YAZMAK BİR YOLCULUKTUR

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 23 Ocak 2019 Çarşamba aaa Beğen 1
 "Okumak, bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar; yazmak ise olgunlaştırır."
                                 Francois Bacon

  Yazmış olmak için yazmak doğru değil belki ama yazmak istiyorum. Şu an otobüsteyim, trafiğin içindeyim. Aynı yollar, aynı görüntüler... Yazmak belki biraz renk katar diye düşündüm.
Aynı anlara bir farklılık kazandırabilir. Uygun ve güzel sözcükleri bulmak ve yan yana getirmek, yolculuğu sıradan olmaktan uzaklaştırabilir.      
   Yazmak biraz da öyle bir şeydir aslında. Hayatı, yaşadığın anı sıradanlıktan uzaklaştırır. Kendi içinde bir yolculuktur. Öğretici, keyifli yanları vardır. Yazarken, sözcük dağarcığınız, o anki duygu ve düşünceleriniz eşlik eder size. Kendi kendinle başbaşa kalmaktır yazmak. İç dünyana yönelmenin özgürlüğünü yaşamaktır.      
    Yazmak sadece senin iradenle, ifadenle ve sadece bahşedilen ilhamla hayat bulan bir eylemdir. Birikiminden, yaşam deneyimlerinden, duygu ve düşüncelerinden izler taşır. Her biri bir inşaatta kullanılan taş, demir, çelik misalidir. Yazının malzemesini oluşturur her bir unsur. Onları başarıyla harmanlamak ve güzellik katmak senin titiz dil işçiliğine bağlıdır. Sevgini, sabrını, özverini ve birikimini ne kadar kattığına bağlıdır.
     Yazmak önce istekle başlar; sonrası senin işçiliğine göre şekillenir ve güzelleşir yazdıkların. Sağlam bir birikimle, yazmaya olan güçlü bir bağlılıkla inşa edilebilir başarılı bir yazı veya şiir. Dikkatle, özenle ve her şeyden önemlisi sevgiyle tuşlarda gezinmeli parmaklarımız ya da sevgiyle kalem tutmalı ellerimiz.
     Yazmak bir yolculuktur. Ne zaman çıkacağını kestiremediğin keyifli ve öğretici bir yolculuk...

23 Ocak 2018
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Erhan Tığlı
23 Ocak 2019 Çarşamba 11:46:18
kutsal yolculuğunuzda hep böyle doğruya iyiye güzele yol almanızı dilerim. Dost selamlar.

Sevim Kınalı
23 Ocak 2019 Çarşamba 13:21:37
Erhan Bey, yoruma da zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ancak "yazma" eyleminin "kutsal" bir eylem olduğu düşüncenize katılamayacağım. Yazmak, yazma isteği ve en önemlisi de etkili yazabilmek değerlidir, keyiflidir ve öğreticidir. Yazma yolundaki güzel dileğinizden dolayı da teşekkürler. Aynı güzel dileği tüm yazanlar için diliyorum. Selamlar...

Ahmet Zeytinci
24 Ocak 2019 Perşembe 10:06:45
''Söz uçar yazı kalır.'' derler... Yazmak kendini aşmaya çalışmak bir yerde, bilgilerini başkalarına aktarmaya çalışmak tabi başkalarını da okuyarak aynı zamanda onlardan bir şey kapmaya çalışmak. Her zaman okuma ile birlikte yürütüldü mü bir anlam kazanıyor... Sitelerde laf olsun torba dolsun diye yazmış olmak için yazan çok insan var. Bunların bir kısmı belki de psikolojisinin bozukluğundan da yazıyor, doğal terapi oluyor böylece yazmak onlar için. Rahatlıyorlar kendilerince... Yaza yaza, okuya okuya insan daha iyi eserler illaki ortaya koyuyor, zaman içinde de değer bulsun umalım ki... Tebrikler günün bu güzel yazısına...

Sevim Kınalı
24 Ocak 2019 Perşembe 12:44:03
Ahmet Bey, katkınız ve kutlamanızdan dolayı teşekkür ederim. Okumak ve yazmak birbirini besleyen, güçlendiren iki keyifli, öğretici eylem. Her iyi okur iyi bir yazar olmayabilir ama iyi bir yazar mutlaka iyi bir okurdur. İyi bir okur da seçicidir ve iyi analiz edebilir okuduklarını, yaşananları. Saygılar...

Musa Serin
26 Ocak 2019 Cumartesi 12:34:20
"Yazmak bir yolculuktur. Ne zaman çıkacağını kestiremediğin keyifli ve öğretici bir yolculuk..." Kaleminiz ve yüreğiniz dert görmesin. Bu kutsal yolculukta başarılar sizlerle olsun.

Sevim Kınalı
26 Ocak 2019 Cumartesi 20:45:18
Teşekkür ederim. Bu güzel yolculukta herkese başarılar diliyorum.

Sevim Kınalı
27 Ocak 2019 Pazar 11:09:57
Mehmet Bey, beğeninizden dolayı teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...