha büyük başarılara umutla bakar. Her başarısızlıkta ise bir daha ki sefere başaracağım diye ümit eder. Büyüklerimiz boşuna dememişler “Umut dünyası” diye. Beklentisi olan kişi daima ümit eder. Beklentisi olmayanlar ise ümitsizliğe kapılır; mutsuz olurlar. Hölderlin : “ Ümit olmasaydı, yaşamak da olmazdı.” diyerek bir gerçeğe parmak basmıştır.

            En acılı, en kederli, en zor durumlarda dahi umut içimizde bir ışıktır. Resif de la Bretonne : “Ümit insanoğlunun bütün acılarının merhemidir.” demiştir. Gerçekten de umut bütün dertlerimizin ilacıdır. Ümidini yitirmiş insanlar, perişan ve bedbaht halde olan kişilerdir. Her halükarda ümit en zor durumlardaki kişilerden bile ışığını esirgemez. Onlara yol gösterir, sabretmesini öğretir.

            Ümit insanlara mahsus bir şeydir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde : ”Ümit, ümmetim için bir rahmettir.” demiştir. Sıladan gurbete giden kişi, sıladan askere giden kişi memlekete döneceği günü ümitle bekler. Elden, ayaktan düşen kişiler hayattan da bir beklentisi yoksa, geleceğe ümitle bakamazlar. Bunlar hayalleri, düşleri ve ümitleri ile değil sadece hatıraları ile yaşamaya mahkum olurlar.

            “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.” derler. Hayal kuran kişi aynı zamanda ümit eden kişi demektir. Ümit gittikten sonra  zaten insanda yaşama zevki diye bir şey kalmaz. Kişi maddi ve manevi yönden ne kadar zengin olursa olsun, mutlaka ümitle yaşar. Ümit etmeyen kişi mesut olmayan kişidir. Bir eziklik, bir huzursuzluk, bir uykusuzluk içindedir daima. Balzac’ın dediği gibi : “Ümitle sallanırsak rahat uyuruz.”

            Birey veya toplum çok kötü şartlarda olabilir. Memleketin her tarafı düşman işgaline uğramış olmasına rağmen kurtuluş ümidini yitirmeyen Atatürk’ü örnek  almalıdır. Eğitimli, cesaretli, akılcı kişilerin ümitleri; ümit ettikleri şeyin her zaman gerçekleşme ihtimali vardır.

            Satırlarımızı Şeyh Sadi-i Şirazi’nin şu güzel sözüyle sonlandıralım.

            “En korkulu anlarda bile ümidini kırma, unutma ki en lezzetli ilik en sert kemikten çıkar.” (Şükrü ÖKSÜZ)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış