YALNIZLIK


23.9.2020

"Yalnızlık paylaşılmaz

 Paylaşılsa yalnızlık olmaz." Özdemir Asaf

 

    Aslında en nihayetinde hepimiz yalnız kalacağız. Ölümümüzü yalnız yaşayacağız. Güzel ve mutlu günlerin sevincini, acı günlerin üzüntüsünü, yasını paylaşırken kendi ölümümüzde yalnız kalacağız. Yalnız olacağız birçok bilinmezlikten -ayetlerle bildirilen süreçler hariç- örülü o süreçte. Belki birileriyle aynı anda son nefesimizi verebiliriz.

    Yahya Kemal'in dediği gibi "Meçhule giden bir gemi" kalkacak "bu limandan."O gemide birçok kişi olacak ama biz kendi yolculuğumuzla baş başa kalacağız. Çok düşünmeyeceksin ölüm üzerine. Çok derinleşmeyeceksin o yolculuğa. Evet "ölümü unutmayın", "ölümü hatırlayın" sözlerini duymuşuzdur birçoğumuz. Zaten unutmak ne mümkün! Ayrıca tamamen unutmak nafile... Her geçen gün, ay, yıl, yakın ve uzak ölümlerin haberlerini alıyoruz. Her ölüm haberi veya her tecrübe ettiğimiz ölümle gelen ayrılıklar, yaşam ve ölümün hep birlikte olduğunu gösterir bize. Biliyoruz ki "Her nefis ölümü tadacaktır." Ölümün, ölen için olan kısmının nasıl bir gerçeklik olduğunu bilmiyoruz. Yine belirteyim, dini açıklamalar ve birtakım rivayetler hariç. Ama ölenin ardındaki gözü yaşlı sevenlerin neler yaşadığını birçoğumuz biliyor, yaşıyor. Yani bir şekilde tecrübe ediyoruz o yasın, o acının büyüklüğünü...
 

    "Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde." demiş Yahya Kemal. Ölümü güzel görmek kolay değil. Her gönülde açmaz aynı çiçekler. O, "ölmeden ölenlerin" varacağı bir derinlik ve bir tevekkül halidir. Tıpkı Mevlana'nın ölüm gününü şeb-i arus", yani düğün günü- gecesi olarak tanımlaması gibi. O derinliğe, o sükunete ve o menzile varmak ne güzledir! Ruhunun aydınlanmasıdır belki o bakış ve varılan olgunluk. İnsan-ı kamil olmaya böyle mi erişilir acaba? 

 

DEVAM EDECEK

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış