YAZMANIN KENDİNE ÖZGÜ DİSİPLİNİ

Günün Yazısı
Ekleyen : Sevim Kınalı , 21 Aralık 2018 Cuma aaa Beğen 3
    YAZMANIN KENDİNE ÖZGÜ  DİSİPLİNİ

    Birikimimiz, gözlemlerimiz, duygu ve düşünce dünyamız ama her şeyden önce ilhamımızın etkisiyle başlıyoruz çoğu zaman bir şeyler yazmaya.
    Yazmaya istek duyan ve bu yönde belli bir kabiliyeti olduğunu düşünenler, bir şeylerin verdiği ilhamla yazmaya koyulurlar. Güncel bir konudan veya bireysel yaşamlarından yola çıkarak bir sayfaya dökerler duygu ve düşüncelerini. Edebiyatın olanaklarından ve dili kullanma becerilerinden yararlanarak bir yazı veya bir şiir kaleme alırlar.
     Yazdıklarımızda ne kadar başarılı olduğumuz tartışılır. Birtakım anlatım bozuklukları, yazım ve noktalama yanlışları da olması muhtemel. Şu an yazdıklarımda da benzer hatalar olabilir. Önemli olan bunların farkında olmak ve hatalarımızı  düzeltmeye çalışmaktır. "Bir türlü düzeltemiyorum " diyerek tembelliğe düşmemektir.
     Teknik kusurların da  yazımızın kalitesini düşüreceğini unutmayalım. Önemli olan tabii ki yazdıklarımızdaki özgün söyleyiştir, İfade güzelliğidir. Ama bu güzellik yazdıklarımızdaki kusurları örtmez. Dili güzel kullanmak kadar doğru kullanmak da önemlidir.  Yazdıklarımızın doğruluğu da önemlidir tabii. Yaptığımız alıntıların da doğru olup olmadığına  dikkat etmeliyiz. Yazımında veya anlamında  takıldığımız sözcükler için yazım kılavuzuna ve sözlüğe bakmaya üşenmeyelim.
    Düz yazılarda bir diğer önemli nokta da yazının planıdır. Paragraf düzenidir. Her paragrafın kendi içinde bir anlam bütünlüğü olduğu gibi paragraflar arasında da doğru anlam geçişleri olması gerektiğini unutmayalım. Şiir belki daha serbest bir tür olabilir ama onda da bu prensipleri göz ardı etmemeliyiz.
    Duygu ve düşüncelerimizi dile getirirken yazmanın da kendine özgü bir disiplini olduğunu bilmeliyiz. Çalakalem ifade etmemeliyiz kendimizi. Serbest şiirin ilkesiz ve düzensiz olduğunu, deneme veya sohbet  türünün kendimizi daha rahat ifade edebileceğimiz yazı türleri olduğunu sanarak, özensiz davranmayalım.
    Her yazı türünün kendine özgü bir disiplini vardır. Örneğin, serbest nazmın öncüsü ve önemli temsilcisi  Nazım Hikmet'in şiirlerini okuduğunuzda şiirlerinde kendine özgü bir ses akışı ve anlam bütünlüğü görebiliyorsunuz. Ahenkten tamamen kopmadığını ve mısraların dizilişinin bile rastgele olmadığını anlayabilirsiniz. Tabii herkes bir Nazım Hikmet olamaz elbette ama iyi bir şiir okuru olmaya çalışmalı ve yazarken keyfi davranılmaması gerektiği bilinmeli.
      Şiir, deneme, sohbet, makale... Her türün kendine özgü ve genel olarak yazmanın kendine özgü bir disiplini vardır. Öncelikle iyi bir okur olma yolunda ilerleyelim. Bir de yazıyorsak ve bir de bu yolda ilerlemek istiyorsak daha da iyi okuyalım. Okur-yazar olma kimliğinin hakkını vermeye çalışalım. Çalakalem değil hakkını vermeye çalışarak. Özveriyle, bilinçle ve en önemlisi de sevgiyle yazabilmek dileğiyle!
     
21 Aralık 2018


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...